
Wydawnictwo Biały Kruk powstało w 1996 r. jako niezależna sp. z o. o. z inicjatywy publicysty, fotografika i wydawcy – Leszka Sosnowskiego. Początkowo specjalizowało się w albumach o tematyce katolickiej i kulturalnej publikowanych najczęściej także w kilku wersjach obcojęzycznych dominując w tym względzie polski rynek. W ostatnich kilkunastu latach poszerzyło swój repertuar o liczne książki historyczne, polityczne, społeczne, silny jest też nurt cywilizacyjny. Wydawnictwo w sposób istotny i dynamiczny przyczynia się do podtrzymywania polskiej świadomości narodowej i poczucia wspólnoty. Biały Kruk od wielu lat promuje rodzimą oraz światową sztukę, naukę i tradycję. Jego książki poruszają zagadnienia religijne, patriotyczne, historyczne i kulturalne. Do takich zalicza się niezwykle interesujący pod względem merytorycznym i edytorskim ,,Romantyzm polski" napisany przez pana profesora nauk humanistycznych, między innymi Autora ponad pięćdziesięciu książek, między innymi monografii Adama Mickiewicza, Fiodora Dostojewskiego, Karola Wojtyły i Józefa Piłsudskiego.
Powie ktoś: w Polsce o romantyzmie pisano wielokrotnie. Jest powód oczywisty. Dla Polski i Polaków romantyczne postaci, wzniosłe dusze i zachowania są czymś typowym, o czym na przestrzeni lat, w literaturze i na podstawie własnych obserwacji mówili nawet ze zdumieniem i zadziwieniem najwięksi wrogowie,, szalonych" polskich patriotów, których największą miłością była Ojczyzna, dla której bez wahania oddawali życie, cierpieli mękę zsyłek, oddawali ostatnie tchnienie z wybrzmiałym czule imieniem ukochanej Polski. Także kobiety, damy cieszyły się szczególnymi względami, rycerskim oddaniem rodaków. Pocałunek w dłoń płci pięknej jest znanym na całym świecie gestem. Szczerym i wręcz naturalnym, przekazanym w polskich genach. Polski romantyzm różni się od zachodnioeuropejskiego, co Autor wyraźnie podkreśla tak w swoich komentarzach, jak i w wybranych, obszernych fragmentach poezji. „Zgadzając się więc na określenie ‘romantyzm’ – pisze profesor Bohdan Urbankowski – trzeba pamiętać, że to tylko połowa definicji zjawisk zachodzących w naszej kulturze ostatnich dwustu lat. Konieczna jest differentia specifica: polski”.
Przyjęło się za początek romantyzmu w Polsce uznawać rok 1822, kiedy ukazały się „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Ale Bohdan Urbankowski wywodzi polski romantyzm z okresu znacznie wcześniejszego, widzi w nim nie tylko kierunek w sztuce, ale pewien styl życia i sposób widzenia świata. Twórczość artystyczną autor książki ukazuje na tle burzliwych wydarzeń historycznych i obyczajów epoki, czyniąc to z właściwą sobie elokwencją, erudycją, błyskotliwym intelektem.
Polski romantyzm różni się od zachodnioeuropejskiego, co autor wyraźnie podkreśla tak w swoich komentarzach, jak i w wybranych, obszernych fragmentach poezji. „Zgadzając się więc na określenie ‘romantyzm’ – pisze Bohdan Urbankowski – trzeba pamiętać, że to tylko połowa definicji zjawisk zachodzących w naszej kulturze ostatnich dwustu lat. Konieczna jest differentia specifica: polski”.
Nawet pobieżna lektura polskich romantyków ukazuje ich poświęcenie dla Ojczyzny, kult rycerskiego honoru i pogardę dla tchórzostwa. Bardzo istotna jest rola Boga, nawet gdy twórcy próbują się z Nim wadzić. Kunszt literacki i oryginalność języka jest tak wielka, że tłumaczenie utworów polskich romantyków od początku napotykało na olbrzymie trudności. Polskość tych poetów nic nie straciła na aktualności – rozgrzewa nasze serca.
Dane: Książka,,Romantyzm polski". Autor: Profesor Bohdan Urbankowski
liczba stron: 560
format: 19,5 x 23,5 cm
papier: kreda mat
oprawa: twarda
data wydania: 2022
ISBN: 978-83-7553-356-9
Więcej informacji: link: https://bialykruk.pl/ksiegarnia/ksiazki/romantyzm-polski
Polecam książkę ,,Romantyzm polski" Bohdana Urbankowskiego - niezwykle tym dziełem ukontentowany
Lech Galicki/Salon24
Poniżej Romantyczność (fragmenty) - Adama Mickiewicza - Teatr Kaprys
Komentarze