Colonial Pipeline zapłacili hakerom prawie 5 mln dolarów okupu

Cyberatak hakerów na Colonial Pipeline doprowadził do braku paliwa na wielu stacjach w USA. Fot. PAP/EPA/SHAWN THEW
Cyberatak hakerów na Colonial Pipeline doprowadził do braku paliwa na wielu stacjach w USA. Fot. PAP/EPA/SHAWN THEW

Operator amerykańskiej sieci rurociągów paliwowych Colonial Pipeline zapłacił hakerom, którzy zaatakowali system komputerowy firmy, okup w wysokości niemal 5 mln dolarów - podała w czwartek agencja Bloomberg.

Wcześniej media donosiły, że firma nie zamierza płacić okupu.

Według agencji Bloomberg, która powołuje się na osoby wtajemniczone w transakcję, zapłaty okupu w kryptowalucie dokonano już 7 maja, zaledwie kilka godzin po ataku. W zamian firma miała otrzymać narzędzie do deszyfracji zakodowanych przez wirusa danych, lecz deszyfracja przebiegała na tyle wolno, że spółka samodzielnie próbowała odzyskać je z własnych kopii zapasowych.

Colonial Pipeline, USA, cyberterroryzm, atak hakerów, Salon24
Przerwa spowodowana atakiem hakerów wywołała panikę wśród kupujących, skok cen oraz brak paliwa na wielu stacjach w południowo-wschodnich stanach USA. PAP/EPA/SHAWN THEW

Colonial Pipeline odmówiła komentarza do doniesień agencji. W środę m.in. "Washington Post" podawał, powołując się na źródła w firmie, że spółka nie zamierza płacić okupu za odblokowanie systemu.

Według FBI, za atakiem stoi grupa hakerów-wyłudzaczy DarkSide, prawdopodobnie pochodząca z Rosji lub z innego kraju byłego ZSRR.

W środę Colonial Pipeline, największy operator sieci rurociągów dostarczających benzynę i paliwo lotnicze, poinformował o wznowieniu operacji po sześciodniowej przerwie spowodowanej cyberatakiem. Przerwa spowodowała panikę wśród kupujących, skok cen oraz brak paliwa na wielu stacjach w południowo-wschodnich stanach USA.

KW

Lubię to! Skomentuj17 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Technologie