Sylwia Spurek: Kiedyś ludzie będą wstydzić się jedzenia nabiału

Instagram/spureksylwia
Instagram/spureksylwia
Europosłanka Sylwia Spurek w wywiadzie dla Wysokich Obcasów stwierdziła, że wegetarianizm to półśrodek i niedługo wszyscy będziemy się wstydzić jedzenia nabiału.

Europosłanka udzieliła wywiadu dla Wysokich Obcasów. Odnosiła się w nim m.in. do zarzutów dotyczących tego, że zakazywała swoim współpracownikom jedzenia produktów odzwierzęcych.

Spurek nie pozwoliła zjeść współpracownikowi kanapki z jajkiem

Jakiś czas temu media obiegła informacja, że Spurek stosuje wątpliwe moralnie praktyki w obchodzeniu się ze swoimi współpracownikami.

- Niczego nie zakazuję. Jako pracodawczyni nie mam prawa pytać, czy ktoś je zwierzęta i korzysta z ich eksploatacji - powiedziała Spurek - Na początku mojej kadencji spisaliśmy najważniejsze zasady. Wśród nich znalazły się stwierdzenia, że stoimy po stronie ofiar, kierujemy się szacunkiem dla każdego i każdej, trzymamy stronę kobiet, że biura są dostępne – bez barier i ograniczeń – oraz że szanujemy środowisko naturalne. Napisaliśmy też, że biura są wolne od przemocy wobec zwierząt oraz ich wykorzystywania, że promujemy weganizm i pełny szacunek dla praw zwierząt, wszystkich, bez względu na gatunek. Moje zasady zna każda osoba z mojego zespołu - dodała.

Zobacz: 230 ton złota w zasobach NBP. Polska na 11. miejscu w Europie

Będziemy wstydzić się jedzenia produktów odzwierzęcych

Spurek w wywiadzie wyznała, że jest na diecie wegańskiej od 2015 roku. Stwierdziła, że jest jej w związku z tym wstyd, że przeszła na weganizm tak późno.

- Dopiero wtedy zaczęłam krytycznie podchodzić do sprzedawanej mi propagandy. Wcześniej byłam wegetarianką i myślałam, że to wystarczy. No nie wystarczy, bo wegetarianizm to tylko półśrodek, ponieważ spożywanie nabiału i jaj jest czymś, czego ludzie po prostu będą się kiedyś wstydzić - stwierdziła europosłanka.

Zdaniem Spurek nie ma czegoś takiego jak "zabijanie z szacunkiem". Zdaniem europosłanki nawet myśliwi i osoby, które jedzą mięso wyłącznie ze sprawdzonych hodowli jest nieetyczne.

Zobacz: Znana dziennikarka odchodzi z TVN24. Pracowała tam 9 lat

Trzeba szanować zwierzęta pozaludzkie

Spurek została zapytana również o to, dlaczego z obrończyni praw człowieka stała się obrończynią praw zwierząt.

- To chyba bardzo naturalny i oczywisty krok. Po prostu wierzę w to, że świat może funkcjonować bez przemocy [...] Do grup, które wspierałam, w sposób naturalny doszły zwierzęta pozaludzkie - stwierdziła.

Spurek została dopytana o to stwierdzenie. Zwrócono jej uwagę, że nazwa "zwierzęta pozaludzkie" wzbudza niemałe poruszenie.

- Jestem prawniczką, nie biolożką, ale to bardzo podstawowe rzeczy. Mam wrażenie, że tutaj pojawiło się coś głębszego, co obserwuję przy wszystkich dyskusjach dotyczących praw zwierząt - stwierdziła - Bardzo mocne koncentrowanie się na człowieku. Na tym, że to my mamy władzę i kontrolę nad zwierzętami. Jak mówi dr Dorota Sumińska, jedne zwierzęta kochamy, a inne zjadamy tłumaczyła.

Sposób Spurek na walkę o prawa zwierząt

Spurek wytłumaczyła również, jak powinna wyglądać walka o prawa zwierząt.

- Zacznijmy od krytycznego myślenia, przestańmy wierzyć w opowieść lobby mięsnego, w bajki pokazywane nam przez ludzi, którzy działają dla zysku i sprzedają swoje produkty. Dopóki ludzie tkwią w antropocentrycznym matriksie wykorzystywania zwierząt przez człowieka, dopóty będą mówić: zabijam z szacunkiem, wykorzystuję humanitarnie. Czy humanitarne jest to, że kurczęta płci męskiej są mielone żywcem zaraz po wykluciu? Czy humanitarne jest odcinanie dziobów ptakom w hodowlach? Czy humanitarne jest oddzielanie kilkudniowych cieląt od krów? To jest ten rzekomy szacunek dla zwierząt? - mówiła - Moja konkluzja nie jest taka, że mamy zmieniać warunki hodowli. Celem nie jest to, żeby klatki były większe, tylko żeby były puste - dodała.

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj224 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości