88 obserwujących
1259 notek
1330k odsłon
223 odsłony

Polskość to...

Wykop Skomentuj8

Z okazji ostatniej awantury o polskość Gdańska. Poważni historycy nie wiedzą, że Gdańsk za Pierwszej Rzeczypospolitej był miastem niemieckojęzycznym? Że Polska była wielonarodowa, Polakami było kilkanaście narodowości - Polaków, Litwinów, Białorusinów, Niemców, Ormian, Żydów, Ukraińców, Rusinów, Czechów itd?

Że można było być niemieckojęzycznym mieszkańcem Gdańska lub Torunia i być Polakiem? Że to Niemcy i Żydzi (Estreicherzy, Kolberg, Samuel Bogumił Linde, Askenazy) "wymyślili" polskość? Że szlachta inflancka nosiła niemieckie nazwiska, ci wszyscy Platerowie i Manteuffle? 

Złośliwie dodam, że największymi "narodowcami" są często neofici z pierwszego pokolenia, taki np  Adam Andruszkiewicz, Białorusin po korzeniach i cały ten, pożal się boże, narodowy Białystok. Tak jak husarskie skrzydła przypinają sobie w awatarach potomkowie pańszczyźnianych chłopów tak niektórzy wstydzą się ukraińskiego czy białoruskiego pochodzenia. A przecież Mickiewicz od Mićki/Dymitra, Kościuszko od Kostii, Wańkowicz i Iwaszkiewicz od Wańki/Iwana

Polskość to tęczowa wielobarwność, nie szarzyzna i przykrawana pod jeden strychulec mdła jednolitość.

Wykop Skomentuj8
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka