197 obserwujących
2085 notek
3556k odsłon
  935   0

Międzywodzieświętokrzyskieuujściarzekiczarnaprzemszadobiałegodunajca

image

Znany krakowski bloger, przy okazji mój master na niwie blogerskiej i na niwie rwania lasek metodą " na ornitologa " zawsze powtarza 

- Masz blogerski dorobek, więc korzystaj z niego całymi garściami. 

Ja mam spory dorobek blogerski i idąc za radą mojego mistrza korzystam z niego. A korzystam nie dlatego, że mi się pisać nie chce, tylko dlatego, że jestem w Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch i pisanie co chwila nazwy tego uroczego walijskiego miasteczka jest ponad moje siły. Pisanie jest trudne, wymawianie nie łatwiejsze choć rozumiem na czym polega ten mechanizm jezykowy i wiem, że wymówienie nazwy miejscowości w pełnym brzmieniu dla autochtona nie stanowi problemu, to dość proste : 

" Kościół Świętej Marii nad stawem wśród białych leszczyn niedaleko wodnego wiru pod Czerwoną pieczarą przy kościele św. Tysilia " Wielka rzecz, gdyby polszczyzna była w większym stopniu aglutynacyjna to oni przyjeżdzając do nas mieliby jeszcze wiekszy problem z wymówieniem takiej np. wymyślonej ad hoc nazwy miejscowości : Międzywodzieświętokrzyskieuujściarzekiczarnaprzemszadobiałegodunajca. Ile liter ? Bo liczyć też mi się nie chce. Nic mi się nie chce. Może jutro coś napiszę oryginalnego, nie wiem skąd ta niemoc. Chyba nie z powodu odnowy moralnej ? 

image

Podróżowanie do celu jest ciekawsze niż jego osiagnięcie.

Z tymi słowami Roberta Louisa Stephensona, pisarza, podróżnika, reprtażysty ja się zgadzam, choć nie zawsze. Przybycie do walijskiego miasteczka Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch, na wyspie Anglesey też może być ciekawe. Choćby dlatego, że jest to najdłuższa nazwa miejscowości w Wielkiej Brytanii, licząca aż 58 liter ( nie liczyłem )

image


image

Jak będę następnym razem to zrobię zdjęcie pierwszej cześci nazwy miejscowości

Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch nie zawsze nazywało się Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch, wcześniej nazywało się po prostu Llanfairpwll. Wiek XIX to rozwój kolei żelaznych, konsekwencją czego była łatwość podróżowania, więc ludzie postanowili jeździć sobie bez konkretnego celu, i tak narodziła się turystyka. W 1826 roku inżynier Tomasz Telford zakończył budowę największego, w swoim czasie, mostu wiszącego łączącego wyspę Anglesey z Walią. W 1850 roku Robert Stephenson buduje most kolejowy Britannia umożliwiający połączenie miejscowości Holyhead - na wyspie Anglesey - z Londynem. Walia i Anglesey stają się łatwym i popularnym celem turystycznych wyjazdów. Turystyka to biznes, jak więc uatrakcyjnić pobyt turystom i jak sprawić by spośrod wszystkich walijskich miasteczek, nazywających się - pozornie - tak samo, wybrali właśnie nasze miasteczko ? Byłem we wszystkich tych Llandudno, Llanerchymedd, Llanberis, Llanfrog, Llangefni, Llandona, Llanfaifechan, poza Llandudno i Llanberis nie wiem, które jest które ? Wiem jedynie które nazywa się Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch i jak wygląda. Zapamietałem to miasteczko oczywiście nie dlatego, że było własnością markiza Anglesey, bohatera spod Waterloo.

image

Kolumna Lorda Anglesey w Llanfairpwllgwyngy...

Swoją nieco przydługą nazwę miasteczko zawdzięcza sprytnemu krawcowi, który mieszkał nieopodal mostu Telforda. Chcąc by ludzie zapamiętali Llanfairpwll, spośród innych walijskich miast, pomajstrował przy nazwie i okazało się, że ludziom przypadła do gustu nowa nazywa Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch. 

image

Zdarzają się na świecie lepsi spece od pijaru niż Donald Tusk. No, ale nie od dziś wiadomo, że z mierności wielkości wykrzesać się nie da. 

Poźniej pojawili się naśladowcy chcący powtorzyć sukces krawca, ale nazwy Gorsafawddachaidraigodanheddogleddollônpenrhynareurdraethceredigion oraz Llanhyfryddawelllehynafolybarcudprindanfygythiadtrienusyrhafnauole niestety nie przyjęły się, może były za długie, a Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch jest w sam raz. Dzięki krawcowi do Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch każdego dnia przyjeżdżają wycieczki, zostawiając nieco kasy w miejscowym markecie, a przy okazji ćwiczą wymowę Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch.

image


image

Walia to 3 mln mieszkańców i 11 mln owiec, więc czarna owca musi się trafić


Lubię to! Skomentuj65 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości