Blog
Plusy i Minusy Jana Filipa Libickiego
Jan Filip Libicki
Jan Filip Libicki historyk lat 46 Senator RP
28 obserwujących 1576 notek 2035278 odsłon
Jan Filip Libicki, 22 lutego 2017 r.

Klątwa

1279 26 0 A A A

Przemawia za to do mnie bardzo oświadczenie Episkopatu Polski w tej sprawie. Uważam, że nie ma w nim słabych punktów. Najbardziej jednak podoba mi się ostatnie zdanie z oświadczenia Episkopatu w sprawie spektaklu „Klątwa”.

Nie oglądałem spektaklu „Klątwa” w warszawskim Teatrze Powszechnym. Sądząc jednak z padających w przestrzeni publicznej opinii oraz fragmentów filmików w internecie jest to spektakl w najwyższym stopniu bluźnierczy. Obrazoburczy.

Jest to przykre z dwóch powodów. Po pierwsze ktoś świadomie atakuje i znieważa wartości i osoby dla wielu jego rodaków najświętsze. Po drugie chodzi temu komuś chyba właśnie o to, aby to te osoby zabolało. A wszystko to w atmosferze pseudo sztuki i pseudo wolności.

Do tego dochodzi fakt, że w spektaklu tym organizuje się zbiórkę pieniędzy na zabójstwo Jarosława Kaczyńskiego. Jak wiadomo nie jestem specjalnym fanem prezesa PiS, ale zbieranie pieniędzy, nawet w ramach sztuki teatralnej, na to żeby kogoś zabić jest nie tylko czymś najgłębiej obrzydliwym, ale wydaje mi się też być przestępstwem. Nie wiem czy w tym miejscu jest pole na działanie prokuratury. Nie jestem prawnikiem.

Wiele osób składa w tej sprawie doniesienia do prokuratury z racji obrazy uczuć religijnych. Rozumiem to i uznaję za naturalny odruch. Sam tak wielokrotnie robiłem. Gdy to robiłem, wiele osób sugerowało mi, że jest to napędzanie autorem takich pseudo spektakli oczekiwanego przez nich rozgłosu. Że właśnie o to im chodzi. Kiedyś nie zgadzałem się z tą opinią. Dziś uważam, że nie jest ona pozbawiona sporej dawki racji. Ci pseudo artyści chcą bowiem uchodzić za fałszywych męczenników fałszywie rozumianej wolności słowa. Skoro w żaden sposób nie są w stanie przyciągnąć uwagi publiczności swoją aktorską grą, bo Pan Bóg nie dał im wystarczającego talentu, robią to tak, jak robią i o taki rozgłos im chodzi. Powtarzam jeszcze raz, te akcje z doniesieniami do prokuratury rozumiem, ale nie podzielam opinii o ich skuteczności w tym samym stopniu, co kiedyś.

Przemawia za to do mnie bardzo oświadczenie Episkopatu Polski w tej sprawie. Uważam, że nie ma w nim słabych punktów. Najbardziej jednak podoba mi się ostatnie zdanie z oświadczenia Episkopatu w sprawie spektaklu „Klątwa”. Rzecznik Konferencji Episkopatu pisze w nim: „odpowiedzią na spektakl Klątwa, który wypacza pojęcie sztuki i piękna niech będzie modlitwa wynagradzająca za bluźnierstwo oraz promocja wartości między innymi w środkach społecznego przekazu w myśl słów zło dobrem zwyciężaj. Święte słowa! Sam się do nich zastosuję.

Tu polityka zaczyna swój dzień: www.300polityka.pl

Poznań 2.0 - najważniejsi w jednym miejscu - bo informacja nie musi być nudna  http://miastopoznaj.pl/

Wielkopolski Portal Osób Niepełnosprawnych – www.pion.pl

www.facebook.com/flibicki

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @COŚ WYMYŚLĘ Tak.... :-)
  • @Sowiniec coś Pan pisał o alfonsie i znikło? czyżby brak odwagi... :-) cóż środowisko...
  • @autor Bardzo dziękuję za życzenia i serdecznie pozdrawiam! Również sukcesów życzę... :-)

Tematy w dziale Kultura