List motywacyjny jest często wymagany od kandydatów do pracy.
List motywacyjny jest często wymagany od kandydatów do pracy.

List motywacyjny - wzór krok po kroku

Redakcja Redakcja Praca Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

List motywacyjny - oprócz wymaganego przez pracodawców CV - jest ważnym elementem przy ubieganiu się o pracę. Jak napisać dobry list motywacyjny, który zainteresuje pracodawcę lub rekrutera? 

List motywacyjny - czym jest? 

Pracodawcy poszukujący pracowników przede wszystkim proszą o przesłanie CV (lub c.v.), czyli Curriculum vitae (z łac. życiorys). Większość z nich chce dołączenia do CV także listu motywacyjnego. List motywacyjny jest bardziej swobodną formą opisania siebie, swoich osiągnięć i umiejętności. Daje okazję do wytłumaczenia, dlaczego jesteśmy idealnym kandydatem na dane stanowisko. List motywacyjny powinien być reklamą kandydata, w której prezentuje on swoje zalety, kwalifikacje i doświadczenie. Od tego, jak jest napisany, zależy, czy trafi od razu do kosza czy zainteresuje pracodawcę lub rekrutera, który szuka kandydatów w imieniu pracodawcy. 

image
Warto napisać dobry list motywacyjny. To może przesądzić o otrzymaniu pracy.

Tu znajdziesz praktyczne porady, jak napisać dobre CV, aby otrzymać pracę.

List motywacyjny - jak napisać

List motywacyjny piszemy w drugiej kolejności, po CV. Staramy się nie powielać w nim informacji z życiorysu, tylko w bardziej swobodny sposób opowiedzieć o sobie.

List motywacyjny powinien być zaadresowany do pracodawcy, u którego staramy się o pracę. Należy napisać, o jakie stanowisko zabiegamy. Piszemy, gdzie natrafiliśmy na ogłoszenie o naborze do pracy. Dzięki temu pracodawca nie potraktuje nas jako osoby przypadkowej. Warto wykazać że wiemy, czym zajmuje się firma, w której staramy się o pracę.

W liście motywacyjnym warto udzielić odpowiedzi na pytania zawarte w ogłoszeniu. Zestawiamy wymagania, jakie stawia przed kandydatem pracodawca, z własnymi sukcesami i doświadczeniem zawodowym. Napiszmy, dlaczego to właśnie my powinniśmy dostać angaż.

W liście motywacyjnym można poprosić o rozmowę kwalifikacyjną, inaczej interview. Jeśli chcemy przedstawić dodatkowe dokumenty poświadczające nasz dorobek, dopisujemy spis załączników. I oczywiście je dołączamy.

Pamiętajmy: list motywacyjny musimy napisać starannie i bez błędów ortograficznych

image
List motywacyjny jest reklamą pracownika.

List motywacyjny - wzór

W lewym górnym rogu kartki wpisujemy dane osobowe kandydata - autora listu. Podajemy: imię i nazwisko, adres, numer telefonu, adres e-mail.

W prawym górnym rogu piszemy miejscowość i datę.

Poniżej wpisujemy adresata listu. Wystarczy wpisać nazwę firmy, w której ubiegamy się o pracę. Nie trzeba podawać adresu.

Treść powinna składać się ze wstępu, rozwinięcia i zakończenia.

List motywacyjny - wstęp

Zaczynamy od "Szanowni Państwo". Dalej piszemy, o co nam chodzi, czyli że ubiegamy się o pracę na określonym stanowisku. Wstęp może wyglądać tak:

"Szanowni Państwo,

w odpowiedzi na ogłoszenie o pracę zamieszczone w serwisie XYZ chciałbym przedstawić swoją kandydaturę. Spełniam podane kryteria dla kandydatów. Praca na oferowanym przez Państwa stanowisku jest moim marzeniem."

Wstęp powinien zajmować maksymalnie 3-4 zdania, odnosić się do konkretnej oferty pracy i potwierdzić, że dane zajęcie jest tym, czego szukamy. 

List motywacyjny - rozwinięcie

Jest to najważniejsza część listu motywacyjnego. Opiszmy nasze osiągnięcia, talenty i sukcesy na poprzednich stanowiskach. Przekonajmy pracodawcę, że powinien postawić właśnie na nas. Nie należy kopiować utartych fraz z gotowych listów motywacyjnych, warto postawić na szczerość i autentyczność. Piszmy o tym, co mamy w sobie takiego, żeby spisać się w nowej pracy. Dlaczego ubiegamy się o tę pracę?

Zarządzałeś projektem? Napisz o tym! Na czym polegała ta praca, co należało do twoich obowiązków, jak sobie z nimi radziłeś. Jakie zdobyłeś doświadczenia i kontakty.

Jeśli uważasz, że współpraca z innymi osobami dobrze ci wychodzi, koniecznie o tym wspomnij w swoim liście motywacyjnym. Umiejętności interpersonalne są dziś bardzo cenione przez pracodawców. 

Podobnie jak zarządzanie czasem. Pracodawca na pewno zwróci uwagę na list od osoby, która jest świadoma tego, że czas to pieniądz. Szczególnie, gdy kandydat ma już własną rodzinę, w tym dzieci, wie, że dobre zorganizowanie się i maksymalne wykorzystywanie czasu jest niezbędne, aby pogodzić ze sobą obowiązki rodzinne i pracę.

Cechy bardzo pożądane obecnie u kandydatów do pracy to tzw. umiejętności miękkie. Są to na przykład umiejętność dopasowania się do zespołu, bycie elastycznym i dostosowywanie się do bieżącej sytuacji i wymagań, a nie tylko podążanie za utartym schematem, kreatywność, zaangażowanie, przyjazne nastawienie do otoczenia. Jeśli w naszym liście motywacyjnym zwrócimy uwagę na takie cechy (jeśli je oczywiście posiadamy), będzie to silny argument na naszą korzyść.

W liście motywacyjnym przedstawiamy siebie pod kątem przydatności dla firmy, w której chcemy pracować. Nie piszmy w nim o swoich oczekiwaniach.

List motywacyjny - zakończenie

W zakończeniu podsumowujemy w kilku zdaniach treść listu motywacyjnego, zachęcamy do kontaktu, a jeśli aktualnie pracujemy, to podajmy najbardziej odpowiednie godziny kontaktu. Napiszmy, że zależy nam na spotkaniu i rozmowie kwalifikacyjnej.

Nie wolno zapomnieć o zwrotach grzecznościowych na końcu listu, takich jak "Z wyrazami szacunku" lub "Z poważaniem" i podpisaniu się. 

Do listu motywacyjnego można dodać spis załączników: CV, świadectwa szkolne, dyplomy. 

List motywacyjny - błędy

Poniżej przedstawiamy najczęstsze błędy popełniane w listach motywacyjnych:

  • błędy ortograficzne
  • różnorodna lub święcąca się czcionka
  • kopiowanie listów motywacyjnych z Internetu
  • używanie oczywistych stwierdzeń, np. "Piszę w sprawie pracy", "Piszę, ponieważ szukam pracy" 
  • pomylenie danych pracodawcy, przekręcenie nazwy firmy lub nazwiska 
  • składanie listu motywacyjnego wtedy, gdy nie jest on wymagany lub wręcz jest zastrzeżenie w ofercie, aby tego nie robić 
  • zbyt frywolny (swobodny) styl wypowiedzi 
  • brak nawiązania do konkretnego pracodawcy - ten sam list wysłany do wielu pracodawców
  • brak odpowiedniej struktury: nagłówka, wstępu, rozwinięcia i zakończenia

Pamiętajmy: list motywacyjny mówi o nas naprawdę dużo: to, czy potrafimy jasno formułować nasze myśli i cele, czy jesteśmy uważni, schludni i przestrzegamy zasad kulturalnego zachowania.


Polecamy również: Praca w domu. Tak też możesz z powodzeniem zarabiać

GW, BG


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.



Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo