13 obserwujących
362 notki
544k odsłony
  1165   0

Kredyty frankowe blokują umocnienie złotego

Frankowicze, którzy nie zdecydowali się na drogę sądową, są zmuszeni czekać na ruch ze strony banków.
Frankowicze, którzy nie zdecydowali się na drogę sądową, są zmuszeni czekać na ruch ze strony banków.

 NBP powinno zaangażować się w przewalutowanie kredytów frankowych, które zaproponowała KNF - uważa ekspert BNP Paribas. 

Co zrobi NBP?

- Złotemu pomagają oczekiwania na ożywienie gospodarcze, ale jednocześnie w krótkim terminie dalszy potencjał do umocnienia może być ograniczony w związku z nierozwiązaną kwestią kredytów walutowych. Jeśli NBP nie zaangażuje się w proces ich konwersji, to potencjalnie może dojść do dużej podaży złotego - powiedział ekonomista Wojciech Stępień.

Według Stępnia sprawa  propozycji KNF w sprawie ugód banków do kredytów frankowych powinna rozstrzygnąć się do końca pierwszego kwartału tego roku. Na razie nie wiadomo, czy w najbliższym czasie prezes banku centralnego odniesie się do tego, czy NBP weźmie udział w konwersji kredytów walutowych w związku z propozycją KNF.

- Na razie nie wiemy dokładnie, czy banki zdecydują się na zawieranie ugód, jak to będzie wyglądało, ani ile banków zdecyduje się na tę propozycję. Nie wiemy też, czy NBP wziąłby w tym udział - dodał ekspert BNP Paribas.

Stępień wyjaśnił, że jednym ze sposobów wzięcia udziału przez NBP w konwersji kredytów walutowych mogłoby być zaoferowanie bankom franków lub euro poza rynkiem, co ograniczyłoby podaż polskiej waluty.

Propozycja szefa KNF dla banków

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Jastrzębski zaproponował bankom w grudniu ubiegłego roku, by przedstawiły klientom atrakcyjne dla nich warunki ugód w sprawie kredytów frankowych. Nadzorca chce, by banki wychodziły z propozycjami pozasądowych ugód, które byłyby dla klientów banków realną alternatywą do ścieżki sądowej.

Jastrzębski ocenił, że nadszedł moment, by sektor bankowy ostatecznie zmierzył się i uporał z problemem kredytów we frankach szwajcarskich. Jego zdaniem, rozwiązanie, które zostanie wypracowane, musi uwzględniać także interesy klientów, którzy w analogicznym czasie co kredytobiorcy frankowi zaciągali kredyty w złotych.

Jako najbardziej spójne i mające szanse powodzenia wskazał rozwiązanie, w którym klienci banków zaczęliby się rozliczać z bankami tak, jak gdyby ich kredyty od początku były kredytami złotowymi, oprocentowanym według odpowiedniej stopy WIBOR, powiększonej wtedy o marżę.

Według informacji przesłanych przez banki, propozycja  przewodniczącego KNF dotycząca zawierania ugód z frankowiczami jest teraz analizowana przez banki.

Zdaniem PKO Banku Polskiego, który ma ma największy portfel kredytów mieszkaniowych w CHF, dobrowolne ugody wydają się dobrym rozwiązaniem, o ile będą one miały charakter ostateczny dla uregulowania rozliczeń z tytułu frankowych umów kredytów mieszkaniowych i zakończą spór pomiędzy bankami i ich klientami

W zeszłym tygodniu PKO BP poinformował, że zawarł przed Sądem Okręgowym w Warszawie pierwszą, pilotażową ugodę z frankowiczami, zgodną z propozycją przewodniczącego KNF. Jak poinformowała rzeczniczka Sądu Okręgowego w Warszawie Sylwia Urbańska, postępowanie, które dotyczyło umowy kredytowej zostało zakończone. "Strony, czyli PKO BP oraz osoby fizyczne, zawarły ugodę, przy czym zastrzegły, że nie będą ujawniać innym osobom informacji na temat jej szczegółów" - wskazała. Dodała, że w związku z zawarciem ugody sąd zdecydował o umorzeniu postępowania.

Z kolei, inny duży pożyczkodawca kredytów we frankach - Bank Millennium poinformował, że szczegółowo analizuje propozycję przewodniczącego KNF i jej możliwy wpływ na sektor oraz bezpośrednio na bank. "Dopiero po poznaniu ostatecznego kształtu tej koncepcji będzie możliwa szersza ocena tego wpływu" - podał bank, zaznaczając, że zainteresowanie zawieraniem ugód w sytuacji wejścia w życie propozycji KNF mogłoby znacząco wzrosnąć, gdyby zaangażowane w ten proces instytucje (rząd, inni regulatorzy, organy prawne) publicznie wsparły to rozwiązanie.

Także Getin Noble Bank poinformował PAP Biznes, że uczestniczy w konsultacjach dot. ugód w ramach Związku Banków Polskich, ocenił jednak, że jest wcześnie, aby przedstawiać jakiekolwiek szczegóły w tej sprawie. Getin podał również, że do tej pory zawierał indywidualne porozumienia z klientami, ale działania te nie miały charakteru "portfelowego".

Jeśli chodzi o ING Bank Śląski, to zadeklarował on, iż prowadzi analizy dotyczące propozycji przewodniczącego KNF związanej z kredytami frankowymi i prace te obejmują również "intensywne" rozmowy z innymi uczestnikami rynku i regulatorami. BNP Paribas Bank Polska podał natomiast, że propozycje KNF rozważa, ale żadne decyzje w tej sprawie w banku nie zapadły.

Co z obniżką stóp procentowych?

W połowie stycznia tego roku prezes NBP Adam Glapiński powiedział, że dopuszcza dalsze obniżenie stóp procentowych i dopuszcza także stopy ujemne. Dodał, że ewentualna obniżka stóp będzie zależna od sytuacji gospodarczej. Ewentualną podwyżkę stóp prezes nazwał "abstrakcją".

Na posiedzeniach między 17 marca a 28 maja 2020 r. Rada Polityki Pieniężnej trzykrotnie obniżyła stopę referencyjną, łącznie o 140 pb., w krokach po 50, 50 i 40 pb., do poziomu 0,10 proc.

ja

Lubię to! Skomentuj37 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka