10 obserwujących
256 notek
407k odsłon
1080 odsłon

Rząd rozszerza tarczę antykryzysową - kto otrzyma pomoc na nowych zasadach?

Transmisja konferencji prasowej minister rozwoju Jadwigi Emilewicz, minister rodziny pracy i polityki społecznej Marleny Maląg oraz ministra - członka Rady Ministrów Łukasza Schreibera, fot. PAP/Piotr Nowak
Transmisja konferencji prasowej minister rozwoju Jadwigi Emilewicz, minister rodziny pracy i polityki społecznej Marleny Maląg oraz ministra - członka Rady Ministrów Łukasza Schreibera, fot. PAP/Piotr Nowak
Wykop Skomentuj38

Tarcza antykryzysowa 2.0. Rząd przedstawił szczegóły pakietu uzupełniającego do tarczy antykryzysowej. Całość rozwiązań wyniesie ponad 11 mld zł. Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że nowe projekty zmian nie są ostatnimi propozycjami rządu.

Szczegóły kolejnego rządowego projektu ustawy przedstawił szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber. W uzupełnieniu "tarczy" znalazło się m.in.:

- rozszerzenie zwolnień z ZUS-u także na przedsiębiorców, którzy zatrudniają od 10 do 49 pracowników. Firmy zatrudniające od 10 do 49 osób podlegających ubezpieczeniom społecznym będą zwolnione z opłacania składek w wysokości 50 proc. łącznej kwoty nieopłaconych należności z tytułu składek wykazanych w deklaracji rozliczeniowej złożonej za dany miesiąc.


- objęcie zwolnieniem ze składek wszystkich płatników będących spółdzielniami socjalnymi, bez względu na liczbę pracowników. Do liczby osób objętych ubezpieczeniami społecznymi nie będą wliczani pracownicy młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego.

- wydłużenie do trzech miesięcy wsparcia dla osób na umowach cywilnoprawnych

- fundusz gwarancji płynnościowych BGK dla dużych i średnich firm. Pozwalał będzie zaciągnąć kredyt gwarantowany do 80 proc. o wartości do 250 mln zł, z tego funduszu będzie można także finansować spłatę odsetek od innych kredytów.

- Agencja Rozwoju Przemysłu będzie udzielała gwarancji i kredytów przedsiębiorstwom, z naciskiem na mniejsze firmy. Pomoc będzie polegała na udzielaniu przedsiębiorstwom pożyczek z 15 miesięczną karencją w spłacie.

- zasiłek dla rolników objętych kwarantanną w wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia

- zabezpieczenie przed egzekucją komorniczą środków przeznaczanych z "tarczy"

- wprowadzenie nielimitowanego internetu w ramach dostępu do stron gov.pl i usług medycznych


- rozszerzenie świadczeń ochrony miejsc pracy na NGO-sy

- szybsza realizacja ogólnopolskiej sieci edukacyjnej

- rozwiązania dla szkół dotyczące sprzętu komputerowego i oprogramowania do pracy zdalnej

- wydłużenie terminów administracyjnych i uproszczenia jeśli chodzi o usługi pocztowe. 


Całość tych rozwiązań, tego pakietu uzupełniającego do tarczy antykryzysowej wyniesie ponad 11 mld zł. 

Z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że ponad połowa ankietowanych przedsiębiorców planuje skorzystać z dofinansowania proponowanego przez nas do utrzymania pracowników w zatrudnieniu. - Skorzystają z postojowego czy dopłat do wynagrodzeń przedsiębiorstw znajdujących się w trudnościach - mówiła szefowa resortu rozwoju Jadwiga Emilewicz. Najbardziej tymi rozwiązaniami, jak dodała, są zainteresowane duże firmy. - To jest aż 90 proc. wskazań - zaznaczyła. 


W ramach tarczy antykryzysowej złożonych zostało 340 tys. wniosków, w tym 250 tys. o zwolnienie ze składki ZUS, 56 tys. wniosków zostało złożonych na tzw. postojowe oraz 31 tys. wniosków o pożyczki dla mikroprzedsiębiorców - przekazała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleną Maląg.

Zostało także złożonych prawie 3 tys. wniosków do Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. "Tutaj pracodawcy występują o środki na ochronę miejsc pracy, na ochronę środków na wynagrodzenia. Na ten moment, przez ten niespełna tydzień funkcjonowania tarczy antykryzysowej o wsparcie wystąpili pracodawcy do ponad 100 tys. miejsc pracy; to wsparcie szacujemy razem z mikropożyczkami na ponad 700 mln zł. - dodała Maląg.

Ministerstwo Rozwoju przygotowuje również scenariusze rozmrażania gospodarki. O tym, kiedy zostaną uruchomione, będzie decydować Rada Ministrów po rekomendacjach ministra zdrowia - powiedziała Emilewicz.  Jak dodała, w tym celu MR korzysta z rozwiązań azjatyckich, czyli doświadczeń tych państw, w których epidemia się rozpoczęła 2-3 miesiące wcześniej, ale przygląda się też, co planują rządy np. Niemiec czy Austrii.


Jesteśmy o tym przekonani, że to nie są nasze ostatnie ustawowe słowa, jakie dajemy przedsiębiorcom, abyśmy mogli w miarę bezpiecznie przetrwać kryzys z którym się obecnie mierzymy.


ja

Wykop Skomentuj38
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka