8 obserwujących
272 notki
839k odsłon
8408 odsłon

"Belfer nie świnia" - przegląd piosenek nauczycieli w czasie strajku szkolnego

Najpopularniejszy protest song na YouTube - "Belfer nie świnia".
Najpopularniejszy protest song na YouTube - "Belfer nie świnia".
Wykop Skomentuj126

Protestujący nauczyciele od 8 kwietnia nagrywają piosenki, kierowane do rządu, minister edukacji i społeczeństwa. Nie można odmówić im pomysłowości, choć z talentem wokalnym bywa różnie. Zapraszamy do przeglądu piosenek belfrów!

Furorę w sieci robi przeróbka piosenki Big Cyc pt. "Facet to świnia". Zaśpiewali ją nauczyciele VI Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Kielcach, odnosząc się oczywiście do sytuacji w oświacie.

Kielce - protest song

"Nie jestem świnią, choć ty tego chcesz. Belfer nie świnia, Belfer dzisiaj zerem jest. I choć się stara jak może, krowa dziś ważniejsza rzecz" - słyszymy na nagraniu. Nauczyciele ubrani są w czarne stroje i noszą przyciemniane okulary na znak protestu. Klip ma już ponad 300 tys. wyświetleń na YouTube.

Warszawa - nauczyciel z gitarą

Nauczyciel ze szkoły podstawowej nr 16 im. Tony Halika w Warszawie sam wziął pod rękę gitarę i nagrał klip "na kolanie" - jak napisano w zajawce przeboju. "Nie bój żaby, przyjacielu, bo strajkujących jest bardzo wielu" - śpiewa. "Strajkujemy, strajkujemy, nikt nie zrobi w konia nas" - dodaje.

Wrocław - inspiracja Budką Suflera

Przedszkole nr 56 "Niezapominajka" we Wrocławiu zainspirowała się legendarnym polskim zespołem, Budką Suflera. "Piąty bieg" to jeden z największych przebojów Krzysztofa Cugowskiego i łatwo wpada w ucho.

"Za rokiem rok przez tyle lat, nie licząc zysków, ani strat, pomagamy małym ludziom poznać świat. A dzisiaj drugi widać brzeg, jesteśmy razem, nie damy się! Ile znaczy nauczyciel każdy wie" - śpiewają strajkujący pracownicy przedszkola.

Piosenka strajkowa w Legionowie

W szkole podstawowej nr 8 w Legionowie zapanował klimat oaz i śpiewów, popularnych przy ogniskach. "Wszyscy razem się trzymajmy, propagandzie się nie dajmy", "chociaż w jedności siła, "Solidarność" sobie zakpiła" - śpiewają nauczyciele przy akompaniamencie gitary.

Poznań - piosenka przy wsparciu keyboardu

Szkoła podstawowa nr 85 w Poznaniu również umieściła w sieci swój protest song. Tym razem, zamiast gitary, jeden z uczestników strajku przygrywa na keyboardzie. "Świnie, krowy już dostały, waszych kłamstw mamy dość" - apelują nauczyciele, którzy wykorzystali znany utwór grupy Perfect - "Autobiografię".

Muzyk i nauczyciel angielskiego w Toruniu

"Nie boimy się, choć policja w szkole jest" - takim tekstem urozmaicają strajk nauczyciele z Torunia. Na czele zespołu belfrów stoi lider zespołu Manchester, a zawodowo uczący języka angielskiego. "Bo siła w nas tak mocno trwa, zmienimy świat. My lubimy pracę w szkole, a nam radzą pójście w pole", "W TVP niezłe przekręty, że zarabiamy 5 tysięcy" - ubolewają w protest songu strajkujący.


Który protest song najbardziej przypadł Wam do gustu?

GW


Wykop Skomentuj126
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo