Nowa nienormalność
Nowa normalność, to nic innego jak nienormalność. Zresztą taka sama jaka jest teraz, tylko że nowa i jeszcze bardziej nienormalna.
16 obserwujących
6 notek
65k odsłon
  8332   2

Media, pieniądze i polityka. Komu jest potrzebna legenda o Potworze Koronawirusie. cz.4.

Freepik - pl.freepik.com/darmowe-zdjecie-wektory/szablon
Freepik - pl.freepik.com/darmowe-zdjecie-wektory/szablon

„Kłamstwo obiegnie dookoła połowę świata zanim prawda zdąży włożyć buty”

- Mark Twain

Tytuł tej części trąca o banał, ponieważ konkluzją prawie każdej dyskusji o świecie, jest właśnie to, że pieniądze, media i politycy stoją za każdym przekrętem, wojną lub kryzysem. Jest to nawiasem mówiąc jeden z powszechnie funkcjonujących mitów, które tłumaczą nam dlaczego rzeczywistość jest taka, jaka jest. Ten wyjaśnia nam, że za wszystko co złe odpowiadają skorumpowani politycy, pazerni bankierzy oraz zakłamane media. Postaram się pokazać, że analityczne podejście do tych kwestii pozwoli nam wyjść poza ten uproszczony obraz świata i spostrzec wiele ciekawych związków przyczynowo – skutkowych w tym banalnym stwierdzeniu.

Zachęcam tych, którzy nie czytali poprzednich części, do zapoznania się przede wszystkim z dość długą i mocno uargumentowaną częścią 2 pt. „Fikcja pandemii”, ponieważ nie ma wg mnie sensu czytać dalej, jeśli nie zrozumiemy, że pod względem naukowym nie ma żadnej ogólnoświatowej epidemii. Tu nie chodzi o to, że „zagrożenie zostało wyolbrzymione”, tylko o całkowitą fikcję. Nowoodkryty wirus jest w populacji na pewno od jakiegoś czasu, jest relatywnie słabo zaraźliwy i dość mało śmiertelny. Lokalnie występujące tzw. dodatkowe zgony to efekt totalnej paniki, która doprowadziła do załamania opieki nad starszymi i zakorkowała służbę zdrowia, oraz - najprawdopodobniej - leczenia większości zdiagnozowanych lekiem, który dla sporej części z nich okazał się po prostu śmiertelny.

W części 1 ("Dlaczego ludzie uwierzyli?" przedstawiłem dość nietypowe podejście do tematu rzekomej pandemii od strony antropologiczno – socjologicznej. Ludzie posiadają wizję świata niezależną od tego, co byśmy nazwali prawdą, ponieważ żyjemy na co dzień legendami i mitami. Mówiąc inaczej, mamy w głowie paradygmaty społeczne, które traktujemy jak rzeczywistość (narrację o świecie) oraz oczywistość (wyjaśnienia dlaczego rzeczywistość jest taka, jaka jest). Sama w sobie legenda o pandemii – mimo że jest ewidentnie sztucznie wykreowana (głównie dzięki przeciwstawieniu oficjalnej wersji wyłącznie paranoidalnych teorii spiskowych typu nanoszczepionki i anteny 5G) - nie jest taka straszna. Tak naprawdę potencjalnie niebezpieczne są związane z nią mity, czyli: koronaszczepionka, która ma rzekomo ocalić nas przed zagładą; koronakryzys, czyli wytłumaczenie dla kryzysu i zmian światowego systemu gospodarczego; oraz nowa normalność, czyli wytłumaczenie na nowy porządek społeczny.

Zagadnieniem, które wymagało wyjaśnienia, jest to, dlaczego ludzie tak powszechnie przyjęli jedną jedyną narrację o paraliżującej świat pandemii. Było to możliwe tylko i wyłącznie dzięki mechanizmom globalnej paniki, której warunki opisałem w cz.3 (Mechanizm globalnej paniki). Nowe interaktywne media, społeczeństwo posiadające ogłupiałe lub wykreowane przez media elity, oraz rządy wdrażające odpowiednie przepisy, umożliwiły wprowadzenie świata właśnie w taki stan, gdzie racjonalność i zdrowy rozsądek zostały zawieszone na kołku. Jest to panika całkowicie indukowana i o ile w cz. 3. skupiłem się na aspekcie psychologicznym tego zjawiska, to w tej części przeanalizuję przyczyny i skutki działań rozmaitych centrów decyzyjnych. 


Medialne manipulacje

image

Z Freepik

Wydarzenia medialne a jeszcze większa władza mediów....

Środki masowego przekazu – media – według wszelkich teorii, ale też powszechnej wiedzy mają moc nie tylko kształtowania opinii, ale także skłaniania ludzi do jej wyrażania lub powstrzymywania się od niej. Jeszcze większą ich władzą jest moc tworzenia wydarzeń medialnych, które można przyrównać do religijnej mocy organizacji życia społeczeństw. Określają, co jest ważne oraz co i w jaki sposób można celebrować (OPRACOWANIE DO SCIĄGNIĘCIA – POLECAM). Każda taka pandemia to okazja dla studiów antropologicznych lub socjologicznych (i wszystkich innych nowych dyscyplin) nad tym, jak wydarzenie medialne wykreowało postawy społeczeństw (o tej, to będzie można książki pisać i doktoraty seriami robić). Zwróćmy uwagę, że w wydarzeniu medialnym odbiorcy mediów mają swoją rolę do odegrania, a zawsze w zależności do rodzaju wydarzenia istnieje dominujący przekaz. Idąc za cytowanym opracowaniem (jeszcze raz – POLECAM powyższe opracowanie ściągnąć i przejrzeć do tabelki pod koniec), jeśli przyjmiemy, że pandemia to szczególny rodzaj katastrofy, to dominującym przekazem jest „przetrwamy” osadzony w konwencji filmu katastroficznego, a rolą do odegrania jest demonstracja woli przetrwania. Dlatego nie jest dziwne, że tak wiele osób głosiło „#zostańwdomu” oraz było Świadkami Pandemii. Oni po prostu z poczucia społecznego obowiązku odegrali swoje role, natomiast osoby takie jak ja były kimś w rodzaju awanturnika zakłócającego festyn, gościa w dresach na bankiecie, albo kogoś, kto akurat właśnie teraz chce przejechać się po ścieżce rowerowej, gdy idzie procesja Bożego Ciała.

Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale