Blog
Salon24 Technologie
Salon24 Technologie
4 obserwujących 236 notek 201503 odsłony
Salon24 Technologie, 22 lipca 2015 r.

Urządzenia do monitorowania stanu zdrowia i treningu

821 2 0 A A A

Nowoczesne technologie pomagają na bieżąco monitorować stan zdrowia i kondycję fizyczną - podczas uprawiania sportu, jak i na co dzień. Smartwatche, opaski na rękę, ciśnieniomierze czy specjalna odzież przesyłają dane do aplikacji w smartfonie.

Smartwatche, czyli inteligentne zegarki, oprócz takich funkcji jak kalendarz czy dostęp do poczty mailowej, pozwalają na korzystanie np. z akcelerometru czy czujnika rytmu serca. Poprzez połączenie z aplikacją w telefonie komórkowym mogą być swoistym dzienniczkiem naszych codziennych aktywności fizycznych. O zegarku Apple, nadal niedostępnym w Polsce, pisaliśmy tu: http://nowetechnologie.salon24.pl/642022,apple-watch-inteligentny-zegarek-do-wszystkiego. Niektóre smartwatche są skierowane do osób podejmujących bardzo specyficzne aktywności, np. polski Swimmo jest przeznaczony dla pływaków (więcej tu: http://nowetechnologie.salon24.pl/652955,swimmo-inteligentny-zegarek-dla-plywakow-innowacyjny-pomysl-z-poznania), a Timex Sport by Ironman – dla osób uprawiających  sporty wyczynowe.

Opaski fitness mają takie funkcje jak krokomierz, licznik spalonych kalorii czy monitor snu. Dane można odczytać zazwyczaj w smartfonie (za pomocą specjalnej aplikacji), a także na wyświetlaczu opaski. Podobne działanie mają również bezprzewodowe słuchawki FreeWavz (na rynku od października 2015), które śledzą naszą aktywność sportową (m. in. tempo i dystans podczas biegania czy jazdy na rowerze), a także badają rytm serca. 

Na rynku znaleźć można także inteligentne ciśnieniomierze, np. Withings Blood Pressure Monitor, który umożliwia mierzenie i monitorowanie ciśnienia krwi, wykorzystując opaskę podobną do tej w tradycyjnych ciśnieniomierzach, a także aplikację w urządzeniu mobilnym. Wyniki pomiarów zapisywane są na dedykowanym danej osobie koncie internetowym, dzięki czemu można je śledzić i porównywać na przestrzeni czasu, a także przesyłać do lekarza.  Aplikacja alarmuje o wynikach niezgodnych z normami. 

Produkty w kategorii „smart health” to nie tylko urządzenia typowo elektroniczne. Zalicza się do nich także np. specjalna inteligentna skarpeta Sensoria Technology Smart Sock. Pozwala użytkownikowi na kontrolę aktywności fizycznej, a dokładniej biegania, m. in. miarowość biegu, a także to, czy stopa jest odpowiednio ustawiana - czy bardziej pracuje pięta, czy podbicie. Skarpeta przekazuje dane do aplikacji w telefonie. Informacje te może też odczytywać na bieżąco nasz trener i zdalnie regulować przebieg treningu. Skarpety można też połączyć z opaskami fitness, a przez to otrzymywać kompleksowe informacje na temat naszej kondycji i treningu.  

Jeszcze bardziej nowatorskim rozwiązaniem jest wkładka do butówDigitsole. Działa jako ogrzewacz i urządzenie śledzące aktywność. Wkładkę umieszcza się w butach sportowych. Poprzez połączenie z aplikacją i wykorzystanie Bluetooth 4.0 wkładka przekazuje informacje o liczbie kroków, pokonanym dystansie i nachyleniu ścieżki, a także o liczbie spalonych kalorii. Ma także wbudowany termostat i może ogrzać stopę. 

Większość tych urządzeń jest obecnie najbardziej wykorzystywana w fitnessie i monitorowaniu kondycji fizycznej. Eksperci przewidują jednak, że coraz więcej urządzeń będzie miało przeznaczenie także typowo zdrowotne, w tym prewencyjne. Pokazuje to choćby urządzenie zaprezentowane w czerwcu przez Google X Lab do monitorowania zdrowia: mierzące puls, rytm serca, temperaturę ciała, ale także analizujące je w połączeniu z takimi parametrami jak nasłonecznienie, natężenie dźwięków. Google chcemy stworzyć urządzenie medyczne, które będzie przepisywane pacjentom przez lekarzy  i będzie mogło być także wykorzystywane w badaniach klinicznych. Ma ono mobilizować pacjentów do bardziej aktywnego podejścia do zdrowia. Nie będzie sprzedawane jako urządzenie typowo konsumenckie.

(BB)

Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

Ostatnie notki

Ostatnie komentarze

  • @INTAQ Poprawione, dziękujemy.
  • @KAZJOD dziękujemy za zwrócenie uwagi poprawiliśmy na "niemieckie nazistowskie obozy...
  • Uzupełnienie: Po publikacji otrzymaliśmy wiadomość z firmy Inteliclinic: "Maska, którą...

Tematy w dziale Sport