Michał Jaworski Michał Jaworski
260
BLOG

Ogólnonarodowa żałoba po CPK

Michał Jaworski Michał Jaworski Polityka Obserwuj notkę 34

Zacząć wypada od zdarzenia nieco wcześniejszego, o którym dopiero teraz pojawiła się informacja. Stare kraje NATO - poza Wielką Brytanią - wydają na obronność mniej niż umówione 2% PKB.  Więcej wydają nowi członkowie i dla nich perspektywa owych 3% jest zrozumiała między innymi dlatego, że są to kraje byłej strefy wpływów ZSRR oraz leżące blisko Rosji.
Tak więc w wizji Dudy wszystkie stare kraje NATO de facto miałyby z tego sojuszu wylecieć a USA miałyby angażować się w obronę nowych członków. Na marginesie - GB planuje zwiększyć wydatki na obronność do 2,5% do 2030 roku więc i ona zostałaby objęta wyrzuceniem z NATO. Wizje Dudy dodatkowo wzmacniają jego deklaracje o Nuclear Sharing (krajom objętym tym parasolem daleko do 2% wydatków) - wszystko to wypowiedziane przy akompaniamencie nadętych min naszego prezydęta.

PiS dotychczas przedstawiał CPK jako konkurencję dla Berlina Brandenburga, któremu budowa CPK miała odebrać wszystko rzucając tym Niemców na kolana.

Teraz wstrzymanie tej budowy ma oznaczać odebranie Polsce szans rozwoju cywilizacyjnego - to znacznie poważniejszy argument. Tymczasem lotnisko Chopina czyli Okęcie obsługuje mniej więcej taką samą krotność liczby mieszkańców aglomeracji co większość europejskich lotnisk w stolicach (10 razy) więc wielkością ruchu nie odpada również od krajów bogatszych.  Okęcie ma jakieś tam perspektywy rozwoju - oczywiście ograniczone - jak każde lotnisko w mieście.

Natomiast tego, jaki rozwój cywilizacyjny miałby nastąpić dzięki CPK nikt nie próbuje wyjaśnić- przepraszam - próbuje Duda, że z CPK można by latać za ocean ale za ocean już lata się z dwóch lotnisk w Polsce oraz były dyrektor LOT, że z Kanady leciałby bez przesiadek a tak musiał z dwoma - jego argumentację też pomińmy, bo jedną przesiadkę zapewne zaliczył za oceanem a drugą czy z CPK czy z Okęcia i tak by zaliczył bowiem jest tak, że linia uruchamia połącznie kiedy w sensownym czasie gromadzą się pasażerowie zapełniający samolot więc jedyną radą jaką można udzielić temu zwolennikowi CPK jest, żeby przeprowadził się do Toronto a w Polsce latał wyłącznie do Warszawy - wtedy obędzie się bez przesiadek.

Tu należy wspomnieć o lotniskach lokalnych i ich związku z rodzajem ruchu pasażerskiego. 
Na ruch pasażerski składa się ruch służbowy, łączność z emigracją i ruch turystyczny. Ostatni jest największy i najszybciej się rozwija. Czasem tak szybko,  że przewoźnikowi opłaci się uruchomić połączenie z kolejnego lotniska lokalnego, do którego turyści będą mieli bliżej, skutkiem czego ruch na dotychczas używanym lotnisku chwilowo spada a w szczególności może to być lotnisko centralne.

Z racji ograniczeń rozwojowych  Okęcie będzie w przyszłości musiało być zastąpione nowym lotniskiem poza miastem i pewnie Baranów jest jedną z optymalnych lokalizacji. Ale budowa lotniska, które trzeba skomunikować nie tylko z Warszawą i Łodzią ale z całym krajem i okolicami, bo w planach PiS było, że będzie to lotnisko, na które będzie zjeżdżała się cała Polska oraz kraje ościenne i z niego rozjeżdżała jest pomysłem egzotycznym a taka koncepcja miała być realizowana, o czym świadczy choćby instytucjonalne podporządkowanie CPK modernizacji sieci kolejowej, skutkiem której niemal wszystkie podróże w Polsce odbywałyby się przez Baranów albo pociągami coraz bardziej muzealnymi.

W wydatkach CPK konkuruje z dziedzinami, w których Polska jest bardziej zapóźniona - żeby utrzymać się w tematyce notki to w produkcji uzbrojenia, które kupujemy za rekordowy procent PKB podczas gdy mając własne opracowania i fabryki moglibyśmy sporo z tego procenta zatrzymywać w kraju. Dodam iż w większości kupujemy od kraju, który ja pamiętam jako zapóźniony w stosunku do Polski.

Bardzo były fizyk teoretyk, do 1982 pracownik naukowy. Autor referatu na I Konferencji Smoleńskiej. Dzisiaj sam zdziwiony, skąd w tym temacie i miejscu się znalazł. Archiwalne notki: http://mjaworski50.blogspot.com/ Odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności ale też podejrzany o przynależność do niedorżniętej watahy współpracowników gestapo.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka