11 obserwujących
493 notki
2023k odsłony
385 odsłon

Nie wyrzucaj, podziel się posiłkiem. Jadłodzielnie w Polsce - jak działają, mapa

Zamiast wyrzucać, oddaj jedzenie do jadłodzielni. fot. Facebook
Zamiast wyrzucać, oddaj jedzenie do jadłodzielni. fot. Facebook
Wykop Skomentuj8

Nie masz co zrobić z jedzeniem, a nie chcesz, żeby się zmarnowało? Nie wyrzucaj, oddaj do jadłodzielni. W tekście aktualna lista jadłodzielni w Polsce.

W Polsce co roku marnuje się około dziewięciu milionów ton żywności. Najczęstszą przyczyną wyrzucania żywności jest nie tylko przegapienie terminu przydatności do spożycia, ale po prostu jego nadmiar - robimy zbyt duże zakupy. Szczególnie przed dniami wolnymi i świętami kupujemy zdecydowanie więcej niż potrzebujemy. Wtedy sklepy spożywcze przeżywają istny najazd klientów, zaniepokojonych, czy aby na pewno starczy jedzenia i picia na jeden lub dwa dni bez zakupów. Jedzenie zostaje nam też po imprezach takich jak komunie czy wesela. Zamiast wyrzucać, możemy podzielić się nim z innymi.

W całej Polsce jest już ponad 60 jadłodzielni. Jedzeniem możemy się dzielić w miastach takich jak Warszawa, Wrocław, Kraków, Poznań czy Szczecin. 

Co to jest Jadłodzielnia?

Jadłodzielnia to lodówka lub szafka postawiona w ogólnie dostępnym miejscu, np. uczelnia, kawiarnia czy bazar. Każdy, kto posiada nadmiar jedzenie, może je tam zostawić, aby częstowali się nim inni. 

Inicjatorką ruchu foodsharingu jest Karolina Hansen. Pierwszą Jadłodzielnię założyła ona na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Później zaczęły one się pojawiać także w innych miejscach.

Statystyczny Polak wyrzuca rocznie ok. 52 kg żywności. Czas z tym skończyćjadłodzielnia, Salon24

Co można oddać do jadłodzielni?

Do jadłodzielni można przynieść każdy rodzaj jedzenia, który nadaje się do spożycia. Oddając jedzenie do jadłodzielni należy kierować się jednak kilkoma zasadami. Po pierwsze: niech będą to takie produkty, które sam mógłbyś zjeść lub chciałbyś dostać. Nie powinny to być produkty i potrawy, które są zepsute, spleśniałe czy w inny sposób nienadające się do spożycia. 

Produkty powinny być szczelnie zapakowane lub umieszczone w pojemnikach, np. w słoiku czy plastikowym pudełku. Jeśli umieszczamy w jadłodzielni własne produkty - przetwory, ciasta, dania - także należy zadbać o odpowiednie opakowanie. Produkty powinny być szczegółowo opisane - szczególnie alergeny - orzechy, mleko itd. oraz opatrzone datą przyrządzenia.  

Nie powinno się zostawiać w jadłodzielni surowego mięsa, produktów z surowymi jajami, napoczętych puszek, słoików itp., żywności wymagającej przechowywania w zamrażarce czy lodówce, a także alkoholu. W czasie epidemii szczególnie pamiętać trzeba o zasadach higieny, w tym zostawianiu w jadłodzielni czystych opakowań. Przed ich wystawieniem możemy zdezynfekować dłonie. 

Wiesz, co to freeganizm? Antykapitalizm praktyczny, czyli jedzenie ze śmietnika.


jadłodzielnia, Salon24

Jadłodzielnie - gdzie się znajdują?

Jadłodzielnie znajdziemy w popularnych punktach miast, np. na uczelniach, w akademikach, przy bazarach. W tej chwili działają w prawie 30 miastach w Polsce, a w wielu powstają podobne inicjatywy.

Miasta, w których znajdują się kjadłodzielnie to:

Bielsko-Biała, Bogatynia, Bydgoszcz – WSG, Czechowice-Dziedzice, Ełk Gdańsk, Grudziądz, Jedlina-Zdrój, Jastrzębie-Zdrój, Kraków, Krosno, Lublin, Łódź, Mosina, Pruszków, Rzeszów, Sosnowiec, Słupsk, Stargard, Szczecin, Szczytno, Świnoujście, Tarnów, Toruń, Tychy, Warszawa, Wrocław, Zamość, Zielona Góra.

Pełna lista znajduje się tutaj:


Ze względu na panującą pandemię koronawirusa, niektóre jadłodzielnie są zamknięte. Aktualnych informacji należy szukać np. na profilach facebookowych instytucji. Tutaj aktualizowana lista warszawskich jadłodzielni:A tu informacje z Wrocławia:
Aktualne komunikaty znajdują się też na oficjalnym profilu Foodsharing Polska:KJ


Wykop Skomentuj8
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo