Nowa nienormalność
Nowa normalność, to nic innego jak nienormalność. Zresztą taka sama jaka jest teraz, tylko że nowa i jeszcze bardziej nienormalna.
16 obserwujących
6 notek
65k odsłon
  13950   2

Komu potrzebna jest legenda o Potworze Koronawirusie. Część 1: Dlaczego ludzie uwierzyli?

Miroslava Chrienova z Pixabay
Miroslava Chrienova z Pixabay

„Powiem krótko, z punktu widzenia medycyny, koronawirus to nie pandemia” 
- Dr n. med. Zbigniew Martyka 

„Świat stanął na granicy biologicznego przetrwania”
- Jan Parys, były szef MON

WPIS DLA OSÓB, KTÓRE CZUJĄ, ŻE Z TĄ PANDEMIĄ NIE JEST TAK JAK MÓWIĄ,
A JEDNOCZEŚNIE NIE CHCĄ CZYTAĆ BZDUR O TYM, ŻE WIRUSA NIE MA A ZA TO SĄ ZABÓJCZE ANTENY 5G

UWAGA: czytasz na własną odpowiedzialność. Nie zdradzę Ci co prawda żadnych tajnych danych, a i tak świat może okazać się nie być już taki jak przedtem ;)

Narodziny legendy

Nowe i budzące trwogę zagrożenie pojawiło się jesienią 2019 r. w dalekich Chinach. Zagrożenie wydawało się być dżumą XXI wieku. Jednak z biegiem czasu coraz bardziej dramatyczne relacje przekonywały, że mamy do czynienia z czymś od dawna niespotykanym – prawdziwym Potworem, który okrutnie okalecza i uśmierca liczne ofiary, a gospodarki kolejnych krajów pożera w zastraszającym tempie. Rządy zmobilizowały wszystkie siły, łącznie z wojskiem i zaczęły stosować militarną narrację. Koronawirusowi wypowiedziano wojnę, a dzień i noc dochodziły do ludności informacje z frontu tej dziwnej walki. Mimo początkowych wątpliwości jedynym ratunkiem okazało się być zamknięcie granic państw, połączeń lotniczych, szkół, przestrzeni publicznych, a ludziom zalecono chowanie się w domach i unikanie kontaktów. Nieprzestrzeganie tych zasad skutkować miało nie tylko chorobą, ale także zarażeniem innych, co oznaczało skazanie ich na prawie pewną śmierć w męczarniach. Nielicznych mówiących, że takie zachowanie może przynieść więcej ofiar i strat niż jest w stanie zadać Potwór Koronawirus okrzyknięto mianem bezdusznych „morderców staruszków” oraz przykryto obrazami trumien z Bergamo, Madrytu, Nowego Jorku.

Nikt nie widział Potwora Koronawirusa, ale każdy zna jego wizerunek z gazet, telewizji i Internetu. Ta złowroga kula najeżona wrogimi wypustkami na dobre zagościła w społecznej świadomości. Co prawda jedni twierdzą, że Potwora stworzyli Chińczycy, a inni, że to Amerykanie podrzucili go do Wuhan, to jednak nikt nie wątpi w jego morderczy potencjał. Czy to przekonanie wytrzymuje jednak chłodną analizę popartą ogólnodostępnymi faktami? A może mamy do czynienia z jakąś gigantyczną iluzją na niespotykaną dotychczas skalę? Jeśli tak, to jak to możliwe, że rządy, lekarze, naukowcy, biznes przyjęli tę wersję za oczywistą, a przynajmniej tak to wygląda z perspektywy szarego człowieka?

Kiedy niecały rok przed wybuchem II Wojny Światowej radio w USA nadało słuchowisko zrealizowane w formie realistycznie brzmiącej relacji o napadzie Marsjan na Ziemie pt. „Wojna Światów”, tysiące ludzi uległo panice, ataków serca nie wyłączając. (O audycji Wojna Światów) Czy w dobie interaktywnych mediów społecznościowych, kiedy ludzie coraz słabiej dostrzegają granicę między medialną papką a rzeczywistością, nie mamy przypadkiem do czynienia z nieporównywalnie większą i samonapędzającą się mistyfikacją?

Być może żyjemy w czasach zmian, które będą znacznie bardziej dramatyczne niż tytułowa legenda. W pięciu punktach postaram się wyjaśnić, jak to możliwe, że ludzie uwierzyli w legendę o Potworze Koronawirusie oraz dla kogo jest ona wygodna i potrzebna:

  • W części 1 - niniejszej - odpowiem na płaszczyźnie socjologicznej, jak to jest możliwe, że ludzie wierzą w legendy i dlaczego akurat w tą, a nie żadną inną uwierzyli.
  • W części 2 - pt. "Fikcja pandemii" sprawdzę na podstawie faktów biologicznych i medycznych, czy Potwór Koronawirus jest w ogóle potworem i czy w ogóle jest straszny.
  • W części 3 pt. "Mechanizm globalnej paniki" przeanalizuję płaszczyznę psychologiczną manipulacji oraz samonapędzającej się paniki w tworzeniu legendy.
  • W części 4 pt."Media, pieniądze i polityka" postaram się poznać podłoże takich a nie innych decyzji politycznych, które – z małymi wyjątkami – są wyjątkowo do siebie podobne na całym świecie, jak w ramach wydarzenie medialnego można wykreować rzeczywistość oraz umieszczę naszego Potwora Koronawirusa w kontekście geopolitycznych gier różnych potęg i grup interesu.
  • W części ostatniej, odpowiem na pytanie "Kto to zrobił".

Te punkty pozwolą w podsumowaniu postawić tezę, która jest jednocześnie odpowiedzią na tytułowe pytanie – komu, ewentualnie czemu, to wszystko służy. Dla niektórych będzie to zapewne zupełnie szokujące postawienie sprawy. Dlatego prowadzę do tej odpowiedzi poprzez pięć powyższych punktów z licznymi przykładami i odesłaniami do materiałów zewnętrznych. Chcę przybliżyć temat, który – przynajmniej na tę skalę – nie miał w historii najnowszej precedensu. Przy tym zaznaczam, że nie zamierzam nikogo przekonywać do mojej wersji. Przedstawiam fakty i kontekst, a wnioski wyciągnąć każdy może sam. 

Lubię to! Skomentuj37 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale