Inflacja w lipcu gwałtownie w górę. Rosną ceny

Rosną ceny w polskich sklepach. Fot.: Wikimedia Commons
Rosną ceny w polskich sklepach. Fot.: Wikimedia Commons
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w Polsce w lipcu wzrosły o 5 proc. rok do roku. W porównaniu z poprzednim miesiącem to wzrost o 0,4 proc. Dane podał Główny Urząd Statystyczny.

Obecny wynik to najgorszy rezultat od dekady. Wzrost cen w Polsce dawno nie był tak gwałtowny. Spada realna wartość wysokości pensji polskich pracowników.

Wzrost dekady

Obecna inflacja to najgorszy wynik w Polsce od 10 lat, a dokładnie od maja 2011 roku. To aż 5 proc. skoku w stosunku do lipca ubiegłego roku. Niższy wynik za ten miesiąc szacowali eksperci.

Polska Agencja Prasowa - Biznes podawała, że ceny towarów i usług w lipcu 2021 wzrosną o 4,7 proc. rok do roku, a także, o 0,1 proc. w porównaniu z czerwcem b.r. Oficjalnymi danymi podzielił się Główny Urząd Statystyczny.


Czytaj także:

Coraz drożej za paliwo

Radykalny wzrost cen w Polsce dotyka paliwa, o czym informowaliśmy w lipcu. Drastycznie podrożały benzyna 95 i autogaz. Jedynym paliwem, którego cena na polskich stacjach nie rośnie jest diesel.

W lipcu  benzyna była najdroższa od września 2013 roku. Badania firmy BM Reflex wskazują, że cena detaliczna wzrosła do poziomu 5,70 zł/l. Z ogromnym skokiem mamy do czynienia także w przypadku autogazu. Za litr LPG trzeba zapłacić średnio 2,62 zł. To procentowo największy wzrost od listopada 2016 roku (o 6,9 proc.).

DS

Polecamy:

Lubię to! Skomentuj74 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka