10 obserwujących
427 notek
1830k odsłon
222 odsłony

Dziś Wielki Dzień Pszczół. Wspólnie dbajmy o pszczoły!

Pszczoły w warunkach miejskich wymagają ludzkiego wsparcia, fot. Pixabay
Pszczoły w warunkach miejskich wymagają ludzkiego wsparcia, fot. Pixabay
Wykop Skomentuj14

Ministerstwo Środowiska przypomina, że już po raz 8. obchodzimy Wielki Dzień Pszczół. Z kolei resort rolnictwa apeluje, aby wspólnie dbać o pszczoły.

W Polsce żyje 470 gatunków pszczół. Pszczoła miodna (hodowlana) jest tylko jednym z nich, jednak przy udziale człowieka może być poważną konkurencją dla pozostałych gatunków wolnożyjących.Resort rolnictwa przypomina, że pszczoły oprócz zapylania roślin, dostarczają miodu, propolisu, pszczelego wosku, mleczka, pyłku.Jak podaje MRiRW, matka pszczela, zwana królową, żyje 3-4 lata. Pszczoła robotnica żyje od 4 do 6 tygodni w trakcie sezonu pszczelarskiego.

Statystycznie od jednej rodziny pszczelej, pszczelarz odbiera 15-20 kg miodu. Z kolei 1 kg pszczół liczy około 10 tys. osobników. Do wytworzenia 1 kg miodu, pszczoły muszą odwiedzić nawet kilka milionów kwiatów.

Jedna pszczoła produkuje w ciągu całego swojego życia jedną płaską łyżeczkę mioduPrędkość lotu pszczoły to ok. 30 km/h, a jednego dnia wszystkie robotnice w rodzinie pszczelej wykonują łącznie ponad 150 tys. lotów.

"Mając na uwadze ogromne znaczenie pszczół dla środowiska i człowieka, wspólnie z Lasami Państwowymi pilotujemy ogólnopolski program wsparcia pszczelarstwa i bartnictwa pt. Pszczoły Wracają Do Lasu" - czytamy na Twitterze MŚ."By udoskonalić nasze działania w ramach projektu Pszczoły Wracają Do Lasu ulokowaliśmy w lasach ponad setkę uli pomiarowych. Miesiące badań i dziesiątki tysięcy rekordów do przeanalizowania dostarczyły nam kompletu informacji o warunkach życia pszczół" - czytamy na Twitterze Lasów Państwowych.

Od kilku lat rozwija się również trend stawiania uli na dachach budynków miast całego świata. Podobnie dzieje się w Polsce. Prekursorem tej idei w naszym kraju był warszawski Hotel Regent, obecnie najwięcej miejskich pasiek jest w Krakowie.

Co ciekawe, zieleń miejska obecnie wykazuje się większą różnorodnością gatunkową niż obszary wiejskie, a co najważniejsze jest to przestrzeń wolna od środków chemicznych stosowanych w rolnictwie, co ma przełożenie na przeżywalność roju.

Ule muszą być jednak umiejscowione tam, gdzie owady zapylające będą miały ciągłość bazy pokarmowej. Zalecane miejsca to obszary biologicznie czynne, z ograniczonym koszeniem oraz dominującą roślinnością łąkową oraz ukwieconymi balkonami i ogródkami.

Wielki Dzień Pszczół, został zainicjowany w 2013 r., aby przypomnieć o roli, jaką zapylacze pełnią w całym środowisku.

To właśnie im ludzie zawdzięczają produkcję 1/3 żywności. Te pożyteczne owady zapylają aż 77 proc. gatunków roślin, z których są wytwarzane produkty spożywcze roślinnego pochodzenia. Z Programu Środowiskowego ONZ (UNEP, United Nations Environment Programme) wynika, że 84 proc. z 264 gatunków roślin uprawianych w Europie wymaga zapylania przez owady, głównie pszczoły, mało tego, wyłącznie te ostatnie zapylają 90 proc. roślin - czytamy na stronie internetowej Lasów Państwowych.


ja

Wykop Skomentuj14
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości