3 obserwujących
54 notki
172k odsłony
790 odsłon

500 zł jako górna granica wysokości mandatu za wykroczenie drogowe jest wystarczająca?

Wykop Skomentuj79

Jaka powinna być górna granica wysokości mandatu za wykroczenia drogowe? Czy obecnie funkcjonujące przepisy nie są zbyt łagodne dla piratów drogowych? W mediach co jakiś czas pojawiają się informację o wypadkach drogowych - w których sprawcami są właśnie piraci drogowi. Wówczas zazwyczaj media alarmują, iż sprawca wypadku przekroczył dopuszczalną prędkość np. o 90 km/h albo był w stanie upojenia alkoholowego i/lub narkotykowego. Całkiem niedawno na warszawskich Bielanach kierujący bmw 31-letni Krystian O. potrącił pieszego, który przechodził przez ulicę na pasach, w towarzystwie żony i z dzieckiem w wózku. 33-latek zmarł mimo reanimacji. Podobna informacja zszkowała całą Polskę - kiedy Mariusz B. na warszawskim Tarchominie potracił matkę z dwojgiem dzieci. Ofiary wypaku zmarły z czego najmłodsza ofiara miała zaledwie 4 lata. W obydwu zdarzeniach sprawcy byli trzeźwi i żaden z nich nie dostosował prędkości do miejsca i warunków jazdy. W tym drugim przypadku sprawca przekroczył dopuszczalną prękość aż o 90 km/h.


W obecnym porządku prawnym górna granica mandatu to tylko 500 zł i 10 punktów karnych. Ale czy dla kogoś kto ma dochód powyżej średniej krajowej – wysokość górnej granicy kary finansowej nie jest jednak śmieszna? Może wysokość górnej granicy powinna być znacznie wyższa i sięgnąć pułapu nawet 30 tyś zł? ...i jak karać tych - co prowadzą pojazd mechaniczny bez stosownych uprawnień? Tylko w roku 2016 przyłapano ponad 15 tyś kierowców bez uprawnień do prowadzenia pojazdów. Szacuje się, że Polsce osób siadających za kierownicą bez prawda jazdy może być nawet 130 tys.


Wypadki drogowe, to jedna z częstszych przyczyn zgonów w Polsce. W naszym kraju najważniejszą przyczyną przedwczesnej umieralności dzieci i młodzieży są wypadki komunikacyjne. Na tle UE - najwyższy wskaźnik zabitych na 100 wypadków odnotowano w Polsce – 8,6 i w Grecji – 6,7. Dane statystyczne na temat przyczyn wypadków w Polsce są naprawdę przygnębiające i patrząc na ostatnie lata nie widać jakieś znaczącej poprawy. Coraz głośniej także mówi się o roli pieszych i rowerzystów w wypadkach drogowych. A przy tym coraz częściej zadaje się pytania dotyczące tego - czy rowerzysta powyżej 18 roku życia biorący udział w ruchu drogowym nie powinien posiadać takiego samego prawda jazdy - jak użytkownik pojazdów mechanicznych? Czy takie rozwiązanie jest konieczne i czy ma sens?
Zobacz galerię zdjęć:

Wykop Skomentuj79
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka