170 obserwujących
1809 notek
2825k odsłon
918 odsłon

Muzeum Tradycji Kolejowej w Węgorzewie

Wykop Skomentuj71

image


image

Dawny dworzec PKP. Muzeum Tradycji Kolejowej w Węgorzewie.

Czy po wizytach w wypasionych muzeach kolei w Shildon, Yorku, Bristolu, Darlington, Bury, Manchesterze itd, itd, mógłbym nie odwiedzić Muzeum Tradycji Kolejowej w Węgorzewie ? W żadnym wypadku, bo każdy szanujący się kolejarz nie podałby mi ręki. Te powroty z urlopu bardzo mnie blogersko rozleniwiają i ogarnia mnie niemoc pisania, trwa to kilka dni, potem wszystko wraca do normy.

image

Dlatego dziś same zdjęcia, pisania mało, bo mnie ogarnia wściekłość, że muszę iść do roboty. Muzeum w Węgorzewie choć skromne, z niewielką ilością eksponatów i jedną zaledwie drezyną, może nie powala, ale jest ważne i bezcenne. Bo komuś się chce działać, ratować co się da, dbać i przypominać o dawnej chwale kolei żelaznych. To bardzo ważne. Coż to za sztuka organizować muzea mając nieograniczone budżety, wsparcie samorządów, fundacji, kolei oraz licznych bogatych donatorów. Wspominałem kiedyś w notce o sławnej lokomotywie " Flying Scotsman " której restauracja i powrót na szlak pochłonęła ponad 4 miliony funtów. Cóż my możemy wysupłać z naszych skromnych pugilaresów ? Grosik. Ale jest to muzeum, jedno z nielicznych w regionie, działa organizuje imprezy, latem służy turystom wożąc drezyną, pozwala odetchnąć atmosferą dawnego dworca, kas biletowych, peronów i miarowego stukotu kół żelaznych. Oby trwało.

image


image


image

Blokada stacyjna 

image

Dźwignie semaforowe i zwrotnicowe

image

Kompostery 

image


image


image


image


image


image

Maźnice wagonowe

image


image


image


image


image


image

Przyrząd do pomiaru stanu torów

image


image

Obecna moda kolejowa. Taka sobie

image

Znane nam bilety kolejowe trzeba bylo najpierw wymyślić. Tego niewdzięcznego zadania podjął się glowny ksiegowy kolei Manchester - Liverpool, niejaki Edmondson. Początkowo bilety byly kolorowe, bowiem konduktorzy byli czesto analfabetami. Przed wynalezieniem biletow ( 1839 ) radzono sobie rozmaicie. Na przyklad na wąskotorowej kolei Kętrzyn - Ryn, Kętrzyn - Mrągowo wydawano podróznym za opłatą miedziane żetony, ktore nalezalo zwrocic w kasie. Niestety nie wszyscy byli az tak uczciwi, wiec problem nieuczciwosci zostal rozwiazny przez Edmondsona, przy okazji czyniąc go bogatym Wcześniej Edmondson był stolarzem, wiec ze skonstruowaniem dodatkowej szafki na bilety problemow nie miał. Konkurs z nagrodami. Jak nazywała sie szafka na bilety? 

image

Tam gdzie o tradycji kolejowej zapomniano. Opuszczony dworzec kolejowy w Mikołajkach 


Wykop Skomentuj71
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości