Blog
różności
Animela
Animela Animela@wp.pl
45 obserwujących 1432 notki 1811222 odsłony
Animela, 22 kwietnia 2017 r.

Szczęśliwi Chorwaci, bo nie mają Dudy ani PiS? ... (kredyty "walutowe")

1611 103 0 A A A

18. września  2015 roku media doniosły, że chorwacki parlament, mimo sprzeciwu zagranicznych banków (które ostrzegły, że zwrócą się do sądów i instytucji międzynarodowych) uchwalił prawo, na mocy którego posiadacze toksycznych kredytów mogli przewalutować franki na euro. Nawet bank centralny Chorwacji był przeciwny temu rozwiązaniu, bo uważał, że może to osłabić walutę tego kraju. Co Ci przypomina, co Ci przypomina widok znajomy ten? ...

Oczywiście - sytuacja jest praktycznie identyczna jak w Polsce - nawet rola banku centralnego jest identyczna!  Jedyna różnica jest taka, że maleńka dzielna Chorwacja, tak ciężko doświadczona podczas wojny bałkańskiej, nie przestraszyła się banków (podobnie jak wcześniej Węgry)  i stanęła po stronie własnych obywateli przeciwko banksterskiej międzynarodówce. Ten ruch się opłacił - kilkanaście dni temu przeczytałam, co następuje:

"Chorwacki Sąd Konstytucyjny odrzucił w piątek żądanie lokalnych banków, by rozważyć, czy ustawa z 2015 roku o przewalutowaniu kredytów we frankach szwajcarskich na euro, mająca na celu ochronę kredytobiorców, jest sprzeczna z konstytucją. Prezes Sądu Konstytucyjnego Miroslav Szeparović podkreślił, że ustawa była wtedy potrzebna, by osiągnąć prawomocny cel, jakim była ochrona kredytobiorców przed umacniającym się frankiem szwajcarskim.".

Jednocześnie chcę Państwu uświadomić, że poza Węgrami i Chorwacją również Hiszpania (już w 2013 r.!)  nakazała przewalutowanie kredytów pseudowalutowych - i w żadnym z tych krajów banki jakoś nie zbankrutowały: wręcz przeciwnie, w każdym przypadku było to posunięcie mające jak najlepsze skutki. Dlaczego Prawo i Sprawiedliwość nie dotrzymało swojej obietnicy wyborczej? .... Pewności nie mam, ale jednak zdaje się to potwierdzać tezę, że PiS-PO samo zło i tak naprawdę nie różnią się niczym.

Aż mi głupio, że na tych ludzi głosowałam ...

No, może nie do końca, bo półtora roku temu kwestią "być albo nie być Polski" było odsunięcie mafii PO-PSL od władzy - i tego oczywiście nie żałuję.

http://forsal.pl/artykuly/894807,mimo-sprzeciwu-zagranicznych-bankow-chorwacja-przewalutuje-kredyty-we-frankach.html

https://www.pb.pl/chorwacja-sad-konstytucyjny-odrzucil-zastrzezenia-bankow-dot-franka-858830

Opublikowano: 22.04.2017 12:26.
Autor: Animela
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Jak miód;)

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • "Jednego małego weganina ucieramy na tarce o drobnych oczkach..." Ale to niewegańskie takie ...
  • "Jak już te jajka bez skorupek, to można jeszcze dodać, jakie to jajka?" Ptasie i umyte....
  • Jeśli to jest "oddaniem pieniędzy Polakom", to identycznie zachowała się koalicja PO-PSL.

Tematy w dziale Gospodarka