Będziesz mógł dostać 630 zł na dziecko. Nie trzeba wielkich formalności

Publicdomainpictures
Publicdomainpictures
Już niedługo rodzice będą mogli otrzymać 630 zł na dziecko. Trwają właśnie prace nad nowelizacją kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, która opłaci się osobom płacącym lub otrzymującym alimenty na dziecko.

Trwają prace nad nowelizacją ustawy, które muszą płacić lub pobierać alimenty. Mają zostać wprowadzone tzw. alimenty natychmiastowe. Wiemy już na jakie kwoty będą mogli liczyć rodzice.

Alimenty natychmiastowe - co to?

Alimenty natychmiastowe mają być wprowadzone, by umożliwić otrzymywanie alimentów bez wielkich komplikacji i formalności. Pozew o alimenty ma być rozpatrywany w ciągu dwóch tygodni. Sam wniosek będzie można złożyć na uproszczonym formularzu.

Alimenty natychmiastowe mają być ściśle związane z wysokością minimalnego wynagrodzenia. Od nowego roku ma ono wynieść 3 tys. zł brutto, w związku z czym alimenty natychmiastowe wynosiłyby:

  • 21 proc. minimalnego wynagrodzenia (w przypadku jednego dziecka), czyli w przyszłym roku byłoby to 630 zł
  • 19 proc. minimalnego wynagrodzenia na każde dziecko w przypadku dwóch dzieci tych samych rodziców, czyli w 2022 roku 1140 zł,
  • 17 proc. minimalnego wynagrodzenia na każde z trzech dzieci, czyli w 2022 roku 1530 zł
  • 15 proc. minimalnego wynagrodzenia na każde z czworga, czyli w 2022 roku 1800 zł
  • 13 proc. minimalnego wynagrodzenia na każde z pięciorga i więcej dzieci, czyli w 2022 roku 1950 zł na pięcioro dzieci i po 390 zł na każde kolejne.

Kwota alimentów natychmiastowych będzie zmieniać się wraz ze zmianą wynagrodzenia zasadniczego.

Projekt ustawy

Projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw został skierowany do konsultacji publicznych. Oprócz wprowadzenia alimentów natychmiastowych zakłada on zmiany w zakresie kontaktów z dzieckiem i wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego,

WP

Czytaj dalej:

Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka