Zmora Polaków powraca na niespotykaną skalę. Podwyżka, jakiej jeszcze nie było

Mikroprzedsiębiorcy będą musieli płacić 1,4 tys. zł miesięcznie, czyli o niemal 200 zł więcej niż dotychczas. fot. piqsels.com
Mikroprzedsiębiorcy będą musieli płacić 1,4 tys. zł miesięcznie, czyli o niemal 200 zł więcej niż dotychczas. fot. piqsels.com
Co roku podwyżki składki ZUS wprawiają Polaków w osłupienie. Ale czegoś takiego jak teraz, to jeszcze nikt wcześniej nie widział. Mikroprzedsiębiorcy będą musieli płacić 1,4 tys. zł miesięcznie, czyli o niemal 200 zł więcej niż dotychczas. W sumie to ponad 2 tys. zł rocznie.

Składki ZUS idą w górę. Podwyżka na niespotykaną skalę

O gigantycznych podwyżkach składek ZUS pisze "Rzeczpospolita". Będą odczuwalne głównie dla przedsiębiorców, którzy obecnie płacą stawki w tradycyjnej wysokości. Chodzi o osoby, które na rynku działają już od co najmniej kilku lat i utrzymują się z działalności gospodarczej. 

Z czego wynikają drastyczne, przyszłoroczne zmiany? Odpowiedź jest prosta - z szybkiego tempa wzrostu wynagrodzeń w gospodarce.

Podwyżki są wynikiem wskaźników, jakie resort finansów przekazał w środę do partnerów społecznych z Rady Dialogu Społecznego.

"Ministerstwo Finansów prognozuje wzrost przeciętnego wynagrodzenia w przyszłym roku do 6839 zł. A właśnie od niego są liczone zryczałtowane składki płacone przez prowadzących działalność gospodarczą" — czytamy w "Rzeczpospolitej".

O ile wzrosną składki ZUS?

Zgodnie z szacunkami mniejsi przedsiębiorcy muszą się przygotować na wydatek dla ZUS w wysokości 1 tys. 398 zł 84 gr. Aktualnie jest to "tylko" 1 tys. 211 zł 28 gr. Nowa podwyżka wynosi 187 zł miesięcznie.

– Biorąc pod uwagę pozostałe obciążenia, jakie spadły na przedsiębiorców, ze zmianami w składce zdrowotnej na czele, boleśnie odczują oni kolejną podwyżkę składek – mówi w rozmowie z "Rz" Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

SW

Czytaj dalej:


Lubię to! Skomentuj41 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka