Jak rozpoznać polskie produkty?, fot. konsument.gov.pl
Jak rozpoznać polskie produkty?, fot. konsument.gov.pl

Jak sprawdzić, które produkty spożywcze na pewno są polskie

Redakcja Redakcja Handel Obserwuj temat Obserwuj notkę 77

Liczne badania konsumenckie dowodzą, że wolimy kupować rodzime produkty spożywcze. W zalewie towaru na sklepowych półkach trudno wybrać takie, które rzeczywiście są polskie.

Patriotyzm zakupowy Polaków

CBOS zbadał, czym kierują się Polacy przy zakupach. Choć najważniejszym kryterium okazała się cena (81 proc.) i jakość (76 proc.), to coraz większej liczbie rodaków zależy na tym, by produkt był krajowy. Polskie pochodzenie produktu jako kryterium wyboru wskazuje niemal połowa Polaków (46 proc.).

Ludzie kupują polskie towary głównie z przekonania o ich lepszej jakości, smaku, wartości. Drugi czynnik to poczucie pozytywnego wpływu na polską gospodarkę, kondycję przedsiębiorstw i rynek pracy. Trzecia grupa to ludzie, którzy w zakupach odwołują się do polskości, patriotyzmu i potrzeby wybierania tego co „nasze”.

W przeważającej opinii, kupowanie polskich produktów i robienie zakupów w małych, lokalnych sklepach należących do polskich właścicieli oraz uczciwe płacenie podatków to działania pożądane, traktowane jako przejawy patriotyzmu gospodarczego - wynika z badania CBOS.

Okazuje się jednak, że przy niskiej świadomości konsumenckiej wybieramy najczęściej produkty niepolskie, sugerując się przyzwyczajeniem, dostępnością i ceną. Nazwy mogą być mylące, ponieważ zachodnie koncerny, gdy przejmują jakąś firmę, zostawiają na produktach rozpoznawalne logo lub nadają polską nazwę w przypadku wypuszczania produktu na nasz rodzimy rynek. Jak zatem rozpoznać produkty wyprodukowane w Polsce przez firmę zarejestrowaną w naszym kraju? Jak sprawdzić czy za firmą stoi kapitał polski czy zagraniczny?

Jak rozpoznać polski produkt?

Jest kilka sposobów. Jeden, najprostszy, to odczytanie kodu kreskowego. Początek kodu wskazuje bowiem na miejsce zarejestrowania firmy dystrybuującej towar. Polska ma kod rozpoczynający się cyframi „590”. Czyli mogą to być towary wyprodukowane w Polsce, ale też zagraniczne, tylko rozprowadzane przez firmę zarejestrowaną w Polsce. Warto więc zerknąć, czy na opakowaniu są dane adresowe firmy lub miejsca produkcji towaru.

Drugi sposób to poszukanie znaku graficznego lub napisu, który wskazuje na produkt pochodzenia lokalnego. To mogą być napisy w rodzaju "Made in Poland", "Wyprodukowano w Polsce", "Produkt polski", "Jestem z Polski", lub symbole: polskiej flagi, mapy Polski, logotypu programu "Polski ślad" czy "590 powodów".

Jednak określenia „Produkt polski” czy „Teraz Polska” niekoniecznie noszą stricte polskie towary. W pierwszym przypadku może się zdarzyć, że dany produkt rzeczywiście powstał w zakładzie na terenie Polski, ale której właścicielem jest zagraniczne przedsiębiorstwo. Z kolei w drugim przypadku laureatami konkursu mogą zostać także firmy z udziałem kapitału zagranicznego, które prowadzą produkcję na terenie Polski.

Aplikacje na telefon

Trzecim sposobem jest korzystanie z aplikacji telefonicznych, które rozpoznają polskie produkty. Najpopularniejsze z nich to „Pola”, „WspieramRynek.PL” i „Polskie Marki”.

Za pomocą „Poli” skanujemy kody kreskowe z opakowań. Jeśli dany produkt jest w bazie, to pojawia się informacja o producencie: czy produkuje w Polsce, czy prowadzi badania i rozwój w Polsce, czy jest zarejestrowany w Polsce i czy jest częścią zagranicznego koncernu, a także jak wysoki jest udział polskiego kapitału w jego przedsiębiorstwie. Aplikacja jest darmowa i niezwykle prosta w obsłudze. Można ją pobrać z Google Play, App Store i Windows Store.

„WspieramRynek.PL” również służy do skanowania kodów kreskowych. Podaje informacje, w jakim kraju produkt został wyprodukowany, kto jest jego producentem i czy kapitał producenta znajduje się w polskich rękach. Dodatkowo wyświetla kolory: zielony, oznacza, że dany towar jest w stu procentach rodzimy; żółty lub czerwony oznacza, że produkt lub producent nie pochodzi z Polski. Wtedy aplikacja podpowiada nazwy alternatywnych marek produkujących podobne produkty, z wyróżnieniem tych pochodzących z Polski. Można ją pobrać z Google Play.

Aplikacja „Polskie Marki” różni się od pozostałych, ponieważ nie wymaga skanowania kodu kreskowego. Wystarczy do niej wpisać nazwę produktu, marki bądź firmy, a jeśli są one w bazie, wyświetli nam wszelkie informacje na temat pochodzenia towaru. Ma ona rozbudowaną wyszukiwarkę, pozwala na sprawdzenie całych grup produktów, marek usługowych czy firm. Aplikacja posiada także funkcję "Lista zakupów", za pomocą której stworzysz listę polskich produktów, które planujesz w przyszłości zakupić. Aplikacja dostępna jest w Google Play.

Źródło: PAP, kupujepolskieprodukty.pl

ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.





Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka