Siukum Balala Siukum Balala
1023
BLOG

Niedziela w Stoczku Klasztornym

Siukum Balala Siukum Balala Podróże Obserwuj temat Obserwuj notkę 67

image

Na odwiedzenie Stoczka Warmińskiego każda pora roku jest dobra. Jednak jesień najlepsza. Może dlatego, że opadłe listowie odsłania całe piękno tego jednego z trzech najważniejszych warmińskich sanktuariów ? Może dlatego, że czujemy chłód krużganków i marzniemy tak samo jak najsławniejszy więzień Stoczka ? Jeden drobny, słaby człowiek pilnowany przez 30 ubowców i 60 żołnierzy KBW stanowiących tzw. drugi pierścień ochrony. Kto tu reprezentował potęgę ? O tym jednak pisał nie będę bo to sprawy powszechnie znane. Pisałem już o tym : o aresztowaniu Prymasa, o jego - nie z własnego wyboru - peregrynacjach po najodludniejszych miejscach w Polsce. 

image

Dziś na świeżo o samym Stoczku Klasztornym. Kult maryjny w Stoczku trwa od czasów reformacji podczas której protestanci sprofanowali kościół i zniszczyli figurę Matki Bożej. W przypadku Stoczka - podobnie jak w Swiętej Lipce i Krośnie - istnieje identyczna legenda o odnalezieniu cudownej figurki Matki Bożej, wywodząca początek kultu maryjnego. W roku 1635 biskup warmiński Mikołaj Szyszkowski składa śluby, że wybuduje w Stoczku kościół poświęcony Matce Boskiej, jeśli Warmia uniknie kolejnego łupieżczego najazdu Szwedów. 

image

Po zawarciu rozejmu ze Szwedami w Sztumskiej Wsi w 1635 roku, można było przystąpić do budowy i w latach 1639 - 41 powstaje świątynia w kształcie rotundy, do Stoczka sprowadzeni zostają bernardyni. W latach 1659 - 77, za rządów biskupa Jana Stefana Wydżgi powstają zabudowania klasztorne. Dalsza rozbudowa Sanktuarium była dziełem biskupa Teodora Potockiego, wzniesiono między innymi krużganki, upodobniając nieco Stoczek do Świętej Lipki.

image

Sanktuarium wyposażono w dwa piękne, barokowe ołtarze. Dzieło jednego ze Schmidtów, najpracowitszej i najbardziej znanej rzeźbiarskiej dynastii na Warmii. Nie da się odwiedzić, nawet wiejskiego warmińskiego kościółka, by nie rozpoznać " roboty " któregoś ze Schmidtów.

image


image

Na uwagę zasługują również organy z 1695 roku. Interesująca historia związana jest również z obrazem w ołtarzu głównym, będącym kopią obrazu Matki Bożej Zwycięskiej z rzymskiego kościoła Santa Maria Maggiore. Odwiedziliśmy na tym blogu to miejsce dwa lata temu

https://www.salon24.pl/u/siukumbalala/933480,echa-wiosny-nad-tybrem

Jednak to co - nomen omen - przykuje naszą uwagę to najpiękniejsza na Warmii kuta ambona. 

image

Dzieło dobromiejskiego mistrza kowalskiego Hermanna Katenbringka. Przy okazji ojca dwóch znamienitych synów Warmii : Jana Nepomucena, autora 5 - tomowej kroniki Miscellenea Varmiensa i Józefa - jezuity, nauczyciela niemieckiego, retoryki i gramtyki, młodych Radziwiłłów z Nieświeża. Późniejszego wykładowcy w Akademii Kadetów. 

Najświeższa historia Stoczka to oczywiście przetrzymywanie w nim Prymasa Wyszyńskiego, jednak nieco wcześniej miejsce to upodobał sobie inny, równie zbrodniczy reżim. Po Anschlussie Austrii klasztor w Stoczku ( Springborn ) był miejscem przymusowego odosobnienia austriackich biskupów. 

To tyle po porannym " rozpluszczeniu " oczu jak mawiał Kaziuk z " Konopielki " 

Resztę niech opowiedzą zdjęcia. 

image

Gdy będę w więzieniu, a powiedzą wam, że Prymas zdradził sprawę Bożą - nie wierzcie ! 

Nigdy nie zdradziłem i nie zdradzę sprawy Kościoła, choćbym miał zapłacić za to życiem. 


Gdyby mówili, że Prymas stchórzył - nie wierzcie ! 

Nigdy nie byłem tchórzem i wolałbym zginąć, niż stchórzyć


Gdyby mówili, że Prymas ma nieczyste ręce - nie wierzcie ! 

Nigdy nie sięgałem po nic dla siebie.


Gdy będą mówili, że Prymas działa przeciw Narodowi i własnej Ojczyźnie - nie wierzcie ! 

Kocham Ojczyznę bardziej od własnego serca i wszystko co czynię dla Kościoła 

czynię dla niej. 


Słowa Prymasa wypowiedziane na kilka tygodni przed uwięzieniem. 


image


image


image


image


image

Cela Prymasa 

image


image


image


image


image




Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości