Coca-Cola w papierowej butelce. Firma testuje rewolucyjne rozwiązanie

Coca-Cola wprowadzi papierowe butelki.
Coca-Cola wprowadzi papierowe butelki.

Coca-Cola planuje rewolucje w opakowaniach. Firma chce zrezygnować z plastikowych butelek. Nowe powstaną z papieru i przetworzonego plastiku.

Koncern Coca-cola zapowiedział wprowadzenie nowych butelek, wykonanych ze specjalnego tworzywa rPET, które w całości powstanie przetworzonego z odpadów plastiku. Obok opakowań z tworzyw sztucznych, Coca-Cola testuje butelki z papieru.

 Zero waste – jak żyć bez produkowania śmieci

Na początek do nowych opakowań trafi sprzedawany na Węgrzech napój owocowy Adez.
Na początek do nowych opakowań trafi sprzedawany na Węgrzech napój owocowy Adez.

Papier zamiast plastiku

Koncern Coca-Cola, która twierdzi, że dąży do całkowitego wyeliminowania plastiku ze swoich opakowań, ma rozpocząć testy papierowych butelek. Na początek napój pojawi się w 2 tys. takich opakowań na Węgrzech. Prototyp butelki został stworzony przez duńską firmę Paboco z bardzo mocnego papieru z cienką warstwą plastiku. 

Po ponad siedmiu latach pracy laboratoryjnej Coca-Cola poinformowała, że jest gotowa do przeprowadzenia tego lata na Węgrzech testu - na rynek trafi 2 tys. takich butelek z napojem owocowym Adez.

Celem firmy jest stworzenie i wykorzystywanie w przyszłości butelek w 100 proc. nadających się do recyklingu i pozbawionych plastiku, które będą w stanie utrzymać nagazowanie napoju i nie będą wpływały na jego smak.

Jak podaje BBC News, podobne działania przeprowadzają także inni. Absolut, producent wódki, ma w Wielkiej Brytanii i Szwecji przetestować papierowe butelki z alkoholowym napojem gazowanym. Nad prototypem nowego opakowania piwa pracuje także Carlsberg. 


Coca-Cola stawia na ekologię

W 2018 roku Coca‑Cola ogłosiła globalną inicjatywę "Świata Bez Odpadów” (english: World Without Waste), w ramach której do 2030 chce pomóc zebrać i poddać recyklingowi ekwiwalent wszystkich butelek i puszek trafiających do konsumenta. Także do 2030 r. co najmniej 50% składu opakowań stanowić będą surowce wtórneCoca‑Cola zobowiązała się również, że do 2025 roku wszystkie jej opakowania na całym świecie w 100% będą nadawać się do recyklingu.

Coca‑Cola od dłuższego czasu angażuje się w projekty mające na celu stworzenie rewolucyjnych w pełni przyjaznych środowisku opakowań, m.in. PlantBottle – butelka, która w 30% wytworzona jest z surowców pochodzenia roślinnego, a w 100% nadaje się do recyklingu. Jednym z ostatnich przedsięwzięć Coca‑Cola jest dołączenie do grona firm współpracujących z Paboco (Paper Bottle Comapny), wynalazcy i producenta papierowych butelek.

Bioplastik – alternatywa dla tworzyw sztucznych

Coca Cola w nowej papierowej butelce .
Coca Cola w nowej papierowej butelce. fot. The Coca-Cola Co./YOUTUBE.COM

Zjadamy mnóstwo plastiku, nawet o tym nie wiedząc. Czym to grozi?


KJ


Lubię to! Skomentuj35 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości