Tędy i owędy
Nie siedzę okrakiem na barykadzie!
82 obserwujących
2425 notek
3072k odsłony
  1237   1

Plastik, ekologia, samochody elektryczne

Wiem: młodzi ludzie mogą mi nie uwierzyć - proszę o wsparcie tych, którzy mają te kilka krzyżyków na karku. Otóż: dawno, dawno temu uważano, że plastik jest bardziej ekologiczny niż drewno czy inne naturalne materiały. Przysięgam!

Na tej fali, na przykład, na całym świecie porzucano "barbarzyński" zwyczaj wycinania z lasu chonek, za to kupowano masowo drzewka plastikowe. Ekolodzy ówcześni nie mieli dostatecznych słów zachęty: po co zabijać żyjące drzewo, skoro można raz zainwestować w piękne drzewko, które praktycznie jest wieczne? ... Kupując plastikowe słomki, plastikowe kubki, plastikowe ubrania i plastikowe meble oszczędza się środowisko naturalne, bo przecież lasy pozostają w lesie, nie zabija się zwierząt ze skóry itd.

Wiem - dziś brzmi to jak bajka o żelaznym wilku, a przecież starą i nową narrację dzieli zaledwie 20-30 lat (no, na zachodzie pewnie kilka lat więcej).

Dziś świat się przebudził, bo plastik rozkłada się długo i szkodliwie dla środowiska. Zalewają nas tony tego, co za czasów mojej młodości uważało się za produkt ekologiczny. Szaleństwo? Jak najbardziej - przecież już wówczas wiele osób twierdziło, że prawdziwa ekologia, to właśnie kupno żywej choinki, tej wyciętej z lasu, choć nawiedzeni ekolodzy potrafili ich wówczas straszyć końcem świata ...

O tym, że sztuczne skóry to coś nieprawdopodobnie złego dla planety, wspominać nie muszę czy jednak kapłani kościoła weganizmu zdają sobie sprawę z tego, że bez zwierząt hodowlanych - świń, krów, kur - nie będzie upraw lnu czy bawełny? Tak, proszę państwa odrealnionych: żeby urosły rośliny, niezbędny jest nawóz zwierzęcy! Nawet najżyźniejsza ziemia wymaga nawożenia! To, o co trzeba walczyć, to małe, zrównoważone gospodarstwa, a nie zakaz hodowli zwierząt, bo to drugie będzie po prostu końcem ludzkości!

W ostatnich latach zauważyłam jednak z prawdziwą zgrozą, że nawet ludzie wywodzący się ze wsi, ale którzy stracili z nią realny kontakt, zaczynają opowiadać prawdziwe bajki o mięsie. Że niezdrowe, że planeta tego nie wytrzyma ... No to ja państu pięknoduchom podaję prawdę na tacy: uprawa wiśni w profesjonalnych sadach wymaga co najmniej 25 oprysków w ciągu roku. Chemia taka, że opryskuje się w masce. O intensywnym nawożeniu nie chce mi się już nawet wspominać ... Kalafiory, brokuły, kapusta, jarmuż, fasola, groch, marchew, pietruszka - wszystko, WSZYSTKO, wymaga kilkudziesięciu zabiegów ochronnych w sezonie; nawożenie zależne jest od tego, czy jako pogłówne został wykorzystany gnój. Przy czym, proszę sobie wyobrazić, znakomita część tych oprysków i tych nawozów zostaje w glebie lub spływa do najbliższego zbiornika wodnego.

Tak - im więcej ktoś je warzyw i owoców, a mniej mięsa, tym bardziej zanieczyszczone chemią jest środowisko.

Zdziwienie? Nie wątpię. Zwłaszcza w świetle tych okrutnych kłamstw o zanieczyszczeniu środowiska przy produkcji mięsa. Szanowni - produkcja pomidorów to dopiero jest syf!

Obecnie sporo miast albo już wprowadziło, albo dopiero wprowadzi, zakaz wjazdu do centrum miasta dla eletrycznych samochodów. Oczywiście, jest to kolejna antynaukowa brednia: produkcja samochodów elektrycznych wymaga zużycia 1/10 energii więcej, a ekologiczne są pod warunkiem, że ekologiczny jest prąd użyty do ich zasilania. Brutalna prawda jest taka, że głupiec widzi wyłącznie "tu i teraz" i wyobraża sobie, że skoro nie widać spalin, to samochód jest eko. Nie jest eko, tylko że te spaliny zostały wyemitowane do atmosfery wcześniej i gdzie indziej.

Tak - rządzą nami ludzie, którzy nie potrafią powiązać przyczyny i skutku, oszukiwani przez ludzi, którzy chyba nawet nie znają określenia "związek przyczynowo-skutkowy" ...

No chyba, że jednak z tą głupotą to nie do końca prawda i taki na przykład burmistrz Berlina to spryciarz, który korzysta z możliwości, jaką mu dali ekologowie, i po prostu jego wziątki od producentów elektryków jeszcze nie odkrył ichni CBA? ...

Lubię to! Skomentuj68 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości