137 obserwujących
4878 notek
1955k odsłon
  24   0

Polska kieruje OBWE.


Rozpoczęło się przewodnictwo Polski w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). To będzie ważny instrument oddziaływania Rzeczypospolitej na arenie międzynarodowej. Polska po raz drugi w historii obejmuje kierownictwo OBWE – po raz pierwszy 23 lata temu. Pamiętam ten czas dobrze: byłem wtedy ministrem do spraw europejskich w rządzie RP.
Organizacja liczy 57 państw, a więc przeszło dwa razy więcej niż UE. Jej znaczenie polega na tym, że jest jedyną w praktyce, która obejmuje państwa członkowskie UE, ale też USA, Kanadę oraz Rosję i kraje Azji Środkowej (dawne azjatyckie republiki ZSRR).
Polska będzie mogła odegrać rolę mediatora w sytuacjach zagrożenia wojną – także tej grożącej tuż za nasza wschodnią granicą. Szef polskiego MSZ jest -jako przewodniczący OBWE-  zaproszony do Moskwy i Kijowa. To ważne. Wiadomo, że Polski nie ma w Formacie Normandzkim (Berlin, Paryż, Kijów, Moskwa), ale właśnie kierowanie OBWE może, przynajmniej w roku 2022, nadrobić tę skandaliczna sytuację. Polska podczas swojej rocznej prezydencji w OBWE szczególną uwagę zwróci na cyberbezpieczeństwo, którego znaczenie bardzo rośnie: to sfera, w której Wschód często podejmuje działania przeciw Zachodowi...


*tekst ukazał się w „Gazecie Polskiej Codziennie” (05.01.2022)

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka