"Kat kłania się i zabija" - Magdalena Ogórek napisała nową książkę

Magdalena Ogórek podczas jednej z podróży odbytych na potrzeby napisania książki, fot. Instagram
Magdalena Ogórek podczas jednej z podróży odbytych na potrzeby napisania książki, fot. Instagram
"Kat kłania się i zabija" - taki tytuł nosi kolejna książka dr Magdaleny Ogórek. Jest to kontynuacja bestsellerowej "Listy Wächtera", ponieważ odnosi się do zrabowanych w Polsce dzieł sztuki.

Hitlerowscy zbrodniarze i dzieła sztuki

Dlaczego obraz Gustava Klimta „Złota Dama” nie był w latach 30. eksponowany w Wiedniu pod prawdziwym tytułem?

Co watykański dygnitarz, abp Alois Hudal, miał wspólnego ze "ścieżką szczurów" którą przemycano hitlerowskich zbrodniarzy do Ameryki Południowej?

Czy profesorowie Uniwersytetu Lwowskiego musieli zginąć, bo posiadali kolekcje obrazów o wielkiej wartości artystycznej?

Jak to możliwe, ze zabójca Polaków i złodziej ich kolekcji po II wojnie światowej funkcjonował bezpiecznie jako 6. najbogatszy człowiek w Holandii?

Czy naprawdę istnieje ODESSA, organizacja niegdyś pomagająca w ucieczce zbrodniarzy do Ameryki Południowej, a teraz handlująca dziełami sztuki zrabowanymi ofiarom hitlerowskiego terroru?

Reinhard Heydrich, Pieter Nicolaas Menten, Otto Gustav Wächter - czy pasja kolekcjonerska i osobisty udział w zbrodniach wojennych to jedyne wspólne mianowniki biografii nazistowskich oficerów?

Na te pytania odpowiada książka historyk sztuki i gwiazdy TVP.  Książka podejmuje również nowe, związane z kradzieżą na masową skalę dzieł sztuki w czasie II wojny światowej przez Niemców, Austriaków, a nawet Holendrów. Jednym z negatywnych bohaterów jest bowiem powojenny kolekcjoner malarstwa, oskarżany o bestialskie mordy, Pieter Menten. 

"Mogę obiecać, że książka ogromnie Was zaskoczy" - zapowiadała ją Ogórek w jednym z wpisów. Jak tłumaczy, tytuł to nawiązanie i ukłon w stronę Noblistki Herty Müller i jej utworu „Król kłania się i zabija”.

Dalekie podróże i trudne rozmowy

"Trudne rozmowy z wysokimi rangą byłymi członkami SS i ich dziećmi. Śledztwo, dotyczące mordów esesmanów na polskich profesorach, gdzie motyw zbrodni stanowił rabunek polskich dóbr kultury.

Dotarcie do miejsc, których podwoje od lat były zamknięte na głucho, a zdjęć wnętrz nie publikowano - jak pałac Reinharda Heydricha pod czeską Pragą.

Niezliczona liczba podróży do archiwów na terenie całej Europy. Ponad 1000 stron nieznanych dotąd dokumentów. Tajemniczy notatnik, pozostawiony przez byłego generała SS na łożu śmierci" - tak Magdalena Ogórek przedstawia swoją najnowszą publikację. 

Magdalena Ogórek miała Covid

Historyk sztuki promowała swoją książkę na Instagramie. Magdalena Ogórek niedawno przeszła Covid i boryka się z powikłaniami. Uskarża się głównie na bezsenność. Przeprosiła czytelników za zaległości w wysyłce swojej książki: „Wszystkich czytelników proszę o cierpliwość. Każde wyjście z łóżka i wpisanie dedykacji to teraz mała wyprawa na Mont Blanc. Za modlitwę z góry dziękuję” - napisała. 

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj30 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura