Podatek od psa 2021. Kto musi płacić? Okazuje się, że nie wszyscy

Unsplash/Melody Less
Unsplash/Melody Less
Podatek od psa powinien być opłacany co roku i powinien być opłacany przez każdego właściciela czworonoga mieszkającego w gminie, która ustaliła opłatę tego typu. Informacje o tym, czy w danym miejscu obowiązuje podatek powinien znaleźć się na stronie internetowej gminy.

Podatek od psa - kto nie musi płacić?

Podatek od psa powinien być opłacany przez każdą osobę mieszkającą w gminie, która ustanowiła tego typu opłatę. Są jednak pewne wyjątki. 

Podatku od psa nie musi płacić właściciel jednego czworonoga jeśli ma:

  • orzeczenie o dowolnym stopniu niepełnosprawności, a jego pies jest psem asystującym,
  • orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności,
  • więcej niż 65 lat i samodzielnie prowadzi gospodarstwo domowe. 

Właściciele więcej niż jednego psa, którzy spełniają powyższe warunki, muszą zapłacić za drugiego i każdego kolejnego psa.

Osoby, które mają jednego lub dwa psy, ale płacą podatek rolny od użytków rolnych o powierzchni większej niż 1 hektar lub 1 hektar przeliczeniowy również nie muszą ponosić tego typu opłat. Wówczas płacić należy dopiero za trzeciego i każdego kolejnego psa.

Warto dokładnie dowiedzieć się na jakich zasadach przebiega opłacanie podatku za psa w danej gminie, ponieważ niektóre z nich zwalniają z opłat właścicieli psów ze schroniska lub ich pies jest znakowany chipem.

Zobacz także:

Kiedy płacić podatek od psa?

Podatek od psa powinien być opłacany co roku. O tym, kiedy dokładnie należy uiścić opłatę decyduje gmina. Wielkość daniny również zależy od gminy, jednak je wysokość nie powinna w 2021 roku przekroczyć 130,30 zł.

Podatek od psa można zapłacić w kasie gminy, przelewem na konto gminy lub u inkasenta (jeśli gmina wyznaczy odpowiednią osobę do ściągania podatku).

O tym, w jaki sposób pieniądze zostaną rozdysponowane decyduje gmina, jednak najczęściej pieniądze te trafiają do schronisk miejskich lub lokalnych organizacji zajmujących się opieką nad zwierzętami.

Często gminy przeznaczają pieniądze z podatków od psa na inicjatywy mające na celu ułatwienie właścicielom psów życia, np. dystrybutory na woreczki na psie odchody, itp.

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka