46 obserwujących
891 notek
725k odsłon
325 odsłon

Lepszyzm państwa Szumowskich

Wykop Skomentuj25

w umowach z NCBR firma Marcina Szumowskiego nie zadeklarowała komercjalizacji, czyli wdrożenia w Polsce,(...)Model biznesowy OncoArendi zakłada sprzedaż licencji na produkcję leku koncernom farmaceutycznym wyłącznie na rynkach światowych.(…) OncoArendi – co wynika ze sprawozdań – żyje głównie z publicznych dotacji, a od 2018 r. pozyskała dodatkowo 58 mln zł od prywatnych inwestorów z giełdy, do czego przygotowała się dzięki blisko 800 tys. zł dotacji na doradztwo z programu 4Stock Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.”  

Najłatwiej zinterpretować sam koniec - innowacyjność firmy polegała również na tym, że sama "na rynkach światowych" nie zarobiła nawet na doradztwo. Gdyby państwo Szumowscy byli profesjonalnymi złodziejami, to tak jakby potrzebowali obrońcy z urzędu bo w swojej  błyskotliwej karierze nie nakradli nawet na adwokata.

Na temat działalności badawczej firm Szumowskich póki co można tylko snuć przypuszczenia. Powody, dla których państwo może wspierać działalność badawcza prywatnej firmy firmy są dwa - albo są to korzyści bieżące w postaci krajowych leków albo splendor na przykład w postaci nagród Nobla. W drugim przypadku firma skasowała równowartość kilkudziesięciu takich nagród. 

Jak najprawdopodobniej było?
Pierwsze granty firma dostała ponieważ do grona wykonawców wciągnęła renomowanych amerykańskich krewnych i znajomych.  Pewnie ceną za zgodę na dopisanie było faktyczne zrzeknięcie się autorskich praw materialnych. Ten fragment firmowej konstrukcji będzie najtrudniejszy do rozgryzienia. Być może w "wyłącznie na rynkach światowych" najważniejsze było "wyłącznie" gdyż  oznaczało, że Polsce nic do efektów działalności firm czyli również tego, czy jakiekolwiek efekty w ogóle są.

Granty pewnie nie zakończyły się przewidywanymi w projektach sukcesami czyli ewentualne indywidualne sukcesy poszczególnych wykonawców zagranicznych było trudno w jakikolwiek sposób powiązać z polskimi grantami.

W kolejnych konkursach projektom zaczęto się dokładniej przyglądać i tylko połowa dostała dofinansowanie. Tyle można wywnioskować z tego co opowiedział nam sam Szumowski. Jak kiedyś powstanie komisja to eksperci znajdą odpowiedzi, gdzie kończą się zbyt optymistyczne przewidywania autorów projektów a zaczyna ordynarne przepompowywanie naszych pieniędzy do prywatnych kieszeni. Na razie bezspornym faktem jest, że to pisowskie CBA stwierdziło rażące konflikty interesów a samarytanin praktykujacy w Matki Teresy sprawnym operatorem pompy ssąco (z budżetu państwa) - tłoczącej (do kieszeni państwa Szumowskich) .image
Jakby tego  było mało, tuż  po pasowaniu Szumowskiego na rycerza,  który pokonał zarazę, w Polsce trzeci dzień z rzędu padają  rekordy nowych zakażeń.


Wykop Skomentuj25
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka