3 obserwujących
449 notek
507k odsłon
  97   0

Mistrzostwa Europy 2020. Sankt Petersburg - przewodnik dla polskich kibiców

Pałac Zimowy.
Pałac Zimowy.

Nie Dublin, ale Sankt Petersburg. To w tu reprezentacja Polski rozegra mecze na Euro 2020. Podpowiadamy, jak tam dojechać, jakie są ceny noclegów i co zwiedzić w przerwie między meczami. 

Grupowe mecze EURO 2020 reprezentacja Polski zagra ze Słowacją (14.06) oraz Szwecją (23.06) na stadionie Zenita w Sankt Petersburgu.

Sankt Petersburg - jak dojechać?

Sankt Petersburg to drugie największe miasto w Rosji i jedno z najczęściej odwiedzanych miejsc. Położone jest nad rzeką Newą i na ponad 40 wyspach.

 • Wiza

Od października 2019 roku Polacy mogą wjechać do obwodu Leningradzkiego oraz do Petersburga na podstawie darmowej wizy elektronicznej. Należy tylko złożyć wniosek. Rozpatrywanie trwa do 4 dni. Paszport powinien być ważny co najmniej 6 miesięcy od daty złożenia wniosku wizowego. Powinny być w nim wolne miejsca dla pieczątek.

Jeśli planujesz odwiedzić też inne części Rosji, takie jak Moskwę, czy jezioro Bajkał potrzebna Ci będzie wiza turystyczna.

 • Samolot

Do Petersburga można dostać się bezpośrednio z Warszawy polskimi liniami lotniczymi LOT. Za bilet bez bagażu rejestrowanego zapłacimy ok. 890 zł. Z bagażem ok. 1040 zł. Do Petersburga można dostać się też taniej łotewskimi liniami lotniczymi AirBaltic z przesiadką w Rydze. Samolot AirBaltic kosztuje około 500 zł. Przy kupowaniu biletu lotniczego warto sprawdzić opcje przez inne kraje.

 • Autobus

Można dojechać do Petersburga autobusem, połączenie z dwiema przesiadkami w Wilnie i w Rydze trwa około 24-30 godzin z przerwami. Trzeba też uważnie sprawdzić trasę wybranego przewoźnika. Na terytorium Petersburga i obwodu Leningradzkiego można wjechać tylko przez następujące przejścia graniczne:

 1. Powietrzne – lotnisko Pulkovo.
 2. Morskie – Port Morski Petersburga, pasażerski port Petersburg.
 3. Lądowe – z terytorium Estonii - Iwangorod (Ивангород). Z terytorium Finlandii - Torfianowka (Торфяновка), Brusnicznoje (Брусничное), Swietogorsk (Светогорск).
 4. Piesze - z terytorium Estonii - Iwangorod (Ивангород).

image
Petersburg.

Noclegi w Petersburgu

Jeśli chcesz wynająć coś w centrum miasta, musisz liczyć się z wysokimi cenami. Nawet w trójgwiazdkowym hotelu mogą przekroczyć 400 PLN. Przy wyborze hotelu należy też kierować się jego lokalizacją. Dobrze jest też wybrać opcję ze śniadaniem. W każdym hotelu poza ceną noclegu, trzeba zapłacić podatek.

Zdecydowanie tańsze są hostele. Tu nocleg powinien kosztować poniżej 100 PLN. Miejsc noclegowych w Petersburgu jest dużo, w centrum miasta niemalże w każdej kamienicy jest hostel, hotel lub pokoje na wynajem krótkoterminowy.

Co zobaczyć w Petersburgu?

 • Pałac Zimowy i Ermitaż - wejście do Ermitażu kosztuje 700 RUB. Zwiedzanie trwa kilka godzin.
 • Twierdza Pietropawłowska wraz z soborem – miejsce od którego rozpoczęto budowę Petersburga. Na terenie Twierdzy znajduje się m.in. Muzeum Kosmonautyki czy Muzeum Pieniądza. Przy twierdzy znajduje się doskonale widoczne Muzeum Techniki Wojskowej i Artyleryjnej. Na terenie Twierdzy można w okresie letnim wykupić usługę przleotu helikopterem nad Petersburgiem.
 • Sobór Zmartwychwstania Pańskiego, Cerkiew na Krwi – wnętrze jest główną atrakcja turystyczną miasta.
 • Sobór św. Izaaka
 • Newski Prospekt – główna, reprezentacyjna ulica miasta.
 • Krążownik Aurora - na stałe zacumowany przy brzegu Newy, statek-muzeum, wnętrza statku to stała ekspozycja prezentująca historię okrętu.
 • Miedziany Jeździec – pomnik Cara Piotra I
 • Teatr Maryjski – teatr operowy z XIX wieku.
 • Aleksandryjskij Teatr – najstarszy zawodowy teatr w mieście.

image
Ermitraż.

Ceny w Petersburgu

Ceny w Petersburgu nie nalezą do najnizszych. Jednak są sposoby, aby je obniżyć, np. jedząc w sieciowkach. Za 2 posiłki + 2 piwa + ciastko w Stolovaya (popularny mleczny bar w Petersburgu, sieciówka) zapłacimy ok. 800 rubli, czyli 49 zł. Kawa latte w kawiarni w samym centrum miasta kosztuje 240 rubli, czyli ok. 15 zł.

KJ

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości