skamander skamander
200
BLOG

PiS i Suwerenna Polska to psucie prawa

skamander skamander Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 27

Rządy Zjednoczonej Prawicy to ciągłe psucie prawa. Psucie prawa, znane również jako dewiacja prawa, to proces, w którym system prawny jest celowo lub niezamierzenie nadużywany, zniekształcany lub omijany w taki sposób, który szkodzi jego integralności, skuteczności i sprawiedliwości. Poniżej przedstawiam kilka przykładów, jak może się objawiać psucie prawa:

Selektywne egzekwowanie prawa: Polega na stosowaniu prawa w sposób stronniczy lub wybiórczy, zależnie od preferencji politycznych, ekonomicznych, rasowych czy społecznych. Nierówna aplikacja prawa prowadzi do nierówności i braku sprawiedliwości w systemie prawnym. I dzisiaj mamy przykłady braku wszczynania postepowań w odniesieniu do ludzi związanych z obecną władzą, a wprost ekspresowe wszczynanie dochodzeń w sprawach dotyczących przeciwników politycznych.

Tworzenie fałszywych interpretacji: Psucie prawa może obejmować celowe lub błędne interpretacje prawa w celu osiągnięcia określonych celów politycznych, ekonomicznych lub społecznych. Interpretacje te mogą być niezgodne z pierwotnym zamiarem ustawodawcy lub duchem prawa. Tak działo się w przypadku zniszczenia TK, KRS czy usunięcia ze stanowiska I-ej Prezes SN i sędziów SN, których po czasie przywrócono na zajmowane stanowiska pod naciskiem polskich i międzynarodowych gremiów prawniczych.

Nadużycie uprawnień: Władza wykonawcza, sądownicza lub ustawodawcza może nadużywać swoich uprawnień w celu osiągnięcia prywatnych korzyści lub osłabienia innych podmiotów. Przykłady obejmują nadużycia władzy policyjnej, korupcję czy instrumentalizację sądów. Tego przykładem jest sprawa śmierci ojca pana Ziobry, kiedy specjalnie dla tego procesu zostały zmienione zasady prawne i dopuszczono prokuraturę do tego procesu, który był procesem z prywatnego oskarżenia.

Manipulacja procesem legislacyjnym: Psucie prawa może polegać na manipulacji procesem tworzenia prawa, taką jak przyspieszanie procedur legislacyjnych, pomijanie konsultacji społecznych, ignorowanie ekspertów lub wprowadzanie poprawek w celu osiągnięcia zamierzonych rezultatów politycznych. I to można zaobserwować w sposobie procedowania w Parlamencie, gdzie trafiają ustawy tzw. poselskie, które nie wymagają żadnych konsultacji. A przecież każdy myślący człowiek wie, że te projekty powstają w rządzie i tylko firmują je posłowie, którzy często nawet nie wiedzą, co podpisują.

Psucie prawa stanowi wyzwanie dla integralności i sprawiedliwości systemów prawnych. Właściwe egzekwowanie prawa, niezależne sądownictwo, przejrzysty proces legislacyjny i przestrzeganie praw człowieka są niezbędne do minimalizowania ryzyka psucia prawa. I tego winniśmy domagać się od tych, którzy to prawo tworzą, bo przecież mają reprezentować nas wszystkich a nie tylko jedną partię czy rządzącą koalicję.


skamander
O mnie skamander

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka