inspiracja dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej Warszawa 2023 ? CZY TO JAKIŚ BUNKIER ?
inspiracja dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej Warszawa 2023 ? CZY TO JAKIŚ BUNKIER ?
Robert Maciejowski Robert Maciejowski
271
BLOG

Warszawa plac Centralny z nowym MSN Pytania o wygląd realizacji wokół PKiN

Robert Maciejowski Robert Maciejowski Społeczeństwo Obserwuj notkę 1
Lead: warszawa centrum plac defilad centralny miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego wieżowce towers warsaw city core projekt projektowanie urbanistyka architekrura urban architecture poland polska msn tr pkin robert maciejowski

1) Czy mieszkańcy Warszawy, jak i sam Trzaskowski mają świadomość co jest tam budowane? 

Pierwsze skojarzenie wyglądu nowego Muzeum Sztuki Nowoczesnej to BUNKIER : 

https://twitter.com/trzaskowski_/status/1574725861105876992?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1574725861105876992%7Ctwgr%5E5bb43a9843f172ae926e01aa47592627f73ac0d5%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.muratorplus.pl%2Finwestycje%2Finwestycje-publiczne%2Fplac-defilad-warszawa-jak-bedzie-wygladal-plac-przed-pkin-aa-s2oE-1y13-ZmA2.html

image

https://twitter.com/JuliuszSabak/status/1625396746246316032

image

Ja rozumiem architekturę z surową elewacją, bo wiele takich muzeów na świecie powstało .Tak jak w środku wydaje się to muzeum optymalnie podobne do wielu (wrażenie pozytywne), tak na zewnątrz jest t r a g i c z n e (wrażenie negatywne) . Powiedziałbym tak o pretensjonalnych, przypadkowych , wynikowych układach okien i całej ubogiej, nudnej bryle. Temat był już poruszany tu:

https://www.salon24.pl/u/maciejowskirobert/920312,projekt-na-plac-centralny-w-warszawie-czy-mamy-plac-defilad-bis

Analizując dalej proponowaną zabudowę wokół PKiN  napotykamy taki artykuł

https://www.muratorplus.pl/inwestycje/inwestycje-publiczne/plac-defilad-warszawa-jak-bedzie-wygladal-plac-przed-pkin-aa-s2oE-1y13-ZmA2.html

Co tu widać ? 

Otrzymujemy obraz i informacje, iż na placu mają powstać wysokie drzewa ok 20 m na trawnikach przy "betonozowanej" nawierzchni poszatkowanej w kratkę chodnikami w kierunkach północ-południe i wschód-zachód. "TRYBUNA HONOROWA" na środku przyjmuje rolę centrum tego parku placowego.. Pomijając to, że cały proponowany park ma zasłaniać osiowe monumentalne wejście do PKiN, co samo w sobie jest absurdalne, to stara peerelowska mównica jest raczej wstydem w tej formie, niż punktem wieńczącym, dominującym, skupiającym ciekawość przychodzących tu turystów czy mieszkańców. Jest nudną rozwlekłą formą niszczącą najbardziej eksponowaną część tego nowo proponowanego placu. To co było dobre dla defilad na placu za czasów PRL zupełnie nie pasuje do placu Centralnego pomniejszonego i projektowanego na nowo w innych dzisiaj czasach bez defilad w tym miejscu.

image

^^^

https://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,22375358,plac-defilad-zielony-czy-nowoczesny-jaki-los-czeka-najbardziej.html

2) Kiedy z projektu zniknie ta rachityczna mównica PRL ze środka placu czyli kiedy konserwator uzna, że ten "zabytek" zwyczajnie przeszkadza w rozbudowie i wyda zgodę na jego usunięcie lub przesunięcie np. blisko wejście głównego do PKiN dając ty więcej miejsca na placu na stworzenie czegoś naprawdę ciekawego w środku ?

Obejrzyjmy bliżej realizowany projekt:

image

Autor: A-A Collective ^^^ 

Tak ma wyglądać plac Centralny

Cytuję ze źródła podanego wyżej z muratorplus :

"Pierzeje placu Defilad

Każdy plac musi mieć pierzeje. Pierwszą będzie Muzeum Sztuki Nowoczesnej (projekt Thomasa Phifera, który ma być wkrótce realizowany) i TR Warszawa, druga znajdzie się na wprost tych gmachów. Stanie tam tymczasowy pawilon o konstrukcji ze stali, z falującym dachem z tworzywa, który znajdzie się między dwoma trzonami schodów do garażu podziemnego, który powstanie pod placem.

Nasuwają się pytania wynikające z podkreślonych wyżej fragmentów zdań :

3) Czy po skandalicznych likwidacjach w zeszłych dekadach hal Universalu, Marcpolu , KDT za czasów pani HGW czy różnych innych tam "inwestycji" typu "szczęki" handlowe, karuzele Lunaparku ...itd przez wiele lat, naprawdę wybudowanie kolejnego tymczasowego pawilonu przy placu tzw. centralnym to żart czy powtórka z wątpliwej rozrywki jaką mieliśmy przez wiele lat wstecz ?

https://tygodnik.tvp.pl/45914341/towar-od-ruskich-warszawskie-jarmarki-w-latach-90

image

Oraz pytanie:

4) Jak ukorzenią się drzewa tak wysokie jak na powyższej wizualizacji, gdy zaraz pod spodem (pod placem) ma być parking?

https://www.propertydesign.pl/architektura/104/jak_projekt_nowe_centrum_warszawy_zmienia_stolice,38518-100268.html

https://zdm.waw.pl/aktualnosci/plac-centralny-czyli-zielona-rewolucja-w-samym-centrum-stolicy/

image

image

image

image

https://www.salon24.pl/u/maciejowskirobert/1200620,buduja-nam-warszawe-jak-chca-mieszkancy-czy-dociera-do-was-ze-to-ma-byc-dla-was

Następne pytania:

5) Dlaczego najważniejszy plac w Warszawie ma wyglądać jak fragment parku, który już mamy od północy PKiN ?

6) Czy to nie jest zgrzyt kompozycyjny co szpeci widok PKiN od strony Marszałkowskiej ?

Obcięcie podstawy "betonowym bunkrem" to niezbyt korzystny kadr dla PKiN.

image

7) To samo pytanie od strony parku Świętokrzyskiego (tzw. Parku Północnego)  Czy to nie jest zgrzyt kompozycyjny co szpeci widok PKiN od strony ul. Świętokrzyskiej ? Obcięcie podstawy szklanym pawilonem to również niezbyt korzystny kadr dla PKiN.

https://www.propertydesign.pl/architektura/104/jak_projekt_nowe_centrum_warszawy_zmienia_stolice,38518-106174.html

image

https://www.propertydesign.pl/architektura/104/jak_projekt_nowe_centrum_warszawy_zmienia_stolice,38518.html

PODSUMOWUJĄC WYDAJE MI SIĘ, ŻE IM BARDZIEJ BĘDĄ ODKRYTE CZTERY OSIOWE WIDOKI NA PAŁAC KULTURY I NAUKI TYM LEPIEJ. WSZYSTKIE INNE WIDOKI Z POZIOMU CHODZĄCEGO WOKŁ PKiN CZŁOWIEKA POWINNY BYĆ JUŻ OGRANICZONE ZABUDOWĄ NAJLEPIEJ WYSOKĄ. WIEŻA PKiN  WIDOCZNA Z ULIC PANKIEWICZA, ZŁOTEJ (Z OBU STRON) CZY OD PARKU ŚWIĘTOKRZYSKIEGO, JEST ŁADNA I WARTA PODKREŚLENIA W ZAKULISOWYM SPOJRZENIU A NIE ZASŁANIANA BUDOWLAMI JAK PROPONUJE SIĘ TO W PROJEKTACH WYŻEJ DRZEWAMI, PAWILONAMI I TO W PROPORCJI ZASŁANIANIA  DO POŁOWY WYSOKOŚCI. 

 https://www.ziolek.pl/fotografie/warszawy/ulice/zdjecie30.htm

image

https://organek.flog.pl/wpis/9954144/pkin-widok-z-ulicy-zlotej

^^^

image 

https://www.pot.gov.pl/pl/turystyczna-szkola/historia/palac-kultury-i-nauki

image

https://tvn24.pl/tvnwarszawa/najnowsze/warszawa-zmiany-na-zlotej-i-zgoda-wplynely-23-prace-konkursowe-5397183

image

8) Nie wydaje się Wam, że im więcej szczegółów w tym projekcie na całe centrum wokół PKiN tym więcej pytań o sens takiej jego kreacji?

Więcej analiz na te tematy było tu:

https://www.salon24.pl/u/maciejowskirobert/917267,zostal-rozstrzygniety-konkurs-architektoniczny-na-koncepcje-placu-centralnego

https://www.salon24.pl/u/maciejowskirobert/1200620,buduja-nam-warszawe-jak-chca-mieszkancy-czy-dociera-do-was-ze-to-ma-byc-dla-was

Na koniec komentarz do artykułu Pawła Mrozka :

 https://www.architekturaibiznes.pl/muzeum-sztuki-nowoczesnej-wszystkich-polakow,22392.html

image

Ta prześmiewcza grafika, jak i cały artykuł ganiący tę grupę odbiorców powstającego otoczenia wokół PKiN a w szczególności krytyków MSN w aktualnym wydaniu, którzy nie widzą wartości w zaproponowanej formie nowego MSN, to opinie nie trafione w sedno dyskusji o Warszawie w tym miejscu. Nie chodzi o to, że ludzie nie dostrzegają wysiłku tych, którzy wzięli się w końcu za wybudowanie tam czegokolwiek. Chodzi o to, że to co ma powstać jest zwyczajnie szpecące. Pozbawione odniesień do istniejącego tam otoczenia. Autor wyraźnie napiętnowuje tych co w tym miejscu widzieliby obiekt o charakterystycznej formie, ale nawiązujący zarówno do PKiN ,którego nie da się nie uwzględnić jak i do szalejącego modernizmu w tym miejscu, który już i tak zabija swą monotonią ulicę Marszałkowską na odcinku między al.Jerozolimskimi a ul.Świętokrzyską. Dowodem na to są te grafiki insynuujące że ci co chcą czegoś innego to schizofrenicy szukający eklektycznych form historycznych i kiczowatych kolaży. Artykuł jest o gustach. Taka próba pokazania, że gusty jednych są "guściejsze" od innych. Generalnie nie udało się jakimś rozsądnym argumentem obronić tezy o wspaniałym MSN w obecnym wydaniu. Jest ono bez wyrazu i nie zasługuje na miano znaczącego obiektu w samym centrum Warszawy. Takie "nic" w znanym miejscu. Zadowolenie bijące ze stwierdzenia:

" To muzeum nie trafia w gusta prawie nikogo i bardzo mnie to cieszy. Gdyby ten budynek się wszystkim podobał, to by wręcz oznaczało, że coś poszło nie tak przy jego projektowaniu."

to jakiś masochizm autora cieszącego się z tego, że projektujący nie wyczuł zapotrzebowania w Warszawie na dobrą architekturę. I dalej :

"Architektura MSN nie stara się też przełamać, niczym pałace ZUS-u, siedziba TVP czy Złote Tarasy, obrazu biednego postkomunistycznego kraju, w którym wszystko było szare i nieciekawie, oferując psychodeliczną orgię kształtów i kolorów, które krzyczą wszem i wobec „Oto jak Polska krwawo kończy z biedą”."

Problem w tym, że zaproponowana forma nie tylko nie stara się przełamać obrazu "biedadzieł "  PRL, ona nie wnosi nic w to otoczenie . To są wyrzucone kolejne pieniądze w tak szczytne i ważne miejsce w Warszawie.

-----------------------------------------------------

REKLAMA EDUKACYJNA :
ARCHITEKT - "Miasto moje a w nim... " PLAC CENTRALNY jako najważniejsze miejsce spotkań w WARSZAWIE a globalny rozwój miast Warszawa-bardzo-wysoka-zabudowa-wokol-pkin-na-dawnym-placu-defilad SPIS OBIEKTÓW W PLANIE ZAGOSPODAROWANIA PRZESTRZENNEGO WARSZAWA rok planowany zamknięcia realizacji 2050 1) PLAC ŚW. JANA PAWŁA II centralny - ST. JOHN PAUL II central square  2) Plac PKiN Palace of Culture and Science square 3) Wieża Chrześcijaństwa CHRISTIANITY SUPERTALL -Tower of the Catholic Church 4) WIEŻA ORŁA BIAŁEGO - SUPERTALL-TOWER 5) Pałac Kultury i Nauki - RUSSIAN TOWER rosyjskie przedstawicielstwa 6) TRUMP TOWER - Wieża US offices & apartments SUPERTALL 7) CHINA TOWER SUPERTALL 8) ŁUK BITWY WARSZAWSKIEJ 1920 ROKU  9) PANORAMA PEAK - SUPERTALL 10) Oranżeria PAWILON  11) UE-TOWER siedziby europejskie 12) Wieża KRAJÓW MIĘDZYMORZA - TRÓJKĄTA WYSZEHRADZKIEGO -Tower of the Intersea Countries - Visegrad Triangle 13) PARKING WIELOPOZIOMOWY - MULTI-STOREY PARKING 14) HOTEL- apartments building  15) PKP budynek - Railway Station "PKP" TOWER 16) Kaskada BIUROWCE - OFFICES Cascade 17) Hotele apartamenty - Hotels apartments 18) New tenement houses - NOWE Kamienice 19) PARK PÓŁNOCNY - NORTH PARK 20) Old tenement houses - Stare Kamienice 21) New tenement houses and housing, flats 1 - Nowe kamienice czynszowe-mieszkaniówka 1 22) New tenement houses and housing, flats 2 - Nowe kamienice czynszowe-mieszkaniówka 2 23) Commercial Bank Warsaw Financial Center 24) Central POINT 25) ŚCIANA WSCHODNIA - EASTERN WALL -New tenement MODERN houses and trade/commerce passage - NOWE Kamienice modernistyczne i pasaż handlowy 26) Widok TOWERS  27) Novotel  28) Centrum LIM i Oxford Tower, Hotel Mariott, Intraco 2 29) Lilium Tower (planned)  30) VARSO TOWER 310m 31) CENTRAL RAILWAY STATION - DWORZEC CENTRALNY 32) Rondo 1 33) Złota 44 -Libeskind 34) Inter Continental 35) Zlote Tarasy - Golden Terraces 36) New tenement MODERN houses - NOWE Kamienice modernistyczne 37) ROTUNDA round building  38) MUZEUM SZTUKI NOWOCZESNEJ + TEATR Rozmaitości ( wkomponowane w zabudowę nową) MSN MUSEUM & THEATRE 39) HOTEL METROPOL  40) Budynek CENTRALA Komunikacyjna & Rzecznik Finansowy financial spokesman building '....wieżowce pnące się ku niebu, a w niebie.... NOWA DOMINANTA WARSZAWY jako IKONA ??? inna wersja PLNU  Robię to co trzeba oddając się temu co ważne, a co dla mnie ważne? Przedstawiam w wielu wariantach: PLAC CENTRALNY WARSZAWY TO PRZESTRZEŃ W SAMYM CENTRUM JAKO ELEMENT KRYSTALIZUJĄCY UKŁAD URBANISTYCZNY MIASTA BĘDĄCY NAJWAŻNIEJSZYM MIEJSCEM SPOTKAŃ WARSZAWIAKÓW     MOIM MARZENIEM JEST BY TĘ ROZŁOŻYSTĄ "ŻABĘ" oraz STRZELISTY CZUB "TORTU PIJANEGO CUKIERNIKA"-PKiN w końcu WCHŁONĘŁA ZABUDOWA WYSOKA dająca Warszawiakom nowe miejsca pracy i funkcje dla miasta.PLAC MIEJSKI również powinien w końcu uzyskać skalę miejską WARSZAWY a nie skalę DEFILAD w MOSKWIE. ZREALIZUJĘ PROJEKT Z KAŻDYM KTO BĘDZIE MIAŁ WPŁYW NA ZMIANĘ OBECNEGO WIZERUNKU CENTRUM WARSZAWY > > > > IDEA,KONCEPCJE,WIZJE < < < <</b> MOJE LUBczasoPISmo :) -------------------------------------------------„Gdybyś ujrzeć chciał nadwiślański świt .....Już dziś wyruszaj tam…Warszawski dzień....  ---------->>> https://www.youtube.com/watch?v=73DLmUEzWoo WARSZAWA JAKĄ MOŻE BYĆ ZA 20,30...LAT

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo