Lech-Blo-G.
Jestem, więc myślę. Myślę, by poznać. Poznaję, aby zrozumieć. Jestem.
12 obserwujących
527 notek
191k odsłon
  277   1

Odkrywcza, urocza książka ,, Romantyzm polski " prof. Bohdana Urbankowskiego.

Książka  ,, Romantyzm polski " prof. Bohdana Urbankowskiego.  Wydawnictwo Biały Kruk 2022
Książka ,, Romantyzm polski " prof. Bohdana Urbankowskiego. Wydawnictwo Biały Kruk 2022
Polski romantyzm różni się od zachodnioeuropejskiego, co autor wyraźnie podkreśla tak w swoich komentarzach, jak i w wybranych, obszernych fragmentach poezji. „Zgadzając się więc na określenie ‘romantyzm’ – pisze profesor Bohdan Urbankowski – trzeba pamiętać, że to tylko połowa definicji zjawisk zachodzących w naszej kulturze ostatnich dwustu lat. Konieczna jest differentia specifica: polski”.

image                                                                         image

imageimage
Prof. Bohdan Urbankowski

   Wydawnictwo Biały Kruk   powstało w 1996 r. jako niezależna sp. z o. o. z inicjatywy publicysty, fotografika i wydawcy – Leszka Sosnowskiego. Początkowo specjalizowało się w albumach o tematyce katolickiej i kulturalnej publikowanych najczęściej także w kilku wersjach obcojęzycznych dominując w tym względzie polski rynek. W ostatnich kilkunastu latach poszerzyło swój repertuar o liczne książki historyczne, polityczne, społeczne, silny jest też nurt cywilizacyjny. Wydawnictwo w sposób istotny i dynamiczny przyczynia się do podtrzymywania polskiej świadomości narodowej i poczucia wspólnoty. Biały Kruk od wielu lat promuje rodzimą oraz światową sztukę, naukę i tradycję. Jego książki poruszają zagadnienia religijne, patriotyczne, historyczne i kulturalne. Do takich zalicza się niezwykle interesujący pod względem merytorycznym i edytorskim ,,Romantyzm polski" napisany przez pana profesora nauk humanistycznych, między innymi  Autora ponad pięćdziesięciu książek, między innymi monografii Adama Mickiewicza, Fiodora Dostojewskiego, Karola Wojtyły i Józefa Piłsudskiego.

   Powie ktoś: w Polsce  o romantyzmie pisano wielokrotnie. Jest powód oczywisty. Dla Polski i Polaków romantyczne postaci, wzniosłe dusze i zachowania są  czymś typowym, o czym na przestrzeni lat, w literaturze i na podstawie własnych obserwacji mówili nawet ze zdumieniem i zadziwieniem najwięksi  wrogowie,, szalonych" polskich patriotów, których największą miłością była Ojczyzna, dla której bez wahania oddawali życie, cierpieli mękę zsyłek, oddawali ostatnie tchnienie z wybrzmiałym czule  imieniem ukochanej Polski. Także kobiety, damy cieszyły się szczególnymi względami, rycerskim oddaniem rodaków. Pocałunek w dłoń płci pięknej jest znanym na całym świecie gestem. Szczerym i wręcz naturalnym, przekazanym w polskich genach. Polski romantyzm różni się od zachodnioeuropejskiego, co Autor wyraźnie podkreśla tak w swoich komentarzach, jak i w wybranych, obszernych fragmentach poezji. „Zgadzając się więc na określenie ‘romantyzm’ – pisze profesor Bohdan Urbankowski – trzeba pamiętać, że to tylko połowa definicji zjawisk zachodzących w naszej kulturze ostatnich dwustu lat. Konieczna jest differentia specifica: polski”.

     Książka pełna niezwykłego uroku, tajemniczości i emocji – jak cały romantyzm. I zarazem odkrywcza; któż bowiem zna lub pamięta takich wspaniałych poetów jak Alojzy Feliński, Kazimierz Brodziński, Antoni Malczewski, Mieczysław Romanowski… Oczywiście, królują Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki i Zygmunt Krasiński, lecz nie są samotni – otacza ich grono różnorodnych znakomitych artystów, nie tylko piszących, ale także malujących czy komponujących. Dwie rzeczy mają wspólne: głęboki patriotyzm i to, że umierali młodo lub bardzo młodo. Większość z nich miała też przed sobą lub za sobą doświadczenia bitewne i więzienne.

Przyjęło się za początek romantyzmu w Polsce uznawać rok 1822, kiedy ukazały się „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Ale Bohdan Urbankowski wywodzi polski romantyzm z okresu znacznie wcześniejszego, widzi w nim nie tylko kierunek w sztuce, ale pewien styl życia i sposób widzenia świata. Twórczość artystyczną autor książki ukazuje na tle burzliwych wydarzeń historycznych i obyczajów epoki, czyniąc to z właściwą sobie elokwencją, erudycją, błyskotliwym intelektem.
Polski romantyzm różni się od zachodnioeuropejskiego, co autor wyraźnie podkreśla tak w swoich komentarzach, jak i w wybranych, obszernych fragmentach poezji. „Zgadzając się więc na określenie ‘romantyzm’ – pisze Bohdan Urbankowski – trzeba pamiętać, że to tylko połowa definicji zjawisk zachodzących w naszej kulturze ostatnich dwustu lat. Konieczna jest differentia specifica: polski”.
Nawet pobieżna lektura polskich romantyków ukazuje ich poświęcenie dla Ojczyzny, kult rycerskiego honoru i pogardę dla tchórzostwa. Bardzo istotna jest rola Boga, nawet gdy twórcy próbują się z Nim wadzić. Kunszt literacki i oryginalność języka jest tak wielka, że tłumaczenie utworów polskich romantyków od początku napotykało na olbrzymie trudności. Polskość tych poetów nic nie straciła na aktualności – rozgrzewa nasze serca.

-   -   -

Dane: Książka,,Romantyzm polski". Autor: Profesor Bohdan Urbankowski

 liczba stron:     560
format:     19,5 x 23,5 cm
papier:     kreda mat
oprawa:     twarda
data wydania:     2022
ISBN:     978-83-7553-356-9

Więcej informacji: link:  https://bialykruk.pl/ksiegarnia/ksiazki/romantyzm-polski


image

 Polecam książkę ,,Romantyzm polski" Bohdana Urbankowskiego - niezwykle tym dziełem ukontentowany

  Lech Galicki/Salon24    

Poniżej Romantyczność (fragmenty) - Adama Mickiewicza  - Teatr Kaprys                                                                                                    


Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura