Prawda czy kłamstwo?
Wśród Was jest tak wielu głuchych i ślepych na prawdę!
6 obserwujących
110 notek
310k odsłon
175 odsłon

Światowy Dzień AIDS! A w Polsce wciaż HIV jest narzędziem walki politycznej?

Wykop Skomentuj8

Dziś Światowy Dzień AIDS! Szacuje się, że w Polsce test na obecność wirusa HIV wykonało tylko ok 9% dorosłych Polaków. Temat HIV/AIDS jest wciąż  bagatelizowany. Uważany jest powszechnie za chorobę dotykająca tylko homoseksualistów oraz narkomanów.  A jest to nieprawda. Jak mówi dr. Anna Czarkowska konsultantka WHO ds. walki z AIDS - "HIV to problem nie tylko wyselekcjonowanych grup społecznych, ale nas wszystkich. O ile w środowiskach LGBT istnieje świadomość tego jak chronić się przed zakażeniem - to o tyle w środowiskach heteroseksualnych wiedza na temat tej choroby jest skrajnie niska. W przestrzeni medialnej powielane są nieprawdziwe mity na temat tego, że większość zakażonych dotyczy osób homoseksualnych. Ale to nieprawda. Wg wielu nowych danych nieznanych powszechnie opinii publicznej - największa ilość zarażonych jest wśród osób heteroseksualnych. Szacujemy - że aż 91% zakażeń dotyczy osób spoza środowiska LGBT. Większość osób nie wie o tym, że jest nosicielami a dowie się o tym przypadkowo podczas realizacji innych zabiegów np. zabiegów operacyjnych"


W podobnym tonie wypowiada się dr. Mateusz Ryczkowski konsultant WHO w ramach projektu walki z HIV/AIDS w Europie Wschodniej. Wg jego opinii HIV jest w naszym kraju narzędziem walki politycznej realizowanej bez namysłu i z ogromną szkoda - przez niektóre media prawicowe. "Bardzo często w niektórych mediach prawicowych pojawią się wypowiedzi oraz artykuły stygmatyzujące osoby zarażone wirusem HIV a przy tym sugerujące, że dotyczą tylko osób homoseksualnych. A jest to nieprawda gdyż pomiar i ocena tego kto może być zarażony a kto zdrowy - jest praktycznie nie możliwa. Nie ma możliwość przeprowadzenia prawidłowej oceny profilu zarażonych ze względu na to, że tylko 5 do 10% osób wykonało test na obecność wirusa HIV".


W samym 2018r zdiagnozowano w naszym kraju prawie 1300 nowych przypadków zakażenia wirusem HIV. Jedną z zakażonych jest 23 letnia Natalia z Warszawy, która dowiedziała się o tym przez przypadek podczas zabiegu operacyjnego. Na początku myślała, że to koniec świata. Dopiero pomoc psychologa uświadomiła jej - że jeszcze całe życie jest przed nią. Dziś Natalia pracuje w jednej z czołowych firm z sektora telekomunikacyjnego. Ma nowego partnera - który wie o jej chorobie. Wspólnie z nowym wybrankiem planują mieć nawet dwoje dzieci. ...i jak sama mówi nawet jako nosicielka wirusa HIV jest w stanie urodzić zdrowe dziecko. Współczesna medycyna pozwala bez większego problemu osobie zakażonej urodzić zdrowe dziecko. Na intymne pytanie dotyczące kontaktów seksualnych z nowym partnerem odpowiada bez negatywnych emocji. "Mój partner ma pełną wiedzę na temat tego jak wygląda życie z taką osobą jak ja. Zabezpieczamy się nie tylko przez znane powszechnie wszystkim prezerwatywy ale stosujemy także PREP czyli  profilaktyczne leki przedekspozycyjne. Dzięki temu osoba zdrowa może uprawiać seks z osobą zarażoną bez obawy, że dojdzie do zakażenia"


W przestrzeni medialnej pojawiają się nieprawdziwe informację na temat HIV/AIDS. Mała jest także świadomość na temat tego - że osoby zarażone wirusem HIV przy właściwym leczeniu i z niską wiremią dożyją późnej starości a ryzyko zarażenia w przypadku kontaktu seksualnego  z w/w osobą jest bliskie zera. Warto wiedzieć również to, że osoba zarażona jest w stanie bez większego problemu urodzić zdrowe dziecko oraz to, że terapia przedekspozycyjna pozwala na uniknięcie zakażenia nawet w przypadku kontaktu seksualnego z osobą zarażona. 
Zobacz galerię zdjęć:

+1 zdjęcie +2 zdjęcia
Wykop Skomentuj8
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości