10 obserwujących
439 notek
1871k odsłon
1036 odsłon

Pszczoły w miastach. Ule przy rafinerii w Płocku

W ulach przy rafinerii w Płocku mieszka milion pszczół. Fot. PKN ORLEN
W ulach przy rafinerii w Płocku mieszka milion pszczół. Fot. PKN ORLEN
Wykop Skomentuj23

Ule na dachach wieżowców w centrach miast czy w pobliżu rafinerii? Coraz częściej pasieki są zakladane w nietypowych miejscach, a owady czują się tam dobrze, mimo pozornie niesprzyjającego im otoczenia. 

W 2017 roku na łące przy rafinerii należącej do PKN ORLEN w Płocku postawiono dziesięć uli. W tym roku pojawiły się kolejne - w pobliżu rzeki Brzeźnica. Dotychczas owady z tych uli wyprodukowały 160 kg miodu. Pasieka powstała dzięki wsparciu Fundacji ORLEN, a polski koncern ma ule także w Niemczech i w Czechach.

Pasieka w pobliżu płockiej petrochemii nie jest jedynym nietypowym miejscem, w którym funkcjonują pszczoły. W kilku miastach rozwija się pszczelarstwo na dachach budynków: w Warszawie, Krakowie, Piotrkowie Trybunalskim czy Żywcu. Pasieka w centrum miasta została założona również w Gdańsku.

W Warszawie ule znajdują się na dachach Pałacu Kultury i Nauki, Eurocetrum, Teatru Wielkiego, centrum handlowego Arkadia. Najwyżej położone ule w Warszawie ustawił Kamil Baj, właściciel „Pszczelarium” - firmy, która jako pierwsza sprowadziła pszczoły do miasta, wytwarza miejski miód, prowadzi szkolenia i warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych, przybliżając pszczelarstwo wszystkim zainteresowanym działalnością proekologiczną. Baj nie chce zdradzić dokładnego adresu najwyżej położonej warszawskiej pasieki, ale wiadomo, że jest to 28 piętro jednego z nowych wieżowców. Przeczytaj o tym więcej: Ule na dachach wieżowców.

Miłośnicy pszczelarstwa w Gdańsku opiekują się pasieką na dachu galerii Madison. W trzech ulach mieszka tam blisko 60 tysięcy owadów. Miód produkowany jest też w centrum Katowic - na dachu Wydziału Prawa Uniwersytetu Śląskiego.

Pszczelarstwo w miastach rozwija się od pięciu lat, gdy zmieniono przepisy, które pozwalają obecnie hodować pszczoły w odległości nie mniejszej niż 10 metrów od nieruchomości. Wcześniej przepisy były bardziej restrykcyjne.

Trend pszczelarski jest obecny w Europie od lat. Pszczoły mają swoje ule w Londynie nie tylko na dachach budynków, ale i w parkach oraz ogrodach w centrum miasta. W Paryżu owady do czasu pożaru Notre Dame były hodowane w zakrystii katedry. Ule są też w Operze Paryskiej. Setki uli można zobaczyć m.in. na dachach budynków Nowego Jorku czy Londynu. Na świecie najwyższe pasieki znajdują się na 28-30 piętrze.

Pszczoły są bardzo istotne dla naszego ekosystemu. Zapylają kwiaty, dzięki czemu możliwe jest dojrzewanie warzyw i owoców. Gdyby pszczoły nie istniały, żaden owad nie mógłby wspomóc w takim stopniu rolnictwa. Ich wyrobem, oczywiście przy znaczącej pomocy człowieka, jest miód. Pszczoły wydzielają też propolis - pyłek wykorzystywany w medycynie i w branży spożywczej. Eksperci ostrzegają, że pszczoły masowo wymierają nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Ich przetrwanie w dużej mierze zależy od warunków ekologicznych - czystości powietrza, terenów zielonych i działalności człowieka. Pszczelarze od lat apelują o to, by nie zabijać owadów, które zapylają kwiaty. 


GW


Wykop Skomentuj23
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości