7 obserwujących
199 notek
351k odsłon
3140 odsłon

"Boże Ciało" Jana Komasy polskim kandydatem do Oscara

Kadr z filmu "Boże Ciało", reż. Jan Komasa. fot. Youtube
Kadr z filmu "Boże Ciało", reż. Jan Komasa. fot. Youtube
Wykop Skomentuj66

"Boże Ciało" w reż. Jana Komasy jest polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy.

Film opowiada historię dwudziestoletniego Daniela (w tej roli Bartosz Bielenia), który podczas pobytu w zakładzie poprawczym zaczyna snuć marzenia o byciu księdzem. Warunkowo zwolniony chłopak zostaje skierowany do pracy w zakładzie stolarskim. Nowy rozdział życia postanawia rozpocząć od wizyty w miejscowym kościele, podczas której omyłkowo zostaje wzięty za księdza i zaprowadzony na plebanię. Daniel, konsekwentnie udając księdza, zaprzyjaźnia się z proboszczem (Zdzisław Wardejn). Duchowny prosi go, by pod jego nieobecność sprawował posługę kapłańską w parafii.

- Kościołowi łatwiej przełknąć film o pedofilii niż mój. Koloratka powoduje, że ludzie momentalnie zmieniają stosunek do człowieka. Rokrocznie w Polsce dochodzi do kilkunastu przypadków podszywania się pod księdza. Koloratka wzbudza respekt, a ludzie nie zadają pytań – powiedział reżyser filmu Jan Komasa, jak cytuje Newsweek.

Zobacz trailer filmu Jana Komasy "Boże Ciało": 


W obsadzie "Bożego Ciała" znaleźli się m.in. Tomasz Ziętek, Eliza Rycembel, Aleksandra Konieczna, Łukasz Simlat i Leszek Lichota Autorem scenariusza jest Mateusz Pacewicz, a zdjęć – Piotr Sobociński Jr. Muzykę do filmu skomponował duet Evgueni i Sacha Galperine, którzy odpowiadają także za muzykę do filmu "Dzięki Bogu" Francois Ozona o pedofilii w Kościele Katolickim, który niebawem wchodzi do kin.

Decyzję o wyborze "Bożego Ciała" ogłosiła w Warszawie Komisja Oscarowa, czyli siedmioosobowe gremium pod przewodnictwem producentki Ewy Puszczyńskiej. W skład komisji weszli także dyrektor PISF Radosław Śmigulski, operator Łukasz Żal, szefowa działu produkcji filmowej i rozwoju projektów filmowych PISF Małgorzata Szczepkowska-Kalemba, producent Mariusz Łukomski, kompozytor Jan A.P. Kaczmarek oraz reżyserka Anna Zamecka. Decyzję podjęto jednogłośnie. 

Światowa premiera "Bożego Ciała" odbyła się pod koniec sierpnia na festiwalu w Wenecji w sekcji Giornate degli Autori. Film uhonorowano nagrodami Europa Cinemas Label i Inclusive Award Edipo Re. Obraz Komasy znalazł się także w gronie 19 produkcji, które w przyszłym tygodniu będą rywalizować o Złote Lwy podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Na ekrany kin wejdzie 11 października.

KJ

Zobacz galerię zdjęć:

Kadr z filmu "Boże Ciało", reż. Jan Komasa. fot. Youtube
Kadr z filmu "Boże Ciało", reż. Jan Komasa. fot. Youtube Kadr z filmu "Boże Ciało", reż. Jan Komasa. fot. Youtube Kadr z filmu "Boże Ciało", reż. Jan Komasa. fot. Youtube
Kadry z filmu "Boże Ciało".
Wykop Skomentuj66
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura