Refleksja na dziś
Blog jak blog. O wszystkim i o niczym
3 obserwujących
40 notek
20k odsłon
348 odsłon

Mały krok samochodu... a ludzie?

Wykop Skomentuj29

W przyszłym tygodniu Tesla ma udostępnić pierwszym beta testerom kolejną wersję swojego systemu jazdy autonomicznej. Nowością jest fakt, że ma on mieć  3 lub nawet 4 poziom autonomiczności, czyli że kierowca będzie przejmował kontrolę nad samochodem w naprawdę wyjątkowych sytuacjach. *

Oczywiście prawodawstwo polskie i szerzej europejskie nie przewiduje takiego rozwoju techniki, więc testy będą głównie w USA, ale już teraz rodzą się pytania natury etycznej. Oczywiście na pierwszy miejscu jest pytanie kogo ma ratować samochód w czasie wypadku? Pasażerów, pieszych, inne pojazdy? Nie ma tutaj prostych odpowiedzi i zagwozdka dla ustawodawcy, prawników i inżynierów będzie prawdziwym wyzwaniem. Moim zdaniem bardzo szybko okaże się jednak, że to człowiek jest głównym problemem jeżeli chodzi o kierowanie pojazdami i jedynym wyjściem jest wyeliminowanie ludzi jako kierowców. 

Tyle, że tak naprawdę chciałem napisać o innym aspekcie tej technologii. Stoją za tym  kolejne zmiany w gospodarce, które wymuszą zmiany społeczne na skalę porównywalną, z wprowadzeniem maszyny parowej. Oczywiście jazda autonomiczna zaczyna się od Tesli i samochodów osobowych, ale gigantyczne pieniądze czekają na rynku przewozów komercyjnych. Wyeliminowanie kierowców ciężarówek w połączeniu z takimi autonomicznymi magazynami testowanymi choćby przez Amazona eliminuje z rynku ileś set tysięcy pracowników. Następne wynalazki związane z automatyzacją i robotyzacją czynności wyeliminują następne rzesze. Neutralink, czy inne wszczepy mózgowe wzmocnią ludzi, których na to stać i jeszcze bardziej pogłębią nierówności pomiędzy bogatymi elitami, a biedotą. I to wszystko nastąpi w przeciągu najbliższych nastu lat, czyli większość blogerów na s24 będzie miała możliwość doświadczyć tego osobiście. 

* wiem, że inne firmy też testują taką jazdę, tyle, że zwykle działa ona na zamkniętych zmapowanych dokładnie obszarach. 

Wykop Skomentuj29
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie