Blog
Środowiskowiec
threeme
threeme ciekawy świata sceptyk
5 obserwujących 308 notek 288803 odsłony
threeme, 2 czerwca 2017 r.

Trump rozwala międzynarodową zgodę, nie klimat!

1237 58 1 A A A

Prawica oszalała na wieść o decyzji Trumpa, który wycofał USA z Porozumienia Paryskiego. Ale co to tak naprawdę oznacza? Warto chyba coś o tym naskrobać. Otoż dla klimatu "uwalenie" Paryża nie będzie jeszcze katastrofą. Znaczy do katastrofy i tak się zbliżamy, z porozumieniem, czy bez niego. Jedyna różnica, to prędkość zbliżania się do tej katastrofy: z Paryżem odbywałoby się to wolniej i byłoby więcej czasu na próby dostosowania się do nieuchronnych zmian. Samo porozumienie, które zresztą krytykowałem, jest bowiem przez polityków maksymalnie rozwodnione a zapisy często są niejasno sformułowane. Są tam na przykład takie stwierdzenia jak: "tak szybko, jak to możliwe". Z tego powodu Paryż nic właściwie nie naprawiał, co jednak nie oznaczy, że było to porozumienie bezwartościowe. Nie, wręcz przeciwnie, Paryż był pierwszym w historii porozumieniem niemal dwustu krajów świata, państw o zupełnie odmiennych interesach, postawach, wartościach. Był przykładem, że skonfliktowany świat ze 195 państwami walczącymi o swoje interesy potrafi porozumieć się ponad podziałami, animozjami i wzajemnymi ansami. Był nadzieją na nowy, lepszy świat. I to bardziej rozwalił Trump, nie sam klimat, który i tak, gdyby spełniono zapisy traktatu ociepli się już o 2oC. Mało? Kiedy ostatnio było tak ciepło poziom mórz był nawet o 25 metrów wyższy niż dziś, co oczywiście nie znaczy, że te 25 metrów osiągniemy już dzisiaj. Oznacza to jednak, że na tysiąclecia linie brzegowe mórz i oceanów będą niestabilne. Kto ma odrobinnę wyobraźni wie, co to oznacza. Świat cieplejszy o dwa stopnie to też zupełnie odmienny rozkład przestrzenny roślinności, kłopoty rolnictwa (Europa z racji położenia i bliskości Afryki a co za tym idzie możliwej migracji znów najmocniej dostanie w dupę). Te wszystkie atrakcje czekają nas nawet przy spełnieniu mocno rozwodnionych i niejasnych postanowień z Paryża, jednak Trump wycofując się z porozumienia wprowadza w świecie chaos, teraz kolejne kraje będą mogły powiedzieć "pas". A to oznacza ocieplenie dużo wyższe od dwóch stopni. Dwa stopnie nasza cywilizacja jeszcze wytrzyma, trzy, cztery pewnie już nie. A planeta uleczy się po około 100 000 lat, co jest sekundą w porównaniu z jej wiekiem.Paryż był też szansą na kolejne, lepsze porozumienia.


Dzięki "genialnemu" dla prawicy Trumpa właśnie przegrywamy przyszłość. Dzięki "niezłomnemu" dla prawicy Trumpowi tracimy szansę na światowe porozumienie, pewnie, że niedoskonałe, ale jednak podpisane przez 195 krajów świata. Dzięki Trumpowi pozbawiliśmy się tej może i niewielkiej, ale ważnej szansy na światowy pokój. Tylko tyle i aż tyle.

Naiwni prawicowcy piszą, że decyzja Trumpa to odnowienie naszego przemysłu węglowego. Jest to tak beznadziejnie głupie, że głupsze chyba już być nie może. Nie, drodzy prawicowcy! W USA są duże nadwyżki węgla powstałe wskutek rewolucji łupkowej. Węgla dużo tańszego w wydobyciu od naszego, bo zalegającego często tuż pod ziemią. Jak zwykle Ameryka zadbała tylko i wyłącznie o swój interes a prawica ma nadzieję na jakieś korzyści dla naszego kraju. Nie, zamiast korzyści znowu będą straty!

Opublikowano: 02.06.2017 18:41.
Autor: threeme
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

1. Nie uznaję dogmatu nieomylności autorytetów. To też ludzie. 2. Nie uznaję śmierci jako ochrony przed krytyką. Szanuję zmarłych, ale to nie oznacza immunitetu przed krytyką. 3. Nie uznaję prawd objawionych - np zawartych w Biblii. 4. Niechętnie stosuję cenzurę i banowanie, ale są wyjątki, jak obrażanie czy trollowanie. 5. Będę sukcesywnie wprowadzał zasady dyskusji racjonalnej. Wszelkie argumenty odwołujące się do emocji, odmawianie komukolwiek prawa do wypowiedzi, grożenie, obrażanie, insynuowanie, ewidentne kłamstwa będą zostawiane, ale piętnowane. To dotyczy też i mnie! 6. Nie jestem wszystkowiedzący! 7. Nie jestem nieomylny! 8. I wy też nie jesteście:)

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • JAn Paweł II też wchodził do synagog i meczetów, też "bratał" się z muzułmanami i żydami...
  • Zresztą mi wcale nie chodziło TYLKO o ceny węgla na świecie i w Polsce. Problemów jest...
  • Właśnie, węgla na świecie jest dosyć. Dodajmy, że węgla dużo tańszego od naszego,...

Tematy w dziale Rozmaitości