Siukum Balala Siukum Balala
1858
BLOG

Anfiteatro romano di Cagliari

Siukum Balala Siukum Balala Podróże Obserwuj temat Obserwuj notkę 170

image

Budowlany kunszt Rzymian, dla każdego kto choć liznął sztuki budowlanej, musi budzić podziw. Drogi wytyczone przez Rzymian w Brytanii - nie remontowane - służyły Anglikom do późnego średniowiecza. Profesjonalnie za budowę dróg zabrano się w Anglii dopiero w XVIII wieku. I okazało się, że lepiej od specjalistów z legionowych korpusów inzynieryjnych, zrobić się tego nie da. Wiekszość dróg wytyczonych wówczas prawie idealnie pokrywa się z tym co pozostawił po sobie rzymski okupant. Bardziej optymalnego przebiegu drogi nie dało się wykonać.

image

Tzw. droga pocztowa ( A 55 ) biegnąca do Walii, wytyczona przez wybitnego inżyniera i architekta, Thomasa Telforda, w swoich początkach, wykorzystała nawet pozostałe po Rzymianach kamienne mosty. Kiedy staniemy na koronie Colosseum dojdziemy do wniosku, że jest to w istocie bardzo nowocześnie zaprojektowany stadion. Z użyciem jedynie nieco innych materiałów. Podobnie rzecz ma się z amfiteatrem rzymskim w Cagliari. Zaprojektowany w sposób optymalny, z wykorzystaniem naturalnego stoku służył miastu przez ponad trzy wieki. Był w stanie pomieścić ok. 10 tysięcy widzów. Zatem gdyby komuś przyszło do głowy zorganizowanie wiecu poparcia dla cesarza Dioklecjana w jego dziele prześladowania chrześcijaństwa, w sposób podobny jak organizowano wiece poparcia dla tow. Gierka, to na " stadionie " w Cagliari pomieszczono by cały miejski aktyw partyjny, plus pozostali mieszkańcy, rzymskiego wówczas miasta. No czyż nie z rozmachem pracowali rzymscy architekci ?

image

Szkoda jedynie, że w okresie średniowiecza amfiteatr stał się rezerwuarem kamienia dla budującego się powyżej zamku i katedry, więc południowa, wolnostojąca fasada została rozebrana. Choć to co pozostało ewidentnie zaświadcza o wspomnianym w pierwszym akapicie rzymskim majstrostwie budowlanym.  

image


Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości