Tędy i owędy
Nie siedzę okrakiem na barykadzie!
75 obserwujących
2088 notek
2778k odsłon
1852 odsłony

Ogolić na łyso, czyli PRL-bis

Wykop Skomentuj21

Co prawda zdarzenia, do których się odwołuję, miały miejsce już dość dawno temu, ale mnie one ciągle jeszcze nie dają spokoju i wreszcie po prostu muszę o tym napisać. Chodzi mi mianowicie o następującą sekwencję zdarzeń: poseł Agnieszka Pomaska podarła publicznie projekt uchwały Sejmu w obronie suwerenności RP, radna  PiS Anna Kołakowska powiedziała o pani poseł, że trzeba to coś złapać i ogolić na łyso", zaś sąd w imieniu tejże RP, której suwerenność pani poseł ma w takiej pogardzie, dwukrotnie uznał radną znieważenia Pomaski.

Owszem - zgadzam się, że nie powinno się o człowieku mówić "to coś", bo człowiek - nawet Agnieszka Pomaska - nie jest rzeczą. Tu pełna zgoda. Jeśli jednak Sąd Apelacyjny argumentuje, że słowa o goleniu mogą panią Agnieszkę obrażać. "To jest nawiązanie do powszechnie znanych faktów golenia kobietom głów w czasie II wojny światowej: te kobiety, które zadawały się z Niemcami, uznawane były za kolaborantki. Bliskość z wrogiem była często utożsamiana ze zdradą własnego narodu. Czyli mamy sytuację, w której Agnieszkę Pomaską trzeba "ogolić na łyso" i potraktować jako prostytutkę. To już jest ciężka zniewaga" - powiedział sędzia Noskowicz.

Trzeba powiedzieć otwarcie, że sędzia nie ma racji, i to na wielu płaszczyznach. Przede wszystkim - nie każda kobieta podlegała goleniu na łyso, tylko Polka. Niemki, Żydówki czy Czeszki mogły nawet chodzić objęte wpół z Niemcami, i Polacy ich nie ruszali: bo czemu niby nie-Polka miałaby kultywować patriotyzm? ... Po drugie- panu sędziemu pokićkała się kolaboracja Polek wiążących się ze śmiertelnym wrogiem i prostytucja. Czyli: wyrok sędziego Noskowicza oparty jest na błędnych przesłankach; ergo: jest to błędny wyrok.

C.b.d.o.

Natomiast na przyszłość - widząc, jak ignoranckich, niedouczonych czy tam z innych powodów przychylnych jednej opcji politycznej mamy sędziów - proponuję sposób na takich sędziów wprost z PRL: gra słowem, aluzja, hiperbola ... Często cenzorzy się na to łapali.

Otóż, zamiast mówić dosłownie o łapaniu tego czegoś i golenia na łyso, można przywołać obraz słynnej piosenkarki Sinead O'Connor właśnie z ogoloną głową i zasugerować, że poseł Agnieszka Pomaska w tej fryzurze wyglądałaby zjawiskowo. Trudno karać za komplement, nieprawdaż? ...

A tak na marginesie: przypominam, że tylko Polki podlegały goleniu za szlajanie się z Niemcami. A osoba, która publicznie pluje na suwerenność Polski, to chyba niekoniecznie? ...


Wykop Skomentuj21
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka