10 obserwujących
439 notek
1873k odsłony
1197 odsłon

Sielskie ogródki i ozdobne ule - w Kotlinie Kłodzkiej powstaje raj dla pszczół

Hotel dla owadów. Zdjęcie poglądowe.
Hotel dla owadów. Zdjęcie poglądowe.
Wykop Skomentuj17

W Kotlinie Kłodzkiej powstanie 30 pszczelich, przyrodniczych ostoi. Leśnicy budują specjalne ule dla owadów i obsiewają łąki kwiatami. Akcja zakładania hotelików i ogrodów dla dzikich pszczół jest częścią programu "Bartnicy Sudetów". 

Kotlina Kłodzka jest pszczelim regionem. Przed laty reżyser Jan Jakub Kolski nakręcił tam swój film "Afonia i pszczoły". Nadleśnictwo Międzylesie postanowiło wybudować dla tych owadów hoteliki i ogrody, by chronić pszczoły i sprawić, by jeszcze więcej zamieszkało ich w regionie. Program wsparł wrocławski NFOŚiGW.


- W Polsce mamy niemal 450 gatunków dziko żyjących pszczół. To owady, które przyczyniają się do zapylania roślin i w efekcie podtrzymują życie na Ziemi. Należy też pamiętać, że bez zapylaczy ludzie nie mieliby pożywienia - mówi Łukasz Kasztelowicz, prezes WFOŚiGW we Wrocławiu.

Zagrożeniami dla tak pożytecznych zwierząt jest m.in. chemizacja rolnictwa, niedostatek dziuplastych drzew, które zapewniają pszczołom schronienie czy konkurencja ze strony obcych gatunków owadów. Dlatego potrzebne są akcje pomocy dla dzikich pszczół.

kryjówka dla owadów
"Mieszkanko" dla pszczół, fot. WFOŚiGW.


Konrad Zaremba jest leśnikiem zajmującym się ekologią pszczół. Szczególnie pasjonuje go rola pszczół w utrzymaniu równowagi biologicznej. Zaremba stworzył program "Bartnicy Sudetów", którego najważniejszym celem jest tworzenie siedlisk sprzyjających wzrostowi populacji miejscowych pszczół z gatunku Apis mellifera. Warunkiem jest dysponowanie 5-arową działką. 

- W gminie Międzylesie w Gniewoszowie i w Goworowie już powstały dwa hoteliki z ogrodami. Czekamy teraz na zgłoszenia następnych zainteresowanych włączeniem się w to działanie sołectw lub szkół - powiedział Konrad Zaremba.

Do akcji już zgłosiło się kolejnych 11 sołectw w: Dolniku, Domaszkowie, Międzylesiu, Nagodzicach, Niemojowie, Nowej Wsi, Pisarach, Potoczku, Różance, Roztokach i Szklarni. Leśnicy planują, że w Kotlinie Kłodzkiej powstanie 30 pszczelich, przyrodniczych ostoi.


Pszczele „hotele” mają wymiary około 1 metra sześciennego. Ule są wykonane z trwałego drewna modrzewiowego, a w części z palet, czyli z materiałów pochodzących z recyklingu. Na każdym "piętrze" ula umieszczono konstrukcje z rurek trzciny, kory i spróchniałego drewna. 

W Kotlinie Kłodzkiej powstają też "biocenotyczne" czyli ekologiczne ogrody, w których przyroda rządzi się swoimi prawami. W ubiegłym roku w gminie Międzylesie zostały one założone na nieużytkach. Po ich uporządkowaniu posadzono tam rodzime rośliny, np. biała koniczyna, dziurawiec i dziewanna oraz mieszanki traw, krzewy agrestu i porzeczki oraz drzewka wiśni. Tak powstały dwie "stołówki" dla owadów zapylających. 

hotel dla pszczół
Hotelik i tablice edukacyjne, fot. WFOŚiGW

Leśnicy wykonali też dla dziko żyjących pszczół już tysiąc kłód bartnych ze świerkowych, wydrążonych pni, które zastępują naturalne dziuple. 

Leśne ule, których głównym zadaniem jest wspieranie bioróżnorodności i ochrona miejscowych podgatunków pszczół, zostały zawieszone już na drzewach w gminach Międzylesie, Bystrzyca Kłodzka i Lądek Zdrój na obszarze ponad 10 tys. ha. Leśnicy podczas akcji posadzili ponad 80 tys. drzew biocenotycznych, przede wszystkim lipy, ale również klony i inne gatunki drzew kwiatowych bogatych w pyłek i nektar. W ekologicznych ogrodach ustawiono także edukacyjne tablice z informacjami o życiu pszczół i tradycjach bartnictwa.

Akcja zakładania hotelików i ogrodów dla dzikich pszczół jest częścią programu "Bartnicy Sudetów", na który WFOŚiGW we Wrocławiu wypłacił dotację w wysokości około 2,3 mln zł. Wartość całkowita projektu Nadleśnictwa Międzylesie wynosi ponad 3,3 mln zł. 

ja


Wykop Skomentuj17
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości