97 obserwujących
738 notek
887k odsłon
2111 odsłon

Ruchawka styczniowa była potrzebna. Bardzo

Wykop Skomentuj104

Tak, kwestia nie ulega najmniejszej wątpliwości. Najmniejszej. Szef klubu PiS, Mariusz Błaszczak, ujął rzecz możliwie najdosadniej, aby nawet ostatnia ofiara losu zrozumiała, co się jej do głowy wkłada:

Powstanie sprawiło, że jesteśmy nowoczesnym narodem
 
Kolega Błaszczak jest historykiem z wykształcenia i politykiem z funkcji, więc na pewno wie, co mówi. Tym bardziej, że wtórują mu autorzy deklaracji Społecznego Komitetu Obchodów Rocznicy Powstania Styczniowego (SKORPS, dla ułatwienia nazwijmy ich SKORPIONS):
 
Powstanie styczniowe było jednym z najważniejszych narodowych wystąpień na rzecz niepodległości Polski i dlatego zasługuje na szczególny szacunek współczesnych Polaków
 
Jako współczesny Polak i przedstawiciel nowoczesnego narodu w pełni zgadzam się z wyżej wyskandowaną opinią – faktycznie, ruchawka styczniowa miała fundamentalne znaczenie i przyniosła godne uwagi rezultaty, bez których obecnie nie byłoby Polski, a niezamieszkany pas posolonej ziemi niczyjej między Wschodem a Zachodem. Aby nie padł zarzut, że nie mam nic do powiedzenia i tak sobie oportunistycznie ględzę – proszę, poniżej kilka dowodów na prawdziwość tez deklaracji Skorpionów. Będzie prawdziwie oraz bez ładu i składu, ale przecież nie o sens w przypadku ruchawki styczniowej chodzi, a o szczególny szacunek.
 
# w walkach poległo ponad 20 000 powstańców. To dobrze, każdy lekarz przyzna, że okresowe upuszczanie krwi dobrze robi organizmowi. Gdyby ci ludzie nie zginęli, marnowaliby czas na pracę, bogacenie się, pielęgnowanie tradycji, kultywowanie języka polskiego i tym podobne głupoty.
 
# walki po raz kolejny dowiodły, że nieliczna lekka piechota i kawaleria sformowana na zasadzie pospolitego ruszenia nie nadaje się do walki z dużą regularną armią. Dzięki temu odkryciu Ameryki nowego, zaszczytnego znaczenia nabrała kompromitacja spod Ujścia z 1655 roku.
 
# na Sybir zesłano ok. 40 000 Polaków, dzięki którym na te dzikie azjatyckie pustkowia zawitała cywilizacja i wyższa kultura, a ponad wiek później miał o czym pisać teksty piosenek Jacek Kaczmarski.
 
# podobnego zaszczytu zażyły Stany Zjednoczone, na teren których trafiły setki uciekinierów zagrożonych rosyjskimi represjami, w tym pradziad niżej podpisanego, co samo w sobie jest dowodem, że USA mają u Mła niespłacalny dług wdzięczności.
 
# emigrantom i zsyłkowiczom Rosjanie odebrali majątki. Co tam bieda i upadek społeczny, ważne, że zachowaliśmy ducha. Zresztą nie od dziś wiadomo, że szlachcic na zagrodzie równy wojewodzie.
 
# ruchawka styczniowa doprowadziła do obalenia zdrajcy Wielopolskiego, łobuza, który dopuścił się następujących łajdactw: stworzył samorząd w formie rad powiatowych, miejskich i gubernialnych, uzależnił prawo głosowania od wymogu czytania i pisania po polsku, spolszczył całą administrację, reaktywował Uniwersytet Warszawski, doprowadził do powołania w Puławach wyższej szkoły zawodowej z polskim jako językiem wykładowym, ponadto przydał szkolnictwu 5 szkół pedagogicznych i 6 nowych gimnazjów oraz prawie 1900 nowych szkół powszechnych. Na szczęście powstańcy obalili wszystkie te haniebne dokonania, dzięki swoim wysiłkom poddając tereny Królestwa Polskiego przykładnej rusyfikacji.
 
# dzięki powstaniu miał o czym pisać Józef Piłsudski. Strach pomyśleć co mógłby rozważać w myślach Naczelnik, gdyby nie wydarzenia z 1863 roku… Powiedzmy sobie szczerze, nie ma co rozwodzić się nad drobiazgami, postawmy sprawę pryncypialnie: gdyby doskonale zaplanowane, przeprowadzone i zorganizowane powstanie styczniowe się powiodło, to nie byłoby zwycięstwa pod Warszawą w 1920 roku. Sens upadku powstania styczniowego jest więc głębszy niż się to na pierwszy rzut oka wydaje.
 
# podczas ruchawki stoczono, jak to precyzyjnie wyliczyli jacyś buchalterzy, aż 1229 bitew i potyczek. To nie w kij dmuchał, szczególnie, że większość z tych batalii wyglądała podobnie do poniższej:
 
Bitwa pod Lubartowem miała miejsce 23 stycznia 1863.
Kilkuset świeżo zebranych i słabo uzbrojonych powstańców uderzyło na garnizon rosyjski w Lubartowie. Atak został odparty, a powstańcy, straciwszy kilku ludzi, wycofali się do okolicznych lasów.
[Idiotopedia]
 
Prawdziwy wzór do dumy i naśladowania, nieprawdaż?
 
# dzięki ruchawce styczniowej car Aleksander II uwłaszczył polskich chłopów. Wdzięczni polscy chłopi ze zdwojoną zajadłością jęli pomagać carskim wojskom w tropieniu powstańczych kilkusetosobowych armii.
 
# porażka ruchawki styczniowej nie załamała polskiego ducha narodowego, dzięki czemu możliwe były kolejne niezapomniane klęski w 1939 i 1944 roku.
 
# gdyby nie powstanie 1863, Polska by się w 1918 roku nie odrodziła, jako jedyna w regionie – w przeciwieństwie do Czechosłowacji, Węgier, Jugosławii, Litwy, Łotwy i Estonii.
 
No, chyba wystarczy dowodów. Zresztą – aksjomaty nie wymagają żadnych dowodów, a przegrane powstania racjonalnych ocen.
Wykop Skomentuj104
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura