83 obserwujących
644 notki
978k odsłon
2114 odsłon

Putinizm - domknięcie Systemu

Wykop Skomentuj39

W  2020 r .ostatecznie został ustanowiony po 20 latach budowy  oryginalny system polityczny państwa Rosyjskiego, zwany potocznie Putinizmem,  poprzez zatwierdzenie przez Parlament Poprawek do Konstytucji. Jego zasadnicze cechy przedstawiają się następująco :

Putin otrzymał dożywotnią władzę praktycznie nieograniczoną żadnymi prawami lub instytucjami,  inaczej został kolejnym samowładnym Carem Rosji. Pełni więc rolę Zwornika całego systemu i tylko jakaś przyczyna zewnętrzna może to zmienić, np. śmierć. Od niego zależą wszystkie inne człony władzy, w tym Sąd Konstytucyjny, ponieważ może usuwać jego członków wedle swojej woli.

Główną rolę w państwie odgrywa grupa Właścicieli Rosji, czyli warstwa ok. 1 % mieszkańców, do których należy ok. 70 % PKB Rosji, dzielą się Oni na Dwór Kremlowski, czyli zasadnicza władzę oraz resztę na Prowincji. Należą  do niej Oligarchowie, wyżsi oficerowie wojska i Służb, naczelnicy administracji i gospodarki. Ich najważniejszym obowiązkiem jest lojalność wobec Cara i własnej grupy.

Poniżej lokuje się warstwa obsługi Właścicieli, czyli wojsko, Służby, administracja, aparat propagandy, bezpośredni służący itd. Liczy ona kilkanaście % i dba o utrzymanie całego systemu w zamian za profity osobiste.

Poniżej, pod szklanym sufitem znajduje się reszta społeczeństwa, na której pasożytują poprzednie warstwy, można ją podzielić na Inteligencję i Chołopów. Inteligencja bierze udział w zarządzaniu państwem, ale jest pozbawiona władzy, inaczej ma pełną informację o Rzeczywistości, ale sama nie może zrobić nic, aby cokolwiek zmienić. Chołopy pełnią rolę dawnych chłopów pańszczyźnianych, zależnych w całości od kaprysów Właścicieli i ich Obrońców, pozbawionych praktycznie praw osobistych i traktowanych zgodnie ze swoim statusem.

Zasadniczym elementem różniącym Putinizm od poprzednich Formacji, czyli Carskiej Rosji i Bolszewickiego Imperium  jest brak legalizacji poprzez czynnik nadrzędny.  W Caracie była nim wola Boska, uświęcająca Cara Wszech Rusi, w Bolszewizmie Marksizm i Leninizm, czyli naukowo udowodniony rozwój społeczny dążący do Komunizmu. Przez wieki Caratu i dekady Bolszewizmu ogół społeczeństwa akceptował te potwierdzenia legalności Władz, a mimo to obie Formacje upadły na skutek buntu społecznego, gdy wewnętrzne sprzeczności doprowadziły do katastrofy Imperiów. Tymczasem Putinizm nie posiada żadnej legalizacji  poza czystą siłą i powszechną zmasowaną propagandą. 

Nic więc dziwnego, że pamiętając o sposobie upadku poprzedników, Władze na Kremlu najbardziej obawiają się własnego narodu  i  utrzymanie go w poddaństwie stanowi dla nich najważniejsze zadanie. Na ich szczęście, powszechna mentalność Chołopów poparta wszechobecna propagandą działa na ich korzyść, ponieważ głównym celem przedstawicieli tej warstwy nie jest wcale zmiana obecnej sytuacji, tylko  przebicie się wszelkimi sposobami przez ten szklany sufit dzielący ich od wyższych warstw. Natomiast coraz większym problemem postępujący rozpad społeczeństwa i jego ogólnej sprawności pod naciskiem czynników zewnętrznych oraz wewnętrznych. 

Od 7 lat spada regularnie poziom PKB per capita, czyli  postępuje coraz szybszy proces pogarszania warunków życiowych społeczeństwa, skutkujący masowym wymieraniem.  Konkretnie spadek liczby mieszkańców w 2019 r. wynosił 350 tys., a ciągu 10 miesięcy b.r. już 500 tys.do czego znacznie przyczyniła się Pandemia Covida -19, praktycznie zlekceważona przez władze. Co gorsza, w warunkach pogarszającego się eksportu paliw nie ma żadnych szans na odwrócenie tendencji. Nazwano ten proces walką telewizora z lodówką, kiedy coraz bardziej żałosny Real wygrywa ze zmasowaną propagandą pozornej wielkości Rosji Putina.

Druga różnicę stanowią stosunki zagraniczne. Carat pozostawał w koalicjach z innymi mocarstwami, zaś Sojuz nie tylko posiadał szereg zależnych Klientów, ale też wielkie wpływy na Lewicy na Zachodzie jako nośnik postępowych idei, niezależnie, jak to było zafałszowane. Tymczasem  Rosja Putina utraciła wszelkie wpływy poza kilkoma Dyktaturami,  współpraca z którymi tylko pogarsza jej międzynarodową reputację. Próby odbudowy Imperium zakończyły sie pełnym krachem, zaś pozycja poderwana agresją wobec sąsiadów i skandalami związanymi z politycznymi mordami cały czas sie pogarsza.

Oczywiście trudno jest prorokować na temat dalszych losów Rosji, jedno jest jasne - im dłużej będzie sie ciągnął okres Putinizmu, nawet po jego odejściu, tym bardziej Rosja będzie degradować zarówno na scenie międzynarodowej, jak i rozwoju wewnętrznym. Np cóż, trudno, abyśmy o to mieli wiekszą pretensję do Putina i jego otoczenia, w końcu im Rosja słabsza, tym większe Nasze bezpieczeństwo jak i pozycja w odwiecznej rywalizacji o Europę Centralną i Wschodnią. Dlatego ja osobiście mogę tylko wołać - Brawo ! i Bis !

Wykop Skomentuj39
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka