Zakaz handlu 18 marca. Fot. PAP
Zakaz handlu 18 marca. Fot. PAP

Kolejna wolna niedziela od handlu. Zrób zakupy w sobotę, unikniesz zaskoczenia

Redakcja Redakcja Handel Obserwuj temat Obserwuj notkę 89

18 marca to kolejna niedziela, kiedy większość sklepów będzie zamkniętych. Łącznie w 2018 roku zrobimy zakupy w ciągu 21 niedziel. Najlepszym rozwiązaniem dla niezadowolonych z nowych przepisów jest zrobienie zakupów w sobotę.

Wcześniej zakaz sprzedaży funkcjonował 11 marca. Najbardziej zapracowanymi osobami w związku z ograniczeniem handlu w niedzielę byli inspektorzy pracy, którzy w terenie sprawdzali, czy ktoś łamie nowe prawo. Za otwarcie sklepu lub galerii handlowej wbrew zakazowi grozi kara od tysiąca do 100 tys. złotych, a nawet - za uporczywe łamanie przepisów - ograniczenie wolności.

W ubiegłą niedzielę inspektorzy pracy otrzymali łącznie 341 zgłoszeń. Odwiedzili ok. 7 tys. placówek handlowych, a 2.5 tys. z nich było otwartych. W takich sytuacjach przeprowadzali kontrole. Najczęściej w sklepach pracowali właściciele lub bliscy z rodzin. W Poznaniu, Krakowie oraz Szczecinie nałożono kilka mandatów w wysokości tysiąca złotych.

Sklepy szukają sposobów na ominięcie zakazu handlu w niedziele

W marcu zakupy będziemy mogli zrobić jeszcze w jedną niedzielę, 25 marca. Z kolei w kwietniu, kiedy wypada Wielkanoc, już tylko jedna niedziela będzie handlowa - 29 kwietnia. To etapowe przejście do całkowitego zakazu handlu. Od 1 stycznia 2019 roku będziemy mogli odwiedzić galerie handlowe w jedną niedzielę w miesiącu. Zatem tylko 19 niedziel w ciągu 12 miesięcy nie będzie objętych restrykcjami. Od 2020 r. wchodzi całkowity zakaz sprzedaży w sklepach w ostatni dzień tygodnia, za wyjątkami. Są to: dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowe, ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia. Ustawodawca uwzględnił możliwość otwarcia sklepów w Wigilię Bożego Narodzenia oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc do godz. 14.

Zakaz nie obejmuje piekarni, cukierni, kwiaciarni - o ile przeważa w tych placówkach sprzedaż, związana z nazwą. Otwarte są stacje benzynowe, budki z prasą, punkty zlokalizowane na dworcach, portach morskich czy lotniczych. Pierwsza niedziela z zakazem handlu 11 marca przebiegła spokojnie. Polacy wybrali spacery, aktywność fizyczną, odpoczynek w zaciszu domowym, a dodatkowo sprzyjała piękna, słoneczna pogoda.

Od 1 marca handel w niedzielę będzie ograniczony. Sprawdź poprawki do ustawy

Przeciwnicy zmian w prawie wskazują, że politycy zdecydowali za pracowników o tym, czy mają pracować w niedzielę czy nie. Ponadto podają przykłady sklepów, które są otwarte dłużej, niż zwykle w soboty. Opozycja grzmi: zakaz handlu w niedzielę przyniesie poważne straty w gospodarce. Zwolennicy regulacji podkreślają potrzebę odpoczynku dla pracowników, a co za tym idzie - zwiększenia czasu, przeznaczonego dla rodzin. Zakaz niedzielnego handlu bardzo popiera polski Kościół katolicki. Najlepszym sposobem dla zwolenników i przeciwników nowych rozwiązań jest zrobienie przemyślanych zakupów w sobotę. Wtedy unikniemy niezadowolenia z powodu zamknięcia sklepów.

Źródło: PAP

GW


© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.




Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka