Blog
Gryzmoły
Siukum Balala
Siukum Balala Jestem człowiekiem
123 obserwujących 1491 notek 2015054 odsłony
Siukum Balala, 15 kwietnia 2017 r.

Przypominamy. 15.04.1912. Tragedia " Titanica "

2317 73 0 A A A
Ratusz w Belfaście
Ratusz w Belfaście

image


15 kwietnia 1912 roku o godzinie 2:20 am,  pod poniżymi koordynatami  41° 43'€57'' N, 49°56' 49''W, najsłynniejszy transatlantyk w historii żeglugi spoczął na dnie Atkantyku, w miejscu głębokim na  12000 stóp. Okrzyknięty przez ówczesne media statkiem niezatapialnym, z powodu 16 wodoszczelnych grodzi, nie sprostał zderzeniu z górą lodową. Najbardziej - w swoim czasie - technologicznie zaawansowany wytwór myśli i rąk ludzkich wyposażono we wszystkie dostępne wówczas nowinki techniczne. Z myślą o komforcie pasażerów nie mogło zabraknąć niczego. Pasażerowie I klasy płacili wszak 30 funtów za kajutę, czyli około 2300 dzisiejszych funtów. Wielkich ówczesnego świata stać było nawet  na wykupienie apartamentu  z salonem i sypialnią za - bagatelka - 850 ówczesnych funtów.

image

Najmniej komfortowa koja w kajucie  III klasy kosztowała drobne  8 ówczesnych funtów. Były eleganckie restauracje i palarnie, kawiarnie i sale fitnes, sala do squasha i czytelnie, oraz urząd pocztowy. Nie zabrakło również pierwszego w historii światowej żeglugi basenu z podgrzewaną wodą.  Z rzeczy mniej zaawansowanych nie zapomniano nawet o urządzeniu pod V  pokładem niewielkiej fermy drobiu, której zadaniem było dostarczenie swieżych jaj, jednego z podstawowych składników english breakfast.

Wybudowany kosztem 400 milionów dzisiejszych dolarów " Titanic " wyruszył 2 kwietnia 1912 ze stoczni Harland & Wolf w Belfaście w dziewiczy rejs do Nowego Jorku z zawinięciem do portu w Southampton, Cherbourg i Queenstown w Irlandii. Podróż do Southampton, a potem do Cherbourga odbyła się bez większych problemów. 11 kwietnia o godzinie 11:30 am " Titanic " rzucił kotwicę na redzie portu Queenstown. Po dobraniu 120 pasażerów i kilkuset worków z pocztą, o godzinie 1:30 pm podniesiono kotwicę i transatlantyk ruszył w swój pierwszy i ostatni rejs do Nowego Jorku. Do przebycia pozostało ok. 2800 mil, szacowany czas podróży miał wynieść 137 godzin. Resztę  znamy z filmu. 
Niestety - z powodu braku precyzyjnych przepisów - nie zadbano o rzecz najważniejszą, o odpowiednią do liczby pasażerów ilość szalup.

image

Bilans katastrofy okazał się tragiczny, życie straciło 

130 pasażerow I klasy 
166 pasażerów II klasy 
536 pasażerów III klasy 
685 członków załogi
Choć katastrofa " Titanica " wydarzyła się 105 lat temu to legenda żyje, ma się dobrze i zarabia prawdopodobnie więcej niż zarabiałby majestatyczny transatlantyk, gdyby pływał. Muzeum  " Titanica " działa  w Liverpoolu i dwa muzea w Stanach Zjednoczonych. Jednak otwarte w 2012 roku muzeum " Titanica " na terenie stoczni Harland & Wolff w Belfaście bije wszelkie rekordy popularności, stając się niespodziewanie celem turystycznym nr 1 w Irlandii  Północnej. W pierwszym roku po otwarciu muzeum odwiedziło 800 tysięcy gości, co przy cenie biletu 17.5 funta daje wyobrażenie o tym ile da się wydusić ze statku leżącego 4 km  poniżej  powierzchni Atlantyku.

image


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Map

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • booking to dobra stronka, a auto na dowóz tylko na autoeurope.co.uk...
  • Ale ześ się uparł na te ronda, choc to swietny patent i na pewno ma wpływ na zmniejszenie...
  • dobre, nigdy nie spotkałem " nałkowca " choc wlasciwie nie, bo moja pani od polskiego była...

Tematy w dziale Rozmaitości