Lech-Blo-G.
Jestem, więc myślę. Myślę, by poznać. Poznaję, aby zrozumieć. Jestem.
9 obserwujących
440 notek
139k odsłon
214 odsłon

Wyzwolenie

3542-wyzwolenie-polish-theater-poster
3542-wyzwolenie-polish-theater-poster
Wykop Skomentuj

Lech Galicki / *wasze i nasze wspomnienia*

   ( video:    Szczecin - pierwsze dni (1974) - film dokumentalny o Szczecinie w latach 1945-1948, z udziałem pionierów, którzy po wojnie przywrócili miasto do życia. W filmie wykorzystano wcześniej nie publikowane zdjęcia archiwalne, m.in. ze zlotu młodzieży "Trzymamy straż nad Odrą" w kwietniu 1946 roku.reż. Andrzej Androchowicz. PS. Film prawdopodobne nie jest ostateczną wersją zmontowanego materiału. Sedina).


    Wyzwolenie polskimi drogami wędrowało. Szło, chociaż jaki sens przybycia, nie wiedziało...
  Aleja Wyzwolenia w Szczecinie. Tutaj szedł kiedyś pierwszomajowy pochód. - Pomożemy! - krzyczano do stojących na umajonej sierpami i młotami oraz innymi symbolami socjalizmu, a także internacjonalizmu trybunie, przedstawicieli ludu miast i wsi, z czerwonymi chustkami zawiązanymi na pionierską modłę.

    (video:  Pochód pierwszomajowy w Szczecinie, rok 1974.Aleja Wyzwolenia , real. Tomek Krukowski).                                                                                            


   - Niech żyją! - krzyczał do mikrofonu wodzirej pochodu. I żyli jako tako. Ale żyli. Przeklinali i trwali we wspólnocie "byleprzetrwania". Robotnicy i chłopi. Oni, one i ich dzieci, wnukowie... Także siostry trzy. Wierzyły w haseł spełnienia o wspaniałym jutrze sny. Kiedyś do pochodu włączyli się niespodziewanie w roku 1971 stoczniowcy z Wolnych Związków Zawodowych ze stoczni szczecińskiej protestujący przeciwko masakrze robotników w Grudniu roku 1970.

(Video: Z okazji 37. rocznicy Wydarzeń Grudniowych Polskie Radio Szczecin przygotowało "Szczecińską Trylogię Grudnia 70".
Premiera "Szczecińskiej Trylogii Grudnia '70" (wideo). (...) Pierwsze z nich "Grona Grudnia" poety Lecha Galickiego zawiera kilka obrazów wydarzeń z 17. i 18. grudnia 1970 roku. Protestujący uczniowie, przerażona matka szukająca syna w kłębach gazu łzawiącego, palący się budynek Komitetu Wojewódzkiego.(...). Autor scenariusza/ w 1970 uczeń pierwszej klasy LO nr VI, świadek Zdarzeń Grudniowych przed KW/ - Lech Galicki. Reż. Sylwester Woroniecki. Aktorzy: Lidia Jeziorska, Iwona Kowalska-Zych, Adam Zych, młodzież z V L.O im. Adama Asnyka w Szczecinie oraz Przemysław Szymańczyk i inni dziennikarze Polskiego Radia Szczecin)

                                                                                                        


  Wielu z nich aresztowano potem, ale to nie jest ważne, bo to kiedyś było, a teraz stoczni nie ma. Sprzedali ją sprzedawczykowie. Czy jest taki zawód?

  Czy można pozwolić aby istniał? Sprzedawczykowie, sprzedawczykowie, ukradli mleko krowie!!! - krzyczą w swej wyliczance sztubaki na parkingu samochodowym płatnym, kiedyś boisku szkolnym, gdzie piłkę nożną się kopało, a nie leżącego, jak ostatnio zdarzyło się na balu jednej z organizacji antyhomofobicznych, czy jakoś tam. Spoko?
    Aleja Wyzwolenia w Szczecinie. Tłum przechodniów czeka niecierpliwie na zielone światło. Ruszy (w ramach odruchu Pawłowa?). Tłum ruszył. Prawie biegnie. Czas leci. Jest przemiana ustrojowa. Totalna wyprzedaż. Majątku narodowego, historii narodowej, siły narodu... Teraz mówi się wyprz. Po nowopolsku. Z europejskim języka mówionego potocznie sznytem. Nie na razie, ale nara. Wszystko wykastrowane z sensu. Bo po co on?

( video:   Szczecin, ulica Śląska. Listopad 2008. Fotografie: Krzysztof Matysiak - www.krzysztofmatysiak.pl
Więcej zdjęć ze szczecińskich oficyn znajdziesz tu: https://picasaweb.google.com/11723223...)
                                           

   Nagle słychać krzyk. Starsza (stara), poruszająca się o kulach kobieta upada na bruk. Kule odskakują na boki, buty lecą na boki, z nosa i warg, i z kolan upadłej płynie czerwona obficie krew. Tłum biegnie dalej. Oszołomiona kobieta z trudem podnosi głowę. Szuka czegoś rozpaczliwie. Znajduje leżącą nieopodal portmonetkę. Rzuca się na nią mimo stanu przedzawałowego i pokrywa całym swoim ciałem. Tak leży. Czerwone światło dla pieszych. Zielone dla ruchu kołowego. Samochody ruszają (odruch Pawłowa?). Ktoś podbiega do porzuconej rannej. Kaleki gościu. Ciągnie kobietę. Nogą posuwa kulę. Pot, łzy...
  Przechodnie idą przed siebie, nie oglądają się do tyłu. Nie ważne to co było, ale to co będzie. Czas ucieka, pieniądz czeka.
- Ty, k... spier... - krzyczy kierowca wypasionego merca.
  Na alei Wyzwolenia. Wyzwolenie tu było. Wyzwolenie.

  ( video: Szczecin, al. Wyzwolenia •17 gru 2015 /SPH CREDO. Zawracanie na trudnym skrzyżowaniu).
                                                     


       2020 r.                                                                                  


Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale