36 obserwujących
643 notki
740k odsłon
  1871   0

Ostatni Jedi. [SPOILERY]

internet
internet

W klasycznych kreskówkach jak rakiecie kończyło się paliwo to spadała w dół. Ale dowcip odgrzewany po raz tysięczny przestaje być śmieszny. Po epoce klasycznych kreskówek powstał film "Imperium Kontratakuje", gdzie zarys fabuły był taki: Rebelia ewakuuje się i ucieka przed siłami Imperium, w tym czasie młody adept Jedi pobiera nauki u starego mistrza. Uciekający po perypetiach trafiają w bezpieczne miejsce, gdzie jednak padają ofiarą zdrady. Młody adept w międzyczasie zderza się z Ciemną Stroną i leci ratować tamtych, mimo sprzeciwu owego mistrza. W sumie to się mu udaje, jednak nie do końca. Teraz mamy zaś "Ostatniego Jedi".

UWAGA: Recenzja zawiera spoilery, zdradza szczegóły fabuły i zakończenia. Przeważnie głupie. Jak nie chcesz wiedzieć to nie czytaj. SPOILER:

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10
Jeśli ktoś ma horyzont na poziomie "Piratów z Karaibów" to niech kręci "Piratów..." a nie "Gwiezdne Wojny", które dzieją się w kosmosie. Kluczowe starcie w owym "Ostatnim Jedi" jest na poziomie pościgów żaglowców w owych "Piratach". I spodziewałem się tego. Dlaczego tak się dzieje? Tak się tworzy scenariusze teraz, przy poklasku publiki. Jeśli jest jakiś problem fabularny to rozwiązują go poprzez dodawanie nowych elementów, mocy itp. Nie zastanawiają się nad spójnością świata przedstawionego. Czyli: dlaczego wcześniej takich możliwości nie było i czemu ich nie ma później. Mamy też wyciąganie zużytych motywów, jak ten brak paliwa. Czy w Gwiezdnych Wojnach przed OJ komuś brakowało paliwa? No nie. (Nie mówię tu o komiksach, książkach, kreskówkach itp.). Jeszcze im zostały podróże w czasie do wykorzystania. I wampiry. Jak się w Star Warsach pojawią podróże w czasie to znaczy, że już się wyprali z pomysłów i niech kończą, wstydu oszczędzą. No zobaczymy.

Weźmy tu wyprawę Finna, Rose i  BB 8 w poszukiwaniu hakera. Skoro oni mogli się wyrwać niepostrzeżenie, to czemu inni nie mogli się ewakuować? Czemu flota rebeliancka musiała lecieć w kupie i nie mogła urywać się na boki? Zwróćcie uwagę: Ci mogą bo jest potrzeba szczenarzysty a inni nie mogą bo nie i już. Podobnie rebelia atakuje bombowcami, zebranymi w kupie a ów Porządek nie ma bombowców aby zbombardować rebelii. W ogóle skąd pomysł, że w próżni statek bez paliwa zatrzymuje się? Statek w próżni leci z tą samą prędkością (modulo oddziaływania grawitacyjne) tak jak np. Apollo na Księżyc. Jeśli bieg statku kosmicznego hamują opory powietrza to hamują one tez gwiazdy, planety i asteroidy, które powinny pospadać. Ale gdzie mają pospadać jak nie ma dołu w kosmosie? Zatrzymać się powinny. Próby tłumaczenie tego są żałosne. Wielgachny Porządek nie mogący dogonić wrogiego krążownika to nieporozumienie. Pozostając przy technice zauważam prymitywizm użytych środków walki. Te bomby, które trzeba zrzucić bezpośrednio nad wrogim pancernikiem... W sumie nie wiadomo po co bo można by minować drogę wrażej flocie, skoro jesteśmy z przodu a oni z tyłu. Albo podczepić je pojedynczo pod myśliwce. Konkluzja jest taka:

Oglądając film o kosmosie chcę odnosić wrażenie, że dzieje się w kosmosie. A kosmos jest wielki, chce więc odnieść wrażenie ogromu. Dużych odległości. Panuje tam nieważkość i próżnia, oczekuję zatem wrażenia braku grawitacji i pustki.

Tego wszystkiego Ostatni Jedi nie daje widzom, jest tu nawet dużo gorzej niż w starych Star Trekach. Horyzont przestrzenny twórców jest mniej-więcej taki, jak horyzont w westernach: mamy pustkowia, w których znajdują się miasteczka, w których jest saloon. W obecnych Gwiezdnych Wojnach jest podobnie: odpowiednikiem miasteczek są osady na planetach. Zauważyliście, że przeważnie na planecie jest tylko jedno miasto? Ano niby dlaczego?

II

Mówiąc krótko kompletnie niewykorzystana jest postać Phasmy, lufa ją grająca nie pokazuje nawet twarzy. To po co brali tą lufę? Niewykorzystane są porgi. Myślałem, że będą miały jakąś większą rolę fabularną, porównywalną z Ewokami. A tu nic. Niewykorzystany jest Czubaka, który robi za taksówkę. Obcięty jest ten cały hakier, który jest postacią ciekawą. Taki Han Solo, ale zgorzkniały i zdegenerowany. Zamiast rozwinąć te postacie wprowadzają nowe. rozbili Leię na 3 kobitki. Wprowadzili tą Rose, która jest o tyle fajna, że wprowadza tzw. zwykłych ludzi. Jak widać pomysł na romans Ray-Finn upadł i Finn musi się zadowolić grubą Rose. Bo żeby taki Poe Dameron to nie. Ktoś tu nie umiał wprowadzić dyscypliny kreacyjnej i ograniczyć liczby postaci do rozsądnego minimum. Maz Kanata jest z kolei zupełnie zbędna. Przecież prowadziła ona mordownię, więc jakie ma kwalifikację na hakerkę? To mi umknęło. Snoke wyglada tragicznie i nic nie robi, więc jego śmierć wzbogaca film. Mimo długości filmu sprawia on wrażenia strasznie przyciętego. Wątki się pojawiają i znikają nierozwinięte. Lewacka disnejoza  Canto Bight dobija. 

Lubię to! Skomentuj19 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura