W okopie rozsądku
Najpierw Cię ignorują. Potem śmieją się z Ciebie. Później z Tobą walczą. Później wygrywasz. /Gandhi Mahatma/
141 obserwujących
593 notki
1335k odsłon
  3601   2

Nowy Ład czy New Deal?


Trudno dziś bawić się we wróżbitę i przewidzieć skutki Nowego Ładu. W rezultacie działań New Deal Roosevelta, USA pogrążyły się w kryzysie na resztę dekady. Roosevelt między innymi: faktycznie znacjonalizował zasoby złota, ustalił państwową cenę złota, przeciwdziałał ustaleniu parytetu złota na rynkach walutowych, zdewaluował dolary, odrzucił parytet złota w dolarze, zakazał bankom otwierania nowych filii w celu różnicowania ofert i zmniejszania ryzyka (czym doprowadził 2000 amerykańskich banków do bankructwa, (w Kanadzie nie ograniczono działalności banków i wszystkie przetrwały kryzys), zlikwidował prohibicje, powołał Social Security Administration, która ustaliła płace minimalne. Większość przemysłu krajowego przemocą wcielono do posiadających rządowe pełnomocnictwa karteli. W stylu faszystowskim ustalono ceny i warunki sprzedaży. W wyniku działania NRA -  - Administracji na rzecz Uzdrowienia Krajowego Przemysłu -  koszty działalności gospodarczej wzrosły o 40%. Przed uchwaleniem ustawy zatrudnienie wzrosło o 23% a wypłaty o 35%, po uchwaleniu ustawy (zakładającej też skręcenie czasu pracy, wzrost płac a w konsekwencji wzrost kosztów) produkcja spadła o 25%. NRA wydała 500 kodeksów regulujących produkcje w 2 milionach zakładów zatrudniających 22 miliony pracowników (w tym w zakładach produkujących bieliznę, środki wzmacniające włosy, smycze dla psów, komedie muzyczne). Zakazano nocnej pracy (np. krawiec nie miał prawa w nocy szyć spodni). Za złamanie kodeksów NRA karała więzieniem (np. krawca, który wyprasował garnitur klientowi nie za ustawowe 40 centów, ale za 35 centów). Ustawa wymusiła powstanie czarnego rynku. Władze, by zwalczać czarny rynek, powołały specjalną policję, która kontrolowała fabryki, przejmowała dokumentacje.


Oczywiście nie twierdzę, że Nowy Ład Morawieckiego i Kaczyńskiego będzie kopią New Deal Roosevelta. Bardziej skłaniam się do poglądu, że zaczynamy Wielki Reset w Polsce. Tyle, że jedno, drugie i nawet trzecie, spina się klamrą analogii i ideologii, którą znamy pod nazwą socjalizm. Trudno ukryć, że Kaczyński z Morawieckim są gorącymi zwolennikami wielkich planów inwestycji państwowych, twierdząc, że właśnie one uratują gospodarkę przed długotrwałym kryzysem. Żywa jest też w Zjednoczonej Prawicy fascynacja nowymi ideologiami - jak np. ekologizmem. Efektem jest odrealnienie obozu władzy, jak to miało miejsce w przypadku lewackiej propozycji tzw. piątki dla zwierząt. Motorami tych zmian są młodzi politycy PiS, dla których obsesją staje się Zielony Ład. A to oficjalnie jeden z filarów Nowego Ładu, które Morawiecki już wyłuszczył. Pozostałe, to inwestycje w sektor państwowy, cyfryzację, "czystą" mobilność i obszar zdrowia. Czyli, jak to się mówi - toczka w toczkę z założeniami Great Reset. Analogie z New Deal też są aż nadto widoczne. Zapomnijmy o teoriach spiskowych, bo to są już FAKTY.


Nie oceniam rządu i PiS w tym temacie. Wydaje się być pewne, że ZP z Morawieckim i Kaczyńskim kupiła sobie właśnie następną kadencję rządzenia. Zagraniczny "wajchowy" nawet nie pomyśli o przełożeniu "wajchy", bo nie zmienia się koni w trakcie przeprawy przez rzekę. Każdy inny rząd, także z naszego, wewnętrznego  punktu widzenia, sprzedałby Polskę i głupiej i gorzej. Pozostaje mieć nadzieję, że skoro za dzieło pozbycia się suwerenności na dobre, zabrała się Zjednoczona Prawica,  to coś polskiego jednak zostanie. Może jakaś złuda i pozory swobód obywatelskich i gospodarczych także. Ale... nie wiem. Chyba pora tak w ogóle, zamiast zdrowia ( chociaż też) życzyć sobie wolności. Takie czasy.

https://www.britannica.com/event/New-Deal

http://www.sww.w.szu.pl/index.php?id=doktryny_nazizm_gospodarka

https://prawy.pl/107221-usa-i-socjalizm-87-lat-temu-rozpoczal-sie-nowy-lad/

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Krajowy-Plan-Odbudowy-Premier-Morawiecki-przedstawil-5-filarow-8064778.html
Lubię to! Skomentuj191 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka