Policja weszła do pizzerii i zarekwirowała grafikę z Matką Boską

Kontrowersyjna grafika autorstwa Barrakuz.
Kontrowersyjna grafika autorstwa Barrakuz.
Policja we Wrocławiu interweniowała w pizzerii po tym, jak otrzymała zgłoszenie o obrazie uczuć religijnych. Na ścianie lokalu wisiała grafika przedstawiająca kolaż obrazu Modiglianiego z wizerunkiem Matki Boskiej z Guadalupe.

Właściciele pizzerii Iggy Pizza opisali sytuację w mediach społecznościowych.

Do interwencji policji doszło w czwartek wieczorem w pizzerii znajdującej się we Wrocławiu na ulicy Kuźniczej 10. Z relacji pracowników lokalu wynika, że najpierw funkcjonariusze przyszli na oględziny, a potem zarekwirowali grafikę, działając na zlecenie prokuratury. 

Polecamy:

Kolaż Barrakuz

Kolaż stworzyła w 2018 roku artystka Beata Śliwińska o pseudonimie Barrakuz. Przedstawia obraz wybitnego malarza Amedeo Modiglianiego z nagą kobietę wkomponowany w obraz z ikoną Matki Boskiej z Guadalupe.

"Policjanci zagrozili aresztowaniem za utrudnianie śledztwa, jeśli nie zostanie ona wydana" – napisali w komentarzu administratorzy profilu Iggy Pizza.

Sprawę zgłosiła mieszkanka Wrocławia, która oświadczyła, że obraz znajdujący się na ścianie jednego z lokali gastronomicznych w rejonie Starego Miasta obraża jej uczucia religijne.

Obraza uczuć religijnych?

- Obecnie wykonywane są czynności mające na celu potwierdzenie, czy doszło do popełnienia przestępstwa z art. 196 kodeksu karnego – powiedział asp szt. Łukasz Dutkowiak, oficer prasowy komendanta miejskiego policji we Wrocławiu. Za obrazę uczuć religijnych grozi kara grzywny, a także ograniczenia lub pozbawienia wolności do dwóch lat.

Opnie klientów są podzielone. Jedni uważają, że policja nie powinna interweniować w takich sprawach, inni piszą w komentarzach,  ze "dzieło" nie przedstawiało żadnej wartości artystycznej i dobrze się stało, że zniknęło ze ściany lokalu.

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj104 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo