To koniec żelaznej zasady w piłce nożnej. UEFA wywróci puchary do góry nogami

Zniknie zasada podwójnie liczonych bramek na wyjeździe.
Zniknie zasada podwójnie liczonych bramek na wyjeździe.
Od przyszłego sezonu znikną gole liczone podwójnie na wyjeździe - postanowiła UEFA. Decyzja Komitetu Wykonawczego nie podlega zmianie.

UEFA oparła swoje stanowisko o przełomie w futbolu w europejskich pucharach na podstawie sugestii komisji ds. rozgrywek klubowych. 

Zobacz:

Zdzisław Kręcina specjalnie dla Salon24.pl: Sousa nigdy nie powinien prowadzić Polski!

Piłka kopana - po co zmieniać coś, co świetnie działa

Zasada o podwójnym znaczeniu gola strzelonego na wyjeździe funkcjonowała z powodzeniem od 1965 roku. Obowiązywała dotychczas w Lidze Mistrzów i Lidze Europy. Polegała ona na tym, że do następnej rundy przechodzi z dwumeczu ta drużyna, która - w przypadku równej liczby bramek i punktów - zdobyła więcej goli na wyjeździe. Chodziło o docenienie lepszej postawy na obcym terenie i przy niesprzyjającej atmosferze kibiców rywali. Przyjęło się, że w meczach wyjazdowych drużynom jest trudniej o zwycięstwo. 

Od sezonu 2021/2022, który rozpocznie się po Euro 2020, przy wynikach np. 0:0, 2:2 oraz 1:3 i 3:1 sędzia zarządzi dogrywkę dwa razy po 15 minut i ewentualnie, dodatkowo serię rzutów karnych.

Już od jakiegoś czasu pojawiały się krytyczne głosy wielu prominentnych działaczy UEFA, m.in. dlatego, że w okresie pandemii koronawirusa sporo spotkań odbywało się na neutralnym gruncie lub całkowicie bez udziału publiczności.

W Polsce zasada ta obowiązywała w rozgrywkach pucharowych, ale w obecnym formacie Pucharu Polski o awansie do kolejnej rundy decyduje tylko jeden mecz. Czy kluby będą tak chętne wyeliminowaniu zasady goli strzelonych na wyjeździe, gdy kibice wrócą na stadiony? 

Przeczytaj:

GW

Lubię to! Skomentuj9 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport